
Calculate the electric energy consumed in units when a 60 W bulb is used for 10 hours.
Answer
232.8k+ views
Hint: Using the electric energy formula,\[\boxed{E = P \times t}\]
Where E = Electric energy, P = Power & t = time.
Complete step by step solution:
Power of a bulb of 60 W means that the bulb is used 60 Joules energy in 1 hour.\[\boxed{P = \dfrac{W}{t}}\]
Where P = Power, W = Work done & t = time
According to question, given that,
P = 60 W
t = 10 hours
E =?
By the formula of electric energy,\[\boxed{E = P \times t}\]
\[\Rightarrow E = 60 \times 10 \times 3600\]\[\left( {\because 1h = 3600\sec } \right)\]
\[\Rightarrow E = 60 \times 36000\]\[Joule\]
\[\Rightarrow 216 \times {10^4}\]\[Joule\]
For converting in units, we use a formula,
\[\Rightarrow E\left( {unit} \right) = \dfrac{{E\left( {Joule} \right)}}{{3.6 \times {{10}^6}}}\]
\[\Rightarrow \dfrac{{3600 \times 60 \times 10}}{{3.6 \times {{10}^6}}}\]
\[\Rightarrow E = \dfrac{6}{{10}}\]
\[\Rightarrow E = 0.6\] Units
Note: We find out the electric energy in Joules, if we take energy in joule which is S.I unit of energy so that we take the time in second because second is the S.I unit of time, and we have to show the energy in the terms of unit, so we have to divided the electric energy by because after divide this we got the answer in the unit terms that is kilowatt hour(KWH).
Where E = Electric energy, P = Power & t = time.
Complete step by step solution:
Power of a bulb of 60 W means that the bulb is used 60 Joules energy in 1 hour.\[\boxed{P = \dfrac{W}{t}}\]
Where P = Power, W = Work done & t = time
According to question, given that,
P = 60 W
t = 10 hours
E =?
By the formula of electric energy,\[\boxed{E = P \times t}\]
\[\Rightarrow E = 60 \times 10 \times 3600\]\[\left( {\because 1h = 3600\sec } \right)\]
\[\Rightarrow E = 60 \times 36000\]\[Joule\]
\[\Rightarrow 216 \times {10^4}\]\[Joule\]
For converting in units, we use a formula,
\[\Rightarrow E\left( {unit} \right) = \dfrac{{E\left( {Joule} \right)}}{{3.6 \times {{10}^6}}}\]
\[\Rightarrow \dfrac{{3600 \times 60 \times 10}}{{3.6 \times {{10}^6}}}\]
\[\Rightarrow E = \dfrac{6}{{10}}\]
\[\Rightarrow E = 0.6\] Units
Note: We find out the electric energy in Joules, if we take energy in joule which is S.I unit of energy so that we take the time in second because second is the S.I unit of time, and we have to show the energy in the terms of unit, so we have to divided the electric energy by because after divide this we got the answer in the unit terms that is kilowatt hour(KWH).
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

