
A ball moving with velocity 2m/s collides head on with another stationary ball of double the mass. If coefficient of restitution is 0.5, then their velocities (in m/s) after collision will be:
A. 0,1
B. 1,1
C. 1,0,5
D. 0,2
Answer
597.6k+ views
Hint: To solve this question, we need to use the basic theory related to the chapter collision. As we know when two particles collide with each other then velocity of these two after collision may be changed based on the type of the collision (Elastic or inelastic collision). Since, in this question the coefficient of restitution is 0.5. This is a real-world inelastic collision, in which some kinetic energy is dissipated. And we use the formula for the velocities after a one-dimensional collision when the coefficient of restitution is given.
Formula used: Velocity of first ball after collision ${v_1} = \dfrac{{\left( {{m_{1 - }}e{m_2}} \right){u_1} + (1 + e){m_2}{u_2}}}{{{m_1} + {m_2}}}$.
Velocity of second ball after collision ${v_2} = \dfrac{{({m_2} - e{m_1}){u_2} + (1 + e){m_1}{u_1}}}{{{m_1} + {m_2}}}$
Complete step-by-step solution -
Let mass of first ball be m i.e.${m_1} = m$
Mass of second ball${m_2} = 2m$
velocity of first ball before collision ${u_1} = 2m/s$
velocity of first ball before collision ${u_1} = 2m/s$
Velocity of second ball before collision ${u_2} = 0m/s$
Given: e=0.5
So, velocity of first ball after collision ${v_1} = \dfrac{{\left( {{m_{1 - }}e{m_2}} \right){u_1} + (1 + e){m_2}{u_2}}}{{{m_1} + {m_2}}}$.
$\therefore {v_1} = \dfrac{{\left[ {m - 0.5(2m)} \right](2) + (1 + 0.5)(2m)(0)}}{{m + 2m}} = 0m/s$.
Velocity of second ball after collision ${v_2} = \dfrac{{({m_2} - e{m_1}){u_2} + (1 + e){m_1}{u_1}}}{{{m_1} + {m_2}}}$.
$\therefore {v_2} = \dfrac{{\left[ {2m - 0.5m} \right](0) + (1 + 0.5)(m)(2)}}{{m + 2m}} = 1m/s$.
Thus, the velocity of the first ball after collision is 0 m/s and Velocity of the second ball after collision is 1 m/s.
Therefore, Correct answer is option (A).
Note: Consider particles 1 and 2 with masses ${{\text{m}}_{\text{1}}}$, ${{\text{m}}_2}$, and velocities ${{\text{u}}_{\text{1}}}$, ${{\text{u}}_{\text{2}}}$ before collision, ${{\text{v}}_{\text{1}}}$, ${{\text{v}}_2}$ after collision. The conservation of the total momentum before and after the collision is expressed as shown below:
${{\text{m}}_{\text{1}}}{{\text{u}}_{\text{1}}}{\text{ + }}{{\text{m}}_{\text{2}}}{{\text{u}}_{\text{2}}}{\text{ = }}{{\text{m}}_{\text{1}}}{{\text{v}}_{\text{1}}}{\text{ + }}{{\text{m}}_{\text{2}}}{{\text{v}}_{\text{2}}}$
Formula used: Velocity of first ball after collision ${v_1} = \dfrac{{\left( {{m_{1 - }}e{m_2}} \right){u_1} + (1 + e){m_2}{u_2}}}{{{m_1} + {m_2}}}$.
Velocity of second ball after collision ${v_2} = \dfrac{{({m_2} - e{m_1}){u_2} + (1 + e){m_1}{u_1}}}{{{m_1} + {m_2}}}$
Complete step-by-step solution -
Let mass of first ball be m i.e.${m_1} = m$
Mass of second ball${m_2} = 2m$
velocity of first ball before collision ${u_1} = 2m/s$
velocity of first ball before collision ${u_1} = 2m/s$
Velocity of second ball before collision ${u_2} = 0m/s$
Given: e=0.5
So, velocity of first ball after collision ${v_1} = \dfrac{{\left( {{m_{1 - }}e{m_2}} \right){u_1} + (1 + e){m_2}{u_2}}}{{{m_1} + {m_2}}}$.
$\therefore {v_1} = \dfrac{{\left[ {m - 0.5(2m)} \right](2) + (1 + 0.5)(2m)(0)}}{{m + 2m}} = 0m/s$.
Velocity of second ball after collision ${v_2} = \dfrac{{({m_2} - e{m_1}){u_2} + (1 + e){m_1}{u_1}}}{{{m_1} + {m_2}}}$.
$\therefore {v_2} = \dfrac{{\left[ {2m - 0.5m} \right](0) + (1 + 0.5)(m)(2)}}{{m + 2m}} = 1m/s$.
Thus, the velocity of the first ball after collision is 0 m/s and Velocity of the second ball after collision is 1 m/s.
Therefore, Correct answer is option (A).
Note: Consider particles 1 and 2 with masses ${{\text{m}}_{\text{1}}}$, ${{\text{m}}_2}$, and velocities ${{\text{u}}_{\text{1}}}$, ${{\text{u}}_{\text{2}}}$ before collision, ${{\text{v}}_{\text{1}}}$, ${{\text{v}}_2}$ after collision. The conservation of the total momentum before and after the collision is expressed as shown below:
${{\text{m}}_{\text{1}}}{{\text{u}}_{\text{1}}}{\text{ + }}{{\text{m}}_{\text{2}}}{{\text{u}}_{\text{2}}}{\text{ = }}{{\text{m}}_{\text{1}}}{{\text{v}}_{\text{1}}}{\text{ + }}{{\text{m}}_{\text{2}}}{{\text{v}}_{\text{2}}}$
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

