
A ball is thrown vertically upward attains a maximum height of 45 m. The time after which the velocity of the ball becomes equal to half the velocity of projection (use $g = 10{\text{ m/}}{{\text{s}}^2}$)
A. 2 s
B. 1.5 s
C. 1 s
D. 0.5 s
Answer
483.9k+ views
Hint: Projectile motion is a form of motion experienced by an object that is projected near the Earth’s surface and moves along a curved path under the action of gravity.
In this question, height and final velocity are given; hence we will find the velocity of projection, then using this velocity of projection, we will find the time.
Complete step by step answer:
Given the maximum height reached by the ball h=45m
Let the velocity of projection be u and the final velocity at the top height \[v = 0\]
We know newton law of motion is given as
\[{v^2} = {u^2} - 2gh - - (i)\][ \[ - g\]since the ball is moving in opposition to the direction of gravity]
Here since the final velocity\[v = 0\], so we can write equation (i) as
\[
0 = {u^2} - 2\left( {10} \right)\left( {45} \right) \\
{u^2} = 900 \\
u = 30{\text{ m/sec}} \\
\]
So the velocity of the velocity is \[u = 30{\text{ m/sec}}\]
Now we need to find the time after which the velocity of the ball becomes equal to half the velocity of projection i.e.
\[v = \dfrac{{30}}{2} = 15{\text{ m/sec}}\]
Now use the newton law of motion to find the time which is given as
\[v = u - gt - - (ii)\]
So by substituting the value of velocity, we get
\[
15 = 30 - 10t \\
10t = 15 \\
t = 1.5s \\
\]
Therefore we can say time after which the velocity of the ball becomes equal to half the velocity of projection is\[t = 1.5s\]
Option (B) is correct.
Note:Students must know that whenever any object or a particle is moving against the velocity, then its gravity will act in the opposite direction. The projectile has a single force that acts upon it, which is the force of gravity.
In this question, height and final velocity are given; hence we will find the velocity of projection, then using this velocity of projection, we will find the time.
Complete step by step answer:
Given the maximum height reached by the ball h=45m
Let the velocity of projection be u and the final velocity at the top height \[v = 0\]
We know newton law of motion is given as
\[{v^2} = {u^2} - 2gh - - (i)\][ \[ - g\]since the ball is moving in opposition to the direction of gravity]
Here since the final velocity\[v = 0\], so we can write equation (i) as
\[
0 = {u^2} - 2\left( {10} \right)\left( {45} \right) \\
{u^2} = 900 \\
u = 30{\text{ m/sec}} \\
\]
So the velocity of the velocity is \[u = 30{\text{ m/sec}}\]
Now we need to find the time after which the velocity of the ball becomes equal to half the velocity of projection i.e.
\[v = \dfrac{{30}}{2} = 15{\text{ m/sec}}\]
Now use the newton law of motion to find the time which is given as
\[v = u - gt - - (ii)\]
So by substituting the value of velocity, we get
\[
15 = 30 - 10t \\
10t = 15 \\
t = 1.5s \\
\]
Therefore we can say time after which the velocity of the ball becomes equal to half the velocity of projection is\[t = 1.5s\]
Option (B) is correct.
Note:Students must know that whenever any object or a particle is moving against the velocity, then its gravity will act in the opposite direction. The projectile has a single force that acts upon it, which is the force of gravity.
Recently Updated Pages
The correct geometry and hybridization for XeF4 are class 11 chemistry CBSE

Water softening by Clarks process uses ACalcium bicarbonate class 11 chemistry CBSE

With reference to graphite and diamond which of the class 11 chemistry CBSE

A certain household has consumed 250 units of energy class 11 physics CBSE

The lightest metal known is A beryllium B lithium C class 11 chemistry CBSE

What is the formula mass of the iodine molecule class 11 chemistry CBSE

Trending doubts
State the laws of reflection of light

One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

What is the modal class for the following table given class 11 maths CBSE

How do I convert ms to kmh Give an example class 11 physics CBSE

Give an example of a solid solution in which the solute class 11 chemistry CBSE
