
A torch bulb is rated at 5V and 500mA. Calculate its
(i) Power
(ii) Resistance
(iii) Energy consumed when it is lighted for \[4hours\] .
Answer
232.8k+ views
Hint: The question clearly tells us to calculate the three quantities, We know that, Power of the torch bulb will be calculated by multiplying the rated current and voltage. Resistance is often calculated by dividing voltage by current. The energy absorbed by the torch bulb will be calculated by multiplying power and the time given.
Complete step by step solution:
In the question it is given that the torch bulb is rated at:
Current of \[500mA\] and
Voltage of \[5V\]
Since we know that the SI unit of current is Amperes, and thus we convert mili-Amperes to Amperes by multiplying it with \[{10^{ - 3}}\] .
\[I = 500 \times {10^{ - 3}}\]
\[V = 5V\]
Where,
\[I\] is rated current of the torch bulb
\[V\] is rated voltage of the torch bulb
Power is defined as the amount of energy converted per unit of time. It is a scalar quantity.
Si unit of power is \[Watts(W)\] .
Thus,
(i) \[Power = current \times voltage\]
\[ \Rightarrow P = I \times V\]
Putting the values as given:
\[P = 500 \times {10^{ - 3}} \times 5\]
Therefore, we obtain:
\[P = 2.5W\]
Therefore, this is the required power of the torch bulb.
(ii) Now we need to calculate the Resistance of the torch bulb.
From ohm's law, we know that the resistance can be obtained by calculating the ratio of voltage and current.
\[R = \dfrac{V}{I}\]
Where,
\[R\] is the resistance of the torch bulb.
Resistance is defined as the parameter that opposes the current flow in the device.
Putting the values, we obtain:
\[R = \dfrac{5}{{500 \times {{10}^{ - 3}}}}\]
Thus, we obtain:
\[R = 10\Omega \]
Therefore, this is the obtained resistance of the torch bulb.
(iii) Energy consumed when it is lighted for \[4hours\] implies the amount of power or energy consumed in \[4hours\] .
Energy consumed can be calculated by multiplying power with the time given.
\[E = P \times t\]
Where,
\[E\] is the energy consumed.
\[t\] is \[4hours\]
Putting the values we obtain:
\[E = 2.5 \times 4\]
Thus, we obtain
\[E = 10J\] .
Note: Ohm’s law states that the current flowing through the conductor is directly proportional to the voltage applied across the two points given quantities like pressure and temperature remain constant. This the constant of proportionality is \[R\] , and it is defined as the resistance of the conductor. Unit of energy consumed can also be \[kW-hr\] .
Complete step by step solution:
In the question it is given that the torch bulb is rated at:
Current of \[500mA\] and
Voltage of \[5V\]
Since we know that the SI unit of current is Amperes, and thus we convert mili-Amperes to Amperes by multiplying it with \[{10^{ - 3}}\] .
\[I = 500 \times {10^{ - 3}}\]
\[V = 5V\]
Where,
\[I\] is rated current of the torch bulb
\[V\] is rated voltage of the torch bulb
Power is defined as the amount of energy converted per unit of time. It is a scalar quantity.
Si unit of power is \[Watts(W)\] .
Thus,
(i) \[Power = current \times voltage\]
\[ \Rightarrow P = I \times V\]
Putting the values as given:
\[P = 500 \times {10^{ - 3}} \times 5\]
Therefore, we obtain:
\[P = 2.5W\]
Therefore, this is the required power of the torch bulb.
(ii) Now we need to calculate the Resistance of the torch bulb.
From ohm's law, we know that the resistance can be obtained by calculating the ratio of voltage and current.
\[R = \dfrac{V}{I}\]
Where,
\[R\] is the resistance of the torch bulb.
Resistance is defined as the parameter that opposes the current flow in the device.
Putting the values, we obtain:
\[R = \dfrac{5}{{500 \times {{10}^{ - 3}}}}\]
Thus, we obtain:
\[R = 10\Omega \]
Therefore, this is the obtained resistance of the torch bulb.
(iii) Energy consumed when it is lighted for \[4hours\] implies the amount of power or energy consumed in \[4hours\] .
Energy consumed can be calculated by multiplying power with the time given.
\[E = P \times t\]
Where,
\[E\] is the energy consumed.
\[t\] is \[4hours\]
Putting the values we obtain:
\[E = 2.5 \times 4\]
Thus, we obtain
\[E = 10J\] .
Note: Ohm’s law states that the current flowing through the conductor is directly proportional to the voltage applied across the two points given quantities like pressure and temperature remain constant. This the constant of proportionality is \[R\] , and it is defined as the resistance of the conductor. Unit of energy consumed can also be \[kW-hr\] .
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

