
The lower end of a capillary tube of diameter $2mm$is dipped $8cm$below the surface of water in a beaker. The pressure required in the tube to blow a bubble at its end in water is:
$\left( {{T_{water}} = 7.3 \times {{10}^{ - 3}}N{m^{ - 1}},{\rho _{water}} = 1000kg{m^{ - 3}},1atm = 1.01 \times {{10}^5}Pa,g = 9.8m{s^{ - 2}}} \right)$
A) $2.19 \times {10^5}Pa$
B) $1.02 \times {10^5}Pa$
C) $4.9 \times {10^5}Pa$
D) $7 \times {10^5}Pa$
Answer
233.1k+ views
Hint: In the capillary tube method, we immerse a capillary tube of radius $r$ vertically in a liquid to a depth ${h_1}$. The liquid under experiment will have a density $\rho $.The meniscus will be forced down to the lower end of the capillary and is held there by a pressure. This pressure is measured using the capillary tube method. We use the equation for pressure below the meniscus (the concave surface of the liquid).
Formula used:
Pascal’s law,
${P_0} = {P_a} + h\rho g$
Where, ${P_o}$ stands for the pressure on the surface of the liquid, ${P_a}$ stands for the atmospheric pressure, $h$ stands for the height of the liquid, $\rho $ stands for the density of the liquid, and $g$ stands for the acceleration due to gravity.
Complete step by step solution:
The pressure just below the concave surface of the bubble will be less by $\dfrac{{2T}}{r}$ than the pressure just above the surface. Hence the bubble will have an excess pressure, $\dfrac{{2T}}{r}$ (where, $T$ stands for surface tension of the liquid and $r$ is the radius of the capillary tube)
Using Pascal’s law, the pressure on the surface of the liquid is given by,
${P_0} = {P_a} + h\rho g$
The values are given as,
${P_a} = 1.01 \times {10^5}Pa $
$ h = 8 \times {10^{ - 2}}m $
$ \rho = 1000kg{m^{ - 3}} $
$g = 9.8m{s^{ - 2}} $
Substituting these values in equation, we get
${P_0} = 1.01 \times {10^5} + 8 \times {10^{ - 2}} \times 1000 \times 9.8$
${P_0} = 1.01784 \times {10^5}Pa $
Now the bubble will have an excess pressure $\dfrac{{2T}}{r}$
Therefore, the pressure required to blow the bubble at its end in the water will be given by,
${P_r} = {P_0} + \dfrac{{2T}}{r}$
We have calculated the value of ${P_0} = 1.01784 \times {10^5}Pa$
The surface tension of water is given by ${T_{water}} = 7.3 \times {10^{ - 3}}N{m^{ - 1}}$
Radius of the tube is given by, $r = \dfrac{{2 \times {{10}^{ - 3}}}}{2} = 1 \times {10^{ - 3}}m$
Substituting the values in the equation for pressure, we get
${P_r} = 1.01784 \times {10^5} + \dfrac{{2 \times 7.3 \times {{10}^{ - 3}}}}{{1 \times {{10}^{ - 3}}}}Pa $ ${P_r} = 1.01798 \times {10^5} $
This value can be rounded off into ${P_r} = 1.02 \times {10^5}Pa$
The answer is: option (B), $1.02 \times {10^5}Pa.$
Note: A capillary tube is a small tube of fixed length and very small diameter. Capillary action occurs when the adhesion between the walls of the tube dominate the cohesion between the molecules of the liquid. The capillary rise is proportional to the surface tension of the liquid and it is inversely proportional to the radius $r$ of the capillary tube and the acceleration due to gravity.
Formula used:
Pascal’s law,
${P_0} = {P_a} + h\rho g$
Where, ${P_o}$ stands for the pressure on the surface of the liquid, ${P_a}$ stands for the atmospheric pressure, $h$ stands for the height of the liquid, $\rho $ stands for the density of the liquid, and $g$ stands for the acceleration due to gravity.
Complete step by step solution:
The pressure just below the concave surface of the bubble will be less by $\dfrac{{2T}}{r}$ than the pressure just above the surface. Hence the bubble will have an excess pressure, $\dfrac{{2T}}{r}$ (where, $T$ stands for surface tension of the liquid and $r$ is the radius of the capillary tube)
Using Pascal’s law, the pressure on the surface of the liquid is given by,
${P_0} = {P_a} + h\rho g$
The values are given as,
${P_a} = 1.01 \times {10^5}Pa $
$ h = 8 \times {10^{ - 2}}m $
$ \rho = 1000kg{m^{ - 3}} $
$g = 9.8m{s^{ - 2}} $
Substituting these values in equation, we get
${P_0} = 1.01 \times {10^5} + 8 \times {10^{ - 2}} \times 1000 \times 9.8$
${P_0} = 1.01784 \times {10^5}Pa $
Now the bubble will have an excess pressure $\dfrac{{2T}}{r}$
Therefore, the pressure required to blow the bubble at its end in the water will be given by,
${P_r} = {P_0} + \dfrac{{2T}}{r}$
We have calculated the value of ${P_0} = 1.01784 \times {10^5}Pa$
The surface tension of water is given by ${T_{water}} = 7.3 \times {10^{ - 3}}N{m^{ - 1}}$
Radius of the tube is given by, $r = \dfrac{{2 \times {{10}^{ - 3}}}}{2} = 1 \times {10^{ - 3}}m$
Substituting the values in the equation for pressure, we get
${P_r} = 1.01784 \times {10^5} + \dfrac{{2 \times 7.3 \times {{10}^{ - 3}}}}{{1 \times {{10}^{ - 3}}}}Pa $ ${P_r} = 1.01798 \times {10^5} $
This value can be rounded off into ${P_r} = 1.02 \times {10^5}Pa$
The answer is: option (B), $1.02 \times {10^5}Pa.$
Note: A capillary tube is a small tube of fixed length and very small diameter. Capillary action occurs when the adhesion between the walls of the tube dominate the cohesion between the molecules of the liquid. The capillary rise is proportional to the surface tension of the liquid and it is inversely proportional to the radius $r$ of the capillary tube and the acceleration due to gravity.
Recently Updated Pages
Dimensions of Charge: Dimensional Formula, Derivation, SI Units & Examples

How to Calculate Moment of Inertia: Step-by-Step Guide & Formulas

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

