
4.5 moles each of hydrogen and iodine are heated in a sealed 10 litre vessel. At equilibrium 3 moles of hydrogen iodine was found. The equilibrium constant for \[{H_{2\left( g \right)}} + {I_{2\left( g \right)}} \rightleftharpoons 2H{I_{\left( g \right)}}\]
a.) 1
b.) 10
c.) 5
d.) 0.33
Answer
584.4k+ views
Hint: Before finding the equilibrium constant one must first identify concentration hydrogen and iodine and also remember to use the formula of equilibrium constant i.e. ${K_c} = \dfrac{{{{\left[ {HI} \right]}^2}}}{{\left[ {{H_2}} \right]\left[ {{I_2}} \right]}}$, using this information will help you to approach the solution of the question.
Complete step by step answer:
According to the given information, we know that when hydrogen and iodine of 4.5 moles each are heated in a sealed 10 litre vessel gives 3 moles of hydrogen iodine
So, the given reaction is \[{H_{2\left( g \right)}} + {I_{2\left( g \right)}} \rightleftharpoons 2H{I_{\left( g \right)}}\]
Let moles of the given elements after reaction be x
And we know that the ratio of the given equilibrium is given as 1 : 1 : 2
Now let’s find the concentration of the hydrogen and iodine
\[\begin{gathered}
{\text{Given reaction: }}{H_{2\left( g \right)}}{\text{ }} + {\text{ }}{I_{2\left( g \right)}}{\text{ }} \rightleftharpoons {\text{ }}2H{I_{\left( g \right)}} \\
{\text{Initial moles: 4}}{\text{.5 4}}{\text{.5 0}} \\
{\text{At equilibrium: }}\left( {4.5 - x} \right){\text{ }}\left( {4.5 - x} \right){\text{ }}2x \\
\end{gathered} \]
We know that at equilibrium moles of hydrogen and iodine is equal to 3
Therefore, 2x = 3
\[ \Rightarrow \]\[x = \dfrac{3}{2}\]or x = 1.5
The number of moles at equilibrium will be
\[{H_{2\left( g \right)}}\] = 4.5 – x
Substituting the value of x we get
\[{H_{2\left( g \right)}}\] = 4.5 – 1.5 = 3
\[{I_{2\left( g \right)}}\]= 4.5 – 1.5
Substituting the value of x we get
\[{I_{2\left( g \right)}}\]= 4.5 – 1.5 = 3
We know that formula of concentration is given as; $\left[ A \right] = \dfrac{{{\text{no of moles of reactant}}}}{{{\text{volume of reactant}}}}$ here $\left[ A \right]$represents the concentration of A which can be either reactant or product.
Substituting the values in the above formula to find the concentration of reactants and product
For \[{H_{2\left( g \right)}}\]:
$\left[ {{H_2}} \right] = \dfrac{3}{{10}}$
$ \Rightarrow $$\left[ {{H_2}} \right] = 0.3$
For \[{I_{2\left( g \right)}}\]:
$\left[ {{I_2}} \right] = \dfrac{3}{{10}}$
$ \Rightarrow $$\left[ {{I_2}} \right] = 0.3$
For \[HI\]
$\left[ {HI} \right] = \dfrac{3}{{10}}$
$ \Rightarrow $$\left[ {HI} \right] = 0.3$
We know that for an equilibrium reaction equilibrium constant ($aA + bB \rightleftharpoons cC$) is given as i.e. ${K_c} = \dfrac{{{{\left[ C \right]}^c}}}{{{{\left[ A \right]}^a}{{\left[ B \right]}^b}}}$here A and B are reactant and C is the product and a, b, c are the stoichiometric coefficients.
Substituting the values in the above formula we get
${K_c} = \dfrac{{{{\left[ {0.3} \right]}^2}}}{{\left[ {0.3} \right]\left[ {0.3} \right]}}$
$ \Rightarrow $${K_c} = \dfrac{{0.3 \times 0.3}}{{0.3 \times 0.3}}$
$ \Rightarrow $${K_c} = 1$
Therefore, the equilibrium constant i.e. ${K_c}$ is equal to 1.
