
In a neon discharge tube \[2.8 \times {\text{ }}{10^{18}}N{e^ + }\]\[Ne\]” ions move to the right per second while \[1.2 \times {10^{18}}\] electrons move to the left per second. Therefore the current in the discharge tube is:
A) \[0.64A\] towards right
B) \[0.256A\] towards right
C) \[0.64A\] towards left
D) \[0.256A\] towards left
Answer
232.8k+ views
Hint: Here we have to find out the current in the discharge tube. Also, we must remember that the current flows in the opposite direction of motion of the electron.
Then we use the formula for current and putting the values. After doing some simplification we get the current. Finally we get the required answer.
Formula used:
\[I = \dfrac{{n \times q}}{t}\]
Where,
\[I\]= the current flow in the tube
\[n\]= number of ions,
$q$= charge of ions
$t$=time.
Complete step by step answer:
The net current flowing in a tube is caused by a positive charge and electrons. And the current flows in the opposite direction of motion of the electron.
Let, the current flowing due to positive ions is \[{I_1}\] and the current flowing due to electrons is \[{I_2}\]. Since the current is the rate of charge per unit time, the total charge will be \[{I_1} + {I_2}\].
Now,
rate of flow of charge, of \[N{e^ + }\] ions, is
\[{I_1} = \dfrac{{n \times {q_{ne}}}}{t}\]
given,
\[n = 2.8 \times {10^{18}}\]
\[ \Rightarrow {q_{ne}} = 1.6 \times {10^{ - 19}}\]
\[ \Rightarrow t = 1\]
\[ \Rightarrow {I_1} = 2.8 \times {10^{18}} \times 1.6 \times {10^{ - 19}}\]
\[ \Rightarrow {I_1} = 0.448\]
rate of flow of charge, of the electrons, is
\[ \Rightarrow {I_2} = \dfrac{{n \times e}}{t}\]
given,
\[n = 1.2 \times {10^{18}}\]
\[e = 1.6 \times {10^{ - 19}}\]
\[ \Rightarrow t = 1\]
\[ \Rightarrow {I_2} = 1.2 \times {10^{18}} \times 1.6 \times {10^{ - 19}}\]
\[ \Rightarrow {I_2} = 0.192\]
So, the total charge
\[ \Rightarrow {I_1} + {I_2} = 0.448 + 0.192\]
\[ \Rightarrow {I_1} + {I_2} = 0.64\]
So, the current in the discharge tube is \[0.64\]. The direction is towards the right because here the direction of the electron is towards the left and the current flows in the opposite direction of the motion of the electron.
Hence option (A), \[0.64A\] towards right is the correct answer.
Note: For Ne+ the charge should be \[q = 1 \times 1.6 \times {10^{ - 19}}\]. But if we get Ne2+ the charge is taken \[q = 2 \times 1.6 \times {10^{ - 19}}\].
The direction of the current must be put or understood properly and can be calculated through a simple algebraic method as the current is a scalar quantity.
Neon is considered as the second lightest noble gas that is used to fill in the neon lamps and the discharge tubes and the gas lasers are made with the help of neon and helium.
Then we use the formula for current and putting the values. After doing some simplification we get the current. Finally we get the required answer.
Formula used:
\[I = \dfrac{{n \times q}}{t}\]
Where,
\[I\]= the current flow in the tube
\[n\]= number of ions,
$q$= charge of ions
$t$=time.
Complete step by step answer:
The net current flowing in a tube is caused by a positive charge and electrons. And the current flows in the opposite direction of motion of the electron.
Let, the current flowing due to positive ions is \[{I_1}\] and the current flowing due to electrons is \[{I_2}\]. Since the current is the rate of charge per unit time, the total charge will be \[{I_1} + {I_2}\].
Now,
rate of flow of charge, of \[N{e^ + }\] ions, is
\[{I_1} = \dfrac{{n \times {q_{ne}}}}{t}\]
given,
\[n = 2.8 \times {10^{18}}\]
\[ \Rightarrow {q_{ne}} = 1.6 \times {10^{ - 19}}\]
\[ \Rightarrow t = 1\]
\[ \Rightarrow {I_1} = 2.8 \times {10^{18}} \times 1.6 \times {10^{ - 19}}\]
\[ \Rightarrow {I_1} = 0.448\]
rate of flow of charge, of the electrons, is
\[ \Rightarrow {I_2} = \dfrac{{n \times e}}{t}\]
given,
\[n = 1.2 \times {10^{18}}\]
\[e = 1.6 \times {10^{ - 19}}\]
\[ \Rightarrow t = 1\]
\[ \Rightarrow {I_2} = 1.2 \times {10^{18}} \times 1.6 \times {10^{ - 19}}\]
\[ \Rightarrow {I_2} = 0.192\]
So, the total charge
\[ \Rightarrow {I_1} + {I_2} = 0.448 + 0.192\]
\[ \Rightarrow {I_1} + {I_2} = 0.64\]
So, the current in the discharge tube is \[0.64\]. The direction is towards the right because here the direction of the electron is towards the left and the current flows in the opposite direction of the motion of the electron.
Hence option (A), \[0.64A\] towards right is the correct answer.
Note: For Ne+ the charge should be \[q = 1 \times 1.6 \times {10^{ - 19}}\]. But if we get Ne2+ the charge is taken \[q = 2 \times 1.6 \times {10^{ - 19}}\].
The direction of the current must be put or understood properly and can be calculated through a simple algebraic method as the current is a scalar quantity.
Neon is considered as the second lightest noble gas that is used to fill in the neon lamps and the discharge tubes and the gas lasers are made with the help of neon and helium.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

