
The ratio of maximum to minimum possible radiation energy in Bohr’s hypothetical hydrogen atom is equal to
(A) $2$
(B) $4$
(C) $\dfrac{4}{3}$
(D) $\dfrac{3}{2}$
Answer
232.8k+ views
Hint: The ratio of the maximum possible radiation energy to the minimum possible radiation energy in Bohr’s hypothetical hydrogen atom is determined by using the energy of the radiation formula. Then by dividing the maximum energy to the minimum energy, the ratio can be determined.
Formula used:
The energy of the radiation can be given by,
$E = 13.6\left( {\dfrac{1}{{{n_1}^2}} - \dfrac{1}{{{n_2}^2}}} \right)$
Where, $E$ is the energy of the radiation and, ${n_1}$ and ${n_2}$ are the order of the radiation.
Complete step by step solution:
The energy of the radiation can be given by,
$E = 13.6\left( {\dfrac{1}{{{n_1}^2}} - \dfrac{1}{{{n_2}^2}}} \right)\,.......................\left( 1 \right)$
For the maximum radiation energy, the ${n_1} = 1$ and the ${n_2} = \infty $,
By substituting the ${n_1}$ and ${n_2}$ value in the above equation (1), then the above equation (1) is written as,
$E = 13.6\left( {\dfrac{1}{{{1^2}}} - \dfrac{1}{\infty }} \right)$
Now, the value of the $\dfrac{1}{\infty } = 0$ is substituted in the above equation, then the above equation is written as,
$E = 13.6\left( {1 - 0} \right)$
By subtracting the terms in the above equation, then the above equation is written as,
$E = 13.6\left( 1 \right)$
By multiplying the terms in the above equation, then the above equation is written as,
${E_{\max }} = 13.6\,eV$
For the minimum radiation energy, the ${n_1} = 1$ and the ${n_2} = 2$,
By substituting the ${n_1}$ and ${n_2}$ value in the above equation (1), then the above equation (1) is written as,
$E = 13.6\left( {\dfrac{1}{{{1^2}}} - \dfrac{1}{{{2^2}}}} \right)$
By squaring the terms in the above equation, then the above equation is written as,
$E = 13.6\left( {\dfrac{1}{1} - \dfrac{1}{4}} \right)$
By cross multiplying the terms in the above equation, then the above equation is written as,
$E = 13.6\left( {\dfrac{{4 - 1}}{4}} \right)$
By subtracting the terms in the above equation, then the above equation is written as,
${E_{\min }} = 13.6\left( {\dfrac{3}{4}} \right)\,eV$
Now, the ratio of the maximum energy to the minimum energy is given by,
$\dfrac{{{E_{\max }}}}{{{E_{\min }}}} = \dfrac{{13.6}}{{13.6\left( {\dfrac{3}{4}} \right)}}$
By cancelling the same terms in the above equation, then the above equation is written as,
$\dfrac{{{E_{\max }}}}{{{E_{\min }}}} = \dfrac{1}{{\left( {\dfrac{3}{4}} \right)}}$
By rearranging the terms in the above equation, then the above equation is written as,
$\dfrac{{{E_{\max }}}}{{{E_{\min }}}} = \dfrac{4}{3}$
Hence, the option (C) is the correct answer.
Note: In the question it is asked that the ratio of the maximum possible radiation energy to the minimum possible radiation energy in Bohr’s hypothetical hydrogen atom, so the maximum energy is divided by the minimum energy of the radiation energy.
Formula used:
The energy of the radiation can be given by,
$E = 13.6\left( {\dfrac{1}{{{n_1}^2}} - \dfrac{1}{{{n_2}^2}}} \right)$
Where, $E$ is the energy of the radiation and, ${n_1}$ and ${n_2}$ are the order of the radiation.
Complete step by step solution:
The energy of the radiation can be given by,
$E = 13.6\left( {\dfrac{1}{{{n_1}^2}} - \dfrac{1}{{{n_2}^2}}} \right)\,.......................\left( 1 \right)$
For the maximum radiation energy, the ${n_1} = 1$ and the ${n_2} = \infty $,
By substituting the ${n_1}$ and ${n_2}$ value in the above equation (1), then the above equation (1) is written as,
$E = 13.6\left( {\dfrac{1}{{{1^2}}} - \dfrac{1}{\infty }} \right)$
Now, the value of the $\dfrac{1}{\infty } = 0$ is substituted in the above equation, then the above equation is written as,
$E = 13.6\left( {1 - 0} \right)$
By subtracting the terms in the above equation, then the above equation is written as,
$E = 13.6\left( 1 \right)$
By multiplying the terms in the above equation, then the above equation is written as,
${E_{\max }} = 13.6\,eV$
For the minimum radiation energy, the ${n_1} = 1$ and the ${n_2} = 2$,
By substituting the ${n_1}$ and ${n_2}$ value in the above equation (1), then the above equation (1) is written as,
$E = 13.6\left( {\dfrac{1}{{{1^2}}} - \dfrac{1}{{{2^2}}}} \right)$
By squaring the terms in the above equation, then the above equation is written as,
$E = 13.6\left( {\dfrac{1}{1} - \dfrac{1}{4}} \right)$
By cross multiplying the terms in the above equation, then the above equation is written as,
$E = 13.6\left( {\dfrac{{4 - 1}}{4}} \right)$
By subtracting the terms in the above equation, then the above equation is written as,
${E_{\min }} = 13.6\left( {\dfrac{3}{4}} \right)\,eV$
Now, the ratio of the maximum energy to the minimum energy is given by,
$\dfrac{{{E_{\max }}}}{{{E_{\min }}}} = \dfrac{{13.6}}{{13.6\left( {\dfrac{3}{4}} \right)}}$
By cancelling the same terms in the above equation, then the above equation is written as,
$\dfrac{{{E_{\max }}}}{{{E_{\min }}}} = \dfrac{1}{{\left( {\dfrac{3}{4}} \right)}}$
By rearranging the terms in the above equation, then the above equation is written as,
$\dfrac{{{E_{\max }}}}{{{E_{\min }}}} = \dfrac{4}{3}$
Hence, the option (C) is the correct answer.
Note: In the question it is asked that the ratio of the maximum possible radiation energy to the minimum possible radiation energy in Bohr’s hypothetical hydrogen atom, so the maximum energy is divided by the minimum energy of the radiation energy.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

