
The focal length of the eye lens and object lens of a telescope is $4\;{\text{mm}}$ and $4\;{\text{cm}}$. If the final image of a far object is at $\infty $. Then the magnifying power and length of the tube are
A) $10,4.4\;{\text{cm}}$
B) $4,4.4\;{\text{cm}}$
C) $44,10\;{\text{cm}}$
D) $10,44\;{\text{cm}}$
Answer
233.1k+ views
Hint: The above problem can be solved by using the working principle of the telescope. The magnifying power of the telescope is the ability of the telescope to enlarge the size of the image of the distant object. It depends on the focal lengths of the eyepiece lens and object lens.
Complete step by step answer:
Given: The focal length of the eye lens is ${f_e} = 4\;{\text{mm}} = 4\;{\text{mm}} \times \dfrac{{1\;{\text{cm}}}}{{10\;{\text{mm}}}} = 0.4\;{\text{cm}}$.
The focal length of the object lens is ${f_o} = 4\;{\text{cm}}$.
The expression to calculate the magnifying power of telescope is given as:
$m = \dfrac{{{f_o}}}{{{f_e}}}......\left( 1 \right)$
Substitute $4\;{\text{cm}}$ for ${f_o}$ and $0.4\;{\text{cm}}$ for ${f_e}$ in the expression (1) to calculate the magnifying power of the telescope.
$m = \dfrac{{4\;{\text{cm}}}}{{0.4\;{\text{cm}}}}$
$m = 10$
The expression to calculate the length of the tube of the telescope is given as:
$L = {f_o} + {f_e}......\left( 2 \right)$
Substitute $4\;{\text{cm}}$ for ${f_o}$ and $0.4\;{\text{cm}}$ for ${f_e}$ in the expression (2) to calculate the length of the tube of the telescope.
$L = 4\;{\text{cm}} + 0.4\;{\text{cm}}$
$L = 4.4\;{\text{cm}}$
Thus, the magnifying power of the telescope is 10, the length of the tube of the telescope is $4.4\;{\text{cm}}$ and the option (A) is the correct answer.
Additional Information:
The telescope consists of two converging lenses placed along the same axis. These two lenses are connected through the tube. The one lens is called an eye lens and placed near the human eye. The other lens faces the distant object and is called the objective lens. The focal length and aperture of the objective lens is more than the eye lens.
Note: Be careful in substituting the value of focal length of eye and objective lens. The magnifying power is the ratio of the focal length of the objective lens to focal length of the eye lens. The length of the tube of the telescope is equal to the sum of focal lengths of the eye and objective lens.
Complete step by step answer:
Given: The focal length of the eye lens is ${f_e} = 4\;{\text{mm}} = 4\;{\text{mm}} \times \dfrac{{1\;{\text{cm}}}}{{10\;{\text{mm}}}} = 0.4\;{\text{cm}}$.
The focal length of the object lens is ${f_o} = 4\;{\text{cm}}$.
The expression to calculate the magnifying power of telescope is given as:
$m = \dfrac{{{f_o}}}{{{f_e}}}......\left( 1 \right)$
Substitute $4\;{\text{cm}}$ for ${f_o}$ and $0.4\;{\text{cm}}$ for ${f_e}$ in the expression (1) to calculate the magnifying power of the telescope.
$m = \dfrac{{4\;{\text{cm}}}}{{0.4\;{\text{cm}}}}$
$m = 10$
The expression to calculate the length of the tube of the telescope is given as:
$L = {f_o} + {f_e}......\left( 2 \right)$
Substitute $4\;{\text{cm}}$ for ${f_o}$ and $0.4\;{\text{cm}}$ for ${f_e}$ in the expression (2) to calculate the length of the tube of the telescope.
$L = 4\;{\text{cm}} + 0.4\;{\text{cm}}$
$L = 4.4\;{\text{cm}}$
Thus, the magnifying power of the telescope is 10, the length of the tube of the telescope is $4.4\;{\text{cm}}$ and the option (A) is the correct answer.
Additional Information:
The telescope consists of two converging lenses placed along the same axis. These two lenses are connected through the tube. The one lens is called an eye lens and placed near the human eye. The other lens faces the distant object and is called the objective lens. The focal length and aperture of the objective lens is more than the eye lens.
Note: Be careful in substituting the value of focal length of eye and objective lens. The magnifying power is the ratio of the focal length of the objective lens to focal length of the eye lens. The length of the tube of the telescope is equal to the sum of focal lengths of the eye and objective lens.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

