
A magnet makes 40 oscillations per minute at a place having a magnetic field intensity of $0.1 \times 10^{−5} T$. At another place, it takes 2.5 sec to complete one vibration. The value of earth's horizontal field at that place :
A) $0.25 \times {10^{ - 6}}T$
B) $0.36 \times {10^{ - 6}}T$
C) $0.66 \times {10^{ - 6}}T$
D) $1.2 \times {10^{ - 6}}T$
Answer
233.1k+ views
Hint: The magnetic field intensity is also called magnetic intensity or magnetic field strength. The time taken by the particle to complete one oscillation is called the period of oscillation. It is denoted by the letter T.
Complete step by step solution:
No of oscillations made by the magnet = 40
The magnetic field intensity, ${B_{H1}} = 0.1 \times {10^{ - 5}}T$
The value of the earth’s horizontal field, ${B_{H_2}} = ?$
We know that the period of oscillation is given by the formula,
$T = 2\pi \sqrt {\dfrac{1}{{m{B_H}}}} $
From the above formula, we can say that \[T \propto \dfrac{1}{{\sqrt {{B_H}} }}\]
$ \Rightarrow \dfrac{{{T_1}}}{{{T_2}}} = \sqrt {\dfrac{{{B_{H_2}}}}{{{B_{H_1}}}}} $
Here ${T_1} = \dfrac{{40}}{{60}},{T_2} = 2.5,{B_{H_1}} = 0.1 \times {10^{ - 5}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{\dfrac{{40}}{{60}}}}{{2.5}} = \sqrt {\dfrac{{{B_{H_2}}}}{{0.1 \times {{10}^{ - 5}}}}} $
$ \Rightarrow {{\rm B}_{H_2}} = 0.36 \times {10^{ - 6}}T$
Thus the value of the earth’s horizontal field, ${{\rm B}_{H_2}} = 0.36 \times {10^{ - 6}}T$
Hence the correct option is B.
Additional Information:
1. Magnetization is also called magnetic polarization and is the vector field that represents the density of the induced magnetic dipole moments in a material. It depends on the size of the dipole moments of the atoms in a given substance and also the degree to which these dipole moments are aligned to each other.
2. Electromagnetic waves are defined as the waves that are propagated by the simultaneous periodic variations of the electric field and the magnetic field intensity.
Note: 1. The magnetic field strength or the magnetic field intensity is defined as the ratio of the magnetomotive force that is needed to create flux density per unit length of a given material.
2. The period of oscillation is proportional to the moment of inertia of the magnet.
3. The magnetic field of Earth is produced deep down the earth’s core. An electric current is generated by the Earth core when the flow of liquid iron produces magnetic fields.
Complete step by step solution:
No of oscillations made by the magnet = 40
The magnetic field intensity, ${B_{H1}} = 0.1 \times {10^{ - 5}}T$
The value of the earth’s horizontal field, ${B_{H_2}} = ?$
We know that the period of oscillation is given by the formula,
$T = 2\pi \sqrt {\dfrac{1}{{m{B_H}}}} $
From the above formula, we can say that \[T \propto \dfrac{1}{{\sqrt {{B_H}} }}\]
$ \Rightarrow \dfrac{{{T_1}}}{{{T_2}}} = \sqrt {\dfrac{{{B_{H_2}}}}{{{B_{H_1}}}}} $
Here ${T_1} = \dfrac{{40}}{{60}},{T_2} = 2.5,{B_{H_1}} = 0.1 \times {10^{ - 5}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{\dfrac{{40}}{{60}}}}{{2.5}} = \sqrt {\dfrac{{{B_{H_2}}}}{{0.1 \times {{10}^{ - 5}}}}} $
$ \Rightarrow {{\rm B}_{H_2}} = 0.36 \times {10^{ - 6}}T$
Thus the value of the earth’s horizontal field, ${{\rm B}_{H_2}} = 0.36 \times {10^{ - 6}}T$
Hence the correct option is B.
Additional Information:
1. Magnetization is also called magnetic polarization and is the vector field that represents the density of the induced magnetic dipole moments in a material. It depends on the size of the dipole moments of the atoms in a given substance and also the degree to which these dipole moments are aligned to each other.
2. Electromagnetic waves are defined as the waves that are propagated by the simultaneous periodic variations of the electric field and the magnetic field intensity.
Note: 1. The magnetic field strength or the magnetic field intensity is defined as the ratio of the magnetomotive force that is needed to create flux density per unit length of a given material.
2. The period of oscillation is proportional to the moment of inertia of the magnet.
3. The magnetic field of Earth is produced deep down the earth’s core. An electric current is generated by the Earth core when the flow of liquid iron produces magnetic fields.
Recently Updated Pages
States of Matter Chapter For JEE Main Chemistry

Young’s Double Slit Experiment Derivation Explained

JEE Main Participating Colleges 2026 - A Complete List of Top Colleges

Wheatstone Bridge – Principle, Formula, Diagram & Applications

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Mass vs Weight: Key Differences Explained for Students

Trending doubts
JEE Main 2026: Admit Card Out, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

