
Two speakers A and B are placed $1m$ apart, each produces sound waves of frequency $1800Hz$ in phase. A detector moving parallel to the line joining the speakers at a distance of $2.4m$ away detects a maximum intensity at O and then at P. Speed of the sound wave is:

(A) $330m{s^{ - 1}}$
(B) $360m{s^{ - 1}}$
(C) $350m{s^{ - 1}}$
(D) $340m{s^{ - 1}}$
Answer
232.8k+ views
Hint: To solve this question, we have to find out the path difference at the two points O and P. Then applying the conditions of the maxima at these points, we can get the wavelength of the sound. The frequency is already given in the question, and from the relation between the frequency and the wavelength, the velocity of the sound wave can be found out.
Formula used: The formula used to solve this question is given by
$\lambda = \dfrac{v}{f}$, here $\lambda $ is the wavelength, $v$ is the velocity, and $f$ is the frequency of a wave.
Complete step-by-step answer:
Let the speed of the sound wave be $v$.
The frequency of the sound wave produces by each of the sources is given to be $1800Hz$, that is,
$f = 1800Hz$
We know that the wavelength is given by
$\lambda = \dfrac{v}{f}$
So the wavelength of the sound produced by each source is
$\lambda = \dfrac{v}{{1800}}$ ……………...(1)
Now, let us label the midpoint of the line AB joining the two sources as C, which is shown in the below figure.

In the triangle AOC, by the Pythagoras theorem we get
$O{C^2} + A{C^2} = O{A^2}$
$ \Rightarrow {2.4^2} + {0.5^2} = O{A^2}$
On solving we get
$OA = 2.45m$
Similarly, we have $OB = 2.45m$
The path difference at O is
$PD = OA - OB$
$PD = 2.6 - 2.6 = 0$
So the path difference at O is equal to zero.
Hence, there will be central maxima at O.
According to the question, the next maxima occurs at P. Therefore, there occurs the first maxima at P.
So the path difference at P must be
$PD' = 1\lambda = \lambda $ ………………..(2)
In the triangle APB, applying Pythagoras theorem
$A{B^2} + B{P^2} = A{P^2}$
From the above figure, $BP = 2.4m$ and $AB = 1m$. Substituting these above we get
${1^2} + {2.4^2} = A{P^2}$
On solving we get
$AP = 2.6m$
Also, from the above figure, we have $BP = 2.4m$.
So the path difference at P is given by
$PD' = AP - BP$
$ \Rightarrow PD' = 2.6 - 2.4$
On solving
$PD' = 0.2m$ ………………….(3)
From (2) and (3)
$\lambda = 0.2m$
From (1)
$\dfrac{v}{{1800}} = 0.2$
$ \Rightarrow v = 360m{s^{ - 1}}$
Thus, the velocity of the sound wave is equal to $360m{s^{ - 1}}$.
Hence, the correct answer is option B.
Note: We should not get confused in the indexing of the maximas. Although the central maxima is encountered first, then also the maxima next to the central maxima will be called the first.
Formula used: The formula used to solve this question is given by
$\lambda = \dfrac{v}{f}$, here $\lambda $ is the wavelength, $v$ is the velocity, and $f$ is the frequency of a wave.
Complete step-by-step answer:
Let the speed of the sound wave be $v$.
The frequency of the sound wave produces by each of the sources is given to be $1800Hz$, that is,
$f = 1800Hz$
We know that the wavelength is given by
$\lambda = \dfrac{v}{f}$
So the wavelength of the sound produced by each source is
$\lambda = \dfrac{v}{{1800}}$ ……………...(1)
Now, let us label the midpoint of the line AB joining the two sources as C, which is shown in the below figure.

In the triangle AOC, by the Pythagoras theorem we get
$O{C^2} + A{C^2} = O{A^2}$
$ \Rightarrow {2.4^2} + {0.5^2} = O{A^2}$
On solving we get
$OA = 2.45m$
Similarly, we have $OB = 2.45m$
The path difference at O is
$PD = OA - OB$
$PD = 2.6 - 2.6 = 0$
So the path difference at O is equal to zero.
Hence, there will be central maxima at O.
According to the question, the next maxima occurs at P. Therefore, there occurs the first maxima at P.
So the path difference at P must be
$PD' = 1\lambda = \lambda $ ………………..(2)
In the triangle APB, applying Pythagoras theorem
$A{B^2} + B{P^2} = A{P^2}$
From the above figure, $BP = 2.4m$ and $AB = 1m$. Substituting these above we get
${1^2} + {2.4^2} = A{P^2}$
On solving we get
$AP = 2.6m$
Also, from the above figure, we have $BP = 2.4m$.
So the path difference at P is given by
$PD' = AP - BP$
$ \Rightarrow PD' = 2.6 - 2.4$
On solving
$PD' = 0.2m$ ………………….(3)
From (2) and (3)
$\lambda = 0.2m$
From (1)
$\dfrac{v}{{1800}} = 0.2$
$ \Rightarrow v = 360m{s^{ - 1}}$
Thus, the velocity of the sound wave is equal to $360m{s^{ - 1}}$.
Hence, the correct answer is option B.
Note: We should not get confused in the indexing of the maximas. Although the central maxima is encountered first, then also the maxima next to the central maxima will be called the first.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

