
A constant retarding force of 50N applied to a body of mass 20 kg moving initially with a speed of $15m{{s}^{-1}}$. How long does the body take to stop?
B. A constant force acting on a body of mass 3.0 Kg changes its speed from 2 ms-1 to $3.5m{{s}^{-1}}$ in 25s. The direction of the motion of the body remains the same, the magnitude of the force will be.
Answer
232.8k+ views
Hint: In question A, we will first find out the acceleration using Newton’s second law of motion, which states that the force applied on or by a body is the product of the mass and the acceleration of the body due to that force.
Then using that, we will find out the time using the equations of motion.
In question B, we will first find out the acceleration using the equations of uniform motion and then find out the force using Newton’s second law of motion.
Formula used:
$t=\dfrac{v-u}{a}$
\[F=ma\]
$a=\dfrac{v-u}{t}$
Where F is the force, m is the mass of the body, a is the acceleration, t is the time interval and v, u are the final and initial velocities respectively.
Complete step by step answer:
First, we will identify all the information given to us.
Force applied on body (F) = -50N (negative since it is a retarding force and retarding forces are negative)
Mass of body (m) = 20 Kg
initial velocity (u) = $15m{{s}^{-1}}$
Final velocity (v) = $0m{{s}^{-1}}$ (since the body comes to a stop)
Therefore, using Newton’s second law of motion which states that the force applied on or by a body is the product of the mass and the acceleration of the body due to that force, that is, \[F=ma\], we get,
$-50=20\times a$
$\therefore a=\dfrac{-50}{20}=-2.5m{{s}^{-2}}$ ---(1)
Now for finding out time taken for the body to stop, we will use the equation of uniform motion, $t=\dfrac{v-u}{a}$.
$t=\dfrac{0-15}{-2.5}=6s$
Therefore the required time taken is 6 seconds.
B. First, we will identify all the information given to us.
Mass of body (m) = 3 Kg
initial velocity (u) = $2m{{s}^{-1}}$
Final velocity (v) = $3.5m{{s}^{-1}}$
Time taken by the body (t) = 25s
Now, using the equation of uniform motion, we will find out the acceleration (a). Using $a=\dfrac{v-u}{t}$
$a=\dfrac{3.5-2}{25}=\dfrac{1.5}{25}=0.06m{{s}^{-2}}$ --(1)
Now, using Newton’s second law of motion, which states that the force applied on or by a body is the product of the mass and the acceleration of the body due to that force, that is, \[F=ma\],
Using (1) , we get
$F=3\times 0.06=0.18N$
Hence, the required magnitude of force is 0.18N.
Note: Students must take care of the sign of the acceleration and the force while writing the equations since a negative sign implies that the force is opposing and tries to resist the motion of the body. Simply writing the magnitude of the force without factoring in the direction will lead to an erroneous result. One must also remember that the direction of the net force on a body must be equal to the direction of the acceleration of the body.
Students must check whether the acceleration of the body in the question is constant or not, since only then equations of motion for constant acceleration can be applied. If the force on the body and hence, the acceleration is different in different parts of the problem, then the problem should be broken down into that many parts and each part solved individually for which the acceleration of the body remains constant.
Then using that, we will find out the time using the equations of motion.
In question B, we will first find out the acceleration using the equations of uniform motion and then find out the force using Newton’s second law of motion.
Formula used:
$t=\dfrac{v-u}{a}$
\[F=ma\]
$a=\dfrac{v-u}{t}$
Where F is the force, m is the mass of the body, a is the acceleration, t is the time interval and v, u are the final and initial velocities respectively.
Complete step by step answer:
First, we will identify all the information given to us.
Force applied on body (F) = -50N (negative since it is a retarding force and retarding forces are negative)
Mass of body (m) = 20 Kg
initial velocity (u) = $15m{{s}^{-1}}$
Final velocity (v) = $0m{{s}^{-1}}$ (since the body comes to a stop)
Therefore, using Newton’s second law of motion which states that the force applied on or by a body is the product of the mass and the acceleration of the body due to that force, that is, \[F=ma\], we get,
$-50=20\times a$
$\therefore a=\dfrac{-50}{20}=-2.5m{{s}^{-2}}$ ---(1)
Now for finding out time taken for the body to stop, we will use the equation of uniform motion, $t=\dfrac{v-u}{a}$.
$t=\dfrac{0-15}{-2.5}=6s$
Therefore the required time taken is 6 seconds.
B. First, we will identify all the information given to us.
Mass of body (m) = 3 Kg
initial velocity (u) = $2m{{s}^{-1}}$
Final velocity (v) = $3.5m{{s}^{-1}}$
Time taken by the body (t) = 25s
Now, using the equation of uniform motion, we will find out the acceleration (a). Using $a=\dfrac{v-u}{t}$
$a=\dfrac{3.5-2}{25}=\dfrac{1.5}{25}=0.06m{{s}^{-2}}$ --(1)
Now, using Newton’s second law of motion, which states that the force applied on or by a body is the product of the mass and the acceleration of the body due to that force, that is, \[F=ma\],
Using (1) , we get
$F=3\times 0.06=0.18N$
Hence, the required magnitude of force is 0.18N.
Note: Students must take care of the sign of the acceleration and the force while writing the equations since a negative sign implies that the force is opposing and tries to resist the motion of the body. Simply writing the magnitude of the force without factoring in the direction will lead to an erroneous result. One must also remember that the direction of the net force on a body must be equal to the direction of the acceleration of the body.
Students must check whether the acceleration of the body in the question is constant or not, since only then equations of motion for constant acceleration can be applied. If the force on the body and hence, the acceleration is different in different parts of the problem, then the problem should be broken down into that many parts and each part solved individually for which the acceleration of the body remains constant.
Recently Updated Pages
Mass vs Weight: Key Differences Explained for Students

Area of an Octagon Formula Explained Simply

Absolute Pressure Formula Explained: Key Equation & Examples

Central Angle of a Circle Formula Explained Quickly

Difference Between Vapor and Gas: JEE Main 2026

Difference Between Atom and Molecule: JEE Main 2026

Trending doubts
Understanding Uniform Acceleration in Physics

JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Jan 21 Shift 1 Question Papers with Solutions & Answer Keys – Detailed Day 1 Analysis

JEE Main Response Sheet 2026 Released – Key Dates and Official Updates by NTA

JEE Main 2026 Answer Key OUT – Download Session 1 PDF, Response Sheet & Challenge Link

JEE Main Marks vs Percentile 2026: Calculate Percentile and Rank Using Marks

Other Pages
Essential Physics Formulas for Class 9: Complete Chapterwise List

Class 11 Physics MCQs: Chapterwise Practice with Answers

Happy New Year Wishes 2026 – 100+ Messages, Quotes, Shayari, Images & Status in All Languages

One Day International Cricket

Valentine Week 2026: Complete List of Valentine Week Days & Meaning of Each Day

List of Highest T20 Scores in International Cricket

