
A burglar’s car had a start with an acceleration of $2m/{s^2}$. A police vigilant party came after $5\sec $ and continued to chase the burglar’s car with a uniform velocity of $20m/s$. Find the time in which the police van overtakes the burglar’s car.
Answer
430.8k+ views
Hint: Displacement of an object moving is directly proportional to the velocity of the object and the square of the time taken. When the displacement of a particle is to be calculated using velocity and time, then the acceleration of the body should be kept constant.
Complete step by step answer:
Let the distance covered after which the police party catches the burglar is ‘$s$ ’.
Let ‘$t$ ’ be the time and given that the police came after $5\sec $, therefore the time taken by police to catch the burglar is ‘$t - 5$ ’.
The burglar’s car will start moving from rest, therefore initial velocity is, $u = 0$
Given that the acceleration is $2m/s$
Applying the equation of motion,
${S_1} = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$\Rightarrow {S_1} = 0 \times t + \dfrac{1}{2} \times 2 \times {t^2}$
$\Rightarrow {S_1} = {t^2}$ -----------(i)
Since the police’s car is moving at uniform velocity, therefore acceleration will be $ = 0$, Also $u = 20m/s$.
Again applying the equation of motion to the police car,
$\Rightarrow {S_2} = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
On substituting the corresponding values, we get
$\Rightarrow {S_2} = 20(t - 5) + \dfrac{1}{2} \times 0 \times {t^2}$
$\Rightarrow {S_2} = 20t - 100$ -------(ii)
Since the time at which the police car catches the burglar’s car is to be calculated, therefore
${S_1} = {S_2}$
$\Rightarrow {t^2} = 2t - 100$
$\Rightarrow {t^2} - 20t + 100 = 0$
we can rewrite the above equation as,
$\Rightarrow {(t - 10)^2} = 0$
$\Rightarrow (t - 10)(t - 10) = 0$
On solving,
$\Rightarrow t = 10$
The time taken by the police is $t - 5= 10 - 5 = 5\sec $
Note:
It is to be noted that constant velocity is not to be mixed with constant acceleration. This is because velocity is the speed in the given direction. But acceleration is the change of speed with time. Therefore, if the velocity is constant, this means that the speed is constant. Since the speed is not changing, therefore there will be no acceleration.
Complete step by step answer:
Let the distance covered after which the police party catches the burglar is ‘$s$ ’.
Let ‘$t$ ’ be the time and given that the police came after $5\sec $, therefore the time taken by police to catch the burglar is ‘$t - 5$ ’.
The burglar’s car will start moving from rest, therefore initial velocity is, $u = 0$
Given that the acceleration is $2m/s$
Applying the equation of motion,
${S_1} = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$\Rightarrow {S_1} = 0 \times t + \dfrac{1}{2} \times 2 \times {t^2}$
$\Rightarrow {S_1} = {t^2}$ -----------(i)
Since the police’s car is moving at uniform velocity, therefore acceleration will be $ = 0$, Also $u = 20m/s$.
Again applying the equation of motion to the police car,
$\Rightarrow {S_2} = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
On substituting the corresponding values, we get
$\Rightarrow {S_2} = 20(t - 5) + \dfrac{1}{2} \times 0 \times {t^2}$
$\Rightarrow {S_2} = 20t - 100$ -------(ii)
Since the time at which the police car catches the burglar’s car is to be calculated, therefore
${S_1} = {S_2}$
$\Rightarrow {t^2} = 2t - 100$
$\Rightarrow {t^2} - 20t + 100 = 0$
we can rewrite the above equation as,
$\Rightarrow {(t - 10)^2} = 0$
$\Rightarrow (t - 10)(t - 10) = 0$
On solving,
$\Rightarrow t = 10$
The time taken by the police is $t - 5= 10 - 5 = 5\sec $
Note:
It is to be noted that constant velocity is not to be mixed with constant acceleration. This is because velocity is the speed in the given direction. But acceleration is the change of speed with time. Therefore, if the velocity is constant, this means that the speed is constant. Since the speed is not changing, therefore there will be no acceleration.
Recently Updated Pages
The correct geometry and hybridization for XeF4 are class 11 chemistry CBSE

Water softening by Clarks process uses ACalcium bicarbonate class 11 chemistry CBSE

With reference to graphite and diamond which of the class 11 chemistry CBSE

A certain household has consumed 250 units of energy class 11 physics CBSE

The lightest metal known is A beryllium B lithium C class 11 chemistry CBSE

What is the formula mass of the iodine molecule class 11 chemistry CBSE

Trending doubts
State the laws of reflection of light

One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

What is the modal class for the following table given class 11 maths CBSE

How do I convert ms to kmh Give an example class 11 physics CBSE

Give an example of a solid solution in which the solute class 11 chemistry CBSE