So, the correct answer is “Option A”.
Note: In the above solution we came across the term “equilibrium reaction” which can be explained as chemical reaction where rate of forward reaction is equal to rate of reverse reaction which means when a reaction is said to be equilibrium then there is no change in amount or concentration of the reactant and the products of the given reaction doesn’t changes.
Complete step by step answer:
According to the given information, we know that when hydrogen and iodine of 4.5 moles each are heated in a sealed 10 litre vessel gives 3 moles of hydrogen iodine
So, the given reaction is \[{H_{2\left( g \right)}} + {I_{2\left( g \right)}} \rightleftharpoons 2H{I_{\left( g \right)}}\]
Let moles of the given elements after reaction be x
And we know that the ratio of the given equilibrium is given as 1 : 1 : 2
Now let’s find the concentration of the hydrogen and iodine
\[\begin{gathered}
{\text{Given reaction: }}{H_{2\left( g \right)}}{\text{ }} + {\text{ }}{I_{2\left( g \right)}}{\text{ }} \rightleftharpoons {\text{ }}2H{I_{\left( g \right)}} \\
{\text{Initial moles: 4}}{\text{.5 4}}{\text{.5 0}} \\
{\text{At equilibrium: }}\left( {4.5 - x} \right){\text{ }}\left( {4.5 - x} \right){\text{ }}2x \\
\end{gathered} \]
We know that at equilibrium moles of hydrogen and iodine is equal to 3
Therefore, 2x = 3
\[ \Rightarrow \]\[x = \dfrac{3}{2}\]or x = 1.5
The number of moles at equilibrium will be
\[{H_{2\left( g \right)}}\] = 4.5 – x
Substituting the value of x we get
\[{H_{2\left( g \right)}}\] = 4.5 – 1.5 = 3
\[{I_{2\left( g \right)}}\]= 4.5 – 1.5
Substituting the value of x we get
\[{I_{2\left( g \right)}}\]= 4.5 – 1.5 = 3
We know that formula of concentration is given as; $\left[ A \right] = \dfrac{{{\text{no of moles of reactant}}}}{{{\text{volume of reactant}}}}$ here $\left[ A \right]$represents the concentration of A which can be either reactant or product.
Substituting the values in the above formula to find the concentration of reactants and product
For \[{H_{2\left( g \right)}}\]:
$\left[ {{H_2}} \right] = \dfrac{3}{{10}}$
$ \Rightarrow $$\left[ {{H_2}} \right] = 0.3$
For \[{I_{2\left( g \right)}}\]:
$\left[ {{I_2}} \right] = \dfrac{3}{{10}}$
$ \Rightarrow $$\left[ {{I_2}} \right] = 0.3$
For \[HI\]
$\left[ {HI} \right] = \dfrac{3}{{10}}$
$ \Rightarrow $$\left[ {HI} \right] = 0.3$
We know that for an equilibrium reaction equilibrium constant ($aA + bB \rightleftharpoons cC$) is given as i.e. ${K_c} = \dfrac{{{{\left[ C \right]}^c}}}{{{{\left[ A \right]}^a}{{\left[ B \right]}^b}}}$here A and B are reactant and C is the product and a, b, c are the stoichiometric coefficients.
Substituting the values in the above formula we get
${K_c} = \dfrac{{{{\left[ {0.3} \right]}^2}}}{{\left[ {0.3} \right]\left[ {0.3} \right]}}$
$ \Rightarrow $${K_c} = \dfrac{{0.3 \times 0.3}}{{0.3 \times 0.3}}$
$ \Rightarrow $${K_c} = 1$
Therefore, the equilibrium constant i.e. ${K_c}$ is equal to 1.
So, the correct answer is “Option A”.
Note: In the above solution we came across the term “equilibrium reaction” which can be explained as chemical reaction where rate of forward reaction is equal to rate of reverse reaction which means when a reaction is said to be equilibrium then there is no change in amount or concentration of the reactant and the products of the given reaction doesn’t changes.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

