
A 15 g ball is shot from a spring gun whose spring has a force constant of 600 N/m. The spring is compressed by 5 cm. The greatest possible horizontal range of the ball for this compression is (\[g = 10\,{\text{m/}}{{\text{s}}^2}\])
A. 6.0 m
B. 10.0 m
C. 12.0 m
D. 8.0 m
Answer
561.6k+ views
Hint: Using the law of conservation of energy, the elastic potential energy of the spring is converted into the kinetic energy. Therefore, calculate the velocity of the ball. Recall the expression for the horizontal range. The projectile attains the maximum range when the angle of projection is equal to \[45^\circ \].
Formula used:
Potential energy stored in the spring, \[U = \dfrac{1}{2}k{x^2}\]
Here, k is the force constant and x is the displacement of the spring.
Range, \[R = \dfrac{{{v^2}\sin 2\theta }}{g}\]
Here, v is the initial velocity of the ball, \[\theta \] is the angle of projection and g is the acceleration due to gravity.
Complete step by step answer:
As the spring is compressed by a distance 5cm, the energy is stored in the spring in the form of potential energy. We have the expression for the elastic potential energy of the spring,
\[U = \dfrac{1}{2}k{x^2}\]
Here, k is the force constant and x is the displacement of the spring.
Substituting \[k = 600\,{\text{N/m}}\] and \[x = 0.05\,{\text{m}}\] in the above equation, we get,
\[U = \dfrac{1}{2}\left( {600} \right){\left( {0.05} \right)^2}\]
\[ \Rightarrow U = \dfrac{1}{2}\left( {600} \right){\left( {0.05} \right)^2}\]
\[ \Rightarrow U = 0.75\,{\text{J}}\]
Using the law of conservation of energy, the elastic potential energy of the spring is converted into the kinetic energy. Therefore, we can write,
\[\dfrac{1}{2}m{v^2} = \dfrac{1}{2}k{x^2}\]
\[ \Rightarrow \dfrac{1}{2}m{v^2} = 0.75\,{\text{J}}\]
Substituting \[m = 0.015\,{\text{kg}}\] in the above equation, we get,
\[\dfrac{1}{2}\left( {0.015} \right){v^2} = 0.75\]
\[ \Rightarrow {v^2} = 100\]
\[ \Rightarrow v = 10\,{\text{m/s}}\]
We have the expression for the horizontal range of the projectile,
\[R = \dfrac{{{v^2}\sin 2\theta }}{g}\]
Here, v is the initial velocity of the ball, \[\theta \] is the angle of projection and g is the acceleration due to gravity.
We know that the projectile attains the maximum range when the angle of projection is equal to \[45^\circ \].
Substituting \[v = 10\,{\text{m/s}}\], \[\theta = 45^\circ \] and \[g = 10\,{\text{m/}}{{\text{s}}^2}\] in the above equation, we get,
\[R = \dfrac{{{{\left( {10} \right)}^2}\sin 2\left( {45} \right)}}{{10}}\]
\[ \Rightarrow R = \dfrac{{{{\left( {10} \right)}^2}\sin 90}}{{10}}\]
\[ \therefore R = 10\,{\text{m}}\]
So, the correct answer is option B.
Note: For the greatest possible horizontal range, the term \[\sin 2\theta \] should be equal to 1. For this, the angle \[\theta \] should be \[45^\circ \]. If you don’t remember the formula for the horizontal range, use the kinematic equation in the horizontal direction.
Formula used:
Potential energy stored in the spring, \[U = \dfrac{1}{2}k{x^2}\]
Here, k is the force constant and x is the displacement of the spring.
Range, \[R = \dfrac{{{v^2}\sin 2\theta }}{g}\]
Here, v is the initial velocity of the ball, \[\theta \] is the angle of projection and g is the acceleration due to gravity.
Complete step by step answer:
As the spring is compressed by a distance 5cm, the energy is stored in the spring in the form of potential energy. We have the expression for the elastic potential energy of the spring,
\[U = \dfrac{1}{2}k{x^2}\]
Here, k is the force constant and x is the displacement of the spring.
Substituting \[k = 600\,{\text{N/m}}\] and \[x = 0.05\,{\text{m}}\] in the above equation, we get,
\[U = \dfrac{1}{2}\left( {600} \right){\left( {0.05} \right)^2}\]
\[ \Rightarrow U = \dfrac{1}{2}\left( {600} \right){\left( {0.05} \right)^2}\]
\[ \Rightarrow U = 0.75\,{\text{J}}\]
Using the law of conservation of energy, the elastic potential energy of the spring is converted into the kinetic energy. Therefore, we can write,
\[\dfrac{1}{2}m{v^2} = \dfrac{1}{2}k{x^2}\]
\[ \Rightarrow \dfrac{1}{2}m{v^2} = 0.75\,{\text{J}}\]
Substituting \[m = 0.015\,{\text{kg}}\] in the above equation, we get,
\[\dfrac{1}{2}\left( {0.015} \right){v^2} = 0.75\]
\[ \Rightarrow {v^2} = 100\]
\[ \Rightarrow v = 10\,{\text{m/s}}\]
We have the expression for the horizontal range of the projectile,
\[R = \dfrac{{{v^2}\sin 2\theta }}{g}\]
Here, v is the initial velocity of the ball, \[\theta \] is the angle of projection and g is the acceleration due to gravity.
We know that the projectile attains the maximum range when the angle of projection is equal to \[45^\circ \].
Substituting \[v = 10\,{\text{m/s}}\], \[\theta = 45^\circ \] and \[g = 10\,{\text{m/}}{{\text{s}}^2}\] in the above equation, we get,
\[R = \dfrac{{{{\left( {10} \right)}^2}\sin 2\left( {45} \right)}}{{10}}\]
\[ \Rightarrow R = \dfrac{{{{\left( {10} \right)}^2}\sin 90}}{{10}}\]
\[ \therefore R = 10\,{\text{m}}\]
So, the correct answer is option B.
Note: For the greatest possible horizontal range, the term \[\sin 2\theta \] should be equal to 1. For this, the angle \[\theta \] should be \[45^\circ \]. If you don’t remember the formula for the horizontal range, use the kinematic equation in the horizontal direction.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

