
A step down transformer, transforms a supply line voltage of 2200 V into 220 V. The primary coil has 5000 turns. The efficiency and the power transmitted by the transformer are 90% and 8 KW respectively. Then the power supplied is
$\left( A \right)$ 9.89 KW
$\left( B \right)$ 8.89 KW
$\left( C \right)$ 88.9 KW
$\left( D \right)$ 889 KW
Answer
133.8k+ views
- Hint: In this question use the property that efficiency of a transformer is the ratio of power received at the load end to the power supplied by the source end so use this concept to reach the solution of the question.
Complete step-by-step solution -
Given data:
Supply voltage = 2200 V
Load voltage = 220 V
Number of turns in primary coil = 500
Efficiency of transformer = 90% = (90/100)
Power transmitted i.e. power received by the load end = 8 KW
Now as we know that efficiency ($\eta $) of a transformer is the ratio of power received (${P_r}$) at the load end to the power supplied (${P_s}$) by the source end.
$ \Rightarrow \eta = \dfrac{{{P_r}}}{{{P_s}}}$
Now substitute the values we have,
$ \Rightarrow \dfrac{{90}}{{100}} = \dfrac{{8{\text{ KW}}}}{{{P_s}}}$
$ \Rightarrow {P_s} = \dfrac{{8{\text{ KW}}}}{{\dfrac{{90}}{{100}}}} = \dfrac{{800}}{{90}}{\text{ = 8}}{\text{.89 KW}}$
So the power supplied by the transformer is 8.89 KW.
So this is the required answer.
Hence option (B) is the correct answer.
Note – An interesting fact is that for an ideal transformer the power supplied by the transformer is equal to the power received as the efficiency of the ideal transformer is 100%, if not than it is not an ideal transformer it is a practical transformer and the loss in the power while transferring the power from source to load (i.e. the difference of power) is called as core loss and copper loss of the transformer.
Complete step-by-step solution -
Given data:
Supply voltage = 2200 V
Load voltage = 220 V
Number of turns in primary coil = 500
Efficiency of transformer = 90% = (90/100)
Power transmitted i.e. power received by the load end = 8 KW
Now as we know that efficiency ($\eta $) of a transformer is the ratio of power received (${P_r}$) at the load end to the power supplied (${P_s}$) by the source end.
$ \Rightarrow \eta = \dfrac{{{P_r}}}{{{P_s}}}$
Now substitute the values we have,
$ \Rightarrow \dfrac{{90}}{{100}} = \dfrac{{8{\text{ KW}}}}{{{P_s}}}$
$ \Rightarrow {P_s} = \dfrac{{8{\text{ KW}}}}{{\dfrac{{90}}{{100}}}} = \dfrac{{800}}{{90}}{\text{ = 8}}{\text{.89 KW}}$
So the power supplied by the transformer is 8.89 KW.
So this is the required answer.
Hence option (B) is the correct answer.
Note – An interesting fact is that for an ideal transformer the power supplied by the transformer is equal to the power received as the efficiency of the ideal transformer is 100%, if not than it is not an ideal transformer it is a practical transformer and the loss in the power while transferring the power from source to load (i.e. the difference of power) is called as core loss and copper loss of the transformer.
Recently Updated Pages
JEE Main 2025 Session 2 Form Correction (Closed) – What Can Be Edited

Sign up for JEE Main 2025 Live Classes - Vedantu

JEE Main Books 2023-24: Best JEE Main Books for Physics, Chemistry and Maths

JEE Main 2023 April 13 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 11 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 10 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2025 Session 2: Application Form (Out), Exam Dates (Released), Eligibility, & More

JEE Main 2025: Conversion of Galvanometer Into Ammeter And Voltmeter in Physics

JEE Main 2025: Derivation of Equation of Trajectory in Physics

Wheatstone Bridge for JEE Main Physics 2025

Electric field due to uniformly charged sphere class 12 physics JEE_Main

Electric Field Due to Uniformly Charged Ring for JEE Main 2025 - Formula and Derivation

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Diffraction of Light - Young’s Single Slit Experiment

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Notes: CBSE Physics Chapter 11

If a wire of resistance R is stretched to double of class 12 physics JEE_Main

JEE Advanced 2024 Syllabus Weightage

Current Loop as Magnetic Dipole and Its Derivation for JEE
