
A displacement of a body executing SHM is given by $x = A\sin (2\pi t + \dfrac{\pi }{3})$. The first time from $t = 0$ when the velocity is maximum is
(A) 0.33sec
(B) 0.16sec
(C) 0.25sec
(D) 0.5sec
Answer
576.3k+ views
Hint:- - In a simple harmonic motion (SHM) the velocity is maximum when the acceleration is minimum. In the question, we are given the displacement in SHM. First, we differentiate the given displacement equation with time to get the velocity equation. We further differentiate this velocity equation with time again to get an equation for acceleration. Now, velocity is maximum when acceleration is minimum, so we equate the acceleration equation to zero and simplify to find the time. The SI unit of time is in seconds, so $t$ is in seconds.
Complete step by step solution:
The given displacement is, $x = A\sin (2\pi t + \dfrac{\pi }{3})$
Differentiating this with respect to time (t) we get velocity (v),
$v = \dfrac{{dx}}{{dt}} = A\cos (2\pi t + \dfrac{\pi }{3}).2\pi$
$v = 2\pi A\cos (2\pi t + \dfrac{\pi }{3})$
For maximum velocity, acceleration is minimum (=0) in SHM. So,
$ \dfrac{{\partial v}}{{dt}} = 0$
$ \dfrac{{\partial v}}{{\partial t}} = - 2\pi A\sin (2\pi t + \dfrac{\pi }{3}).2\pi$
$0 = - 4{\pi ^2}A\sin (2\pi t + \dfrac{\pi }{3})$
Taking $ - 4{\pi ^2}A$to right hand side, we get,
$\sin (2\pi t + \dfrac{\pi }{3}) = 0 $
$ \sin (n\pi ) = 0 $
$\sin (2\pi t + \dfrac{\pi }{3}) = \sin (n\pi ) $
$2\pi t + \dfrac{\pi }{3} = n\pi $
For a SHM the maximum velocity is never negative, if we take n as 0 we get a negative value hence we take $n=1$ and do the further simplification.
$2\pi t + \dfrac{\pi }{3} = \pi $
$2\pi t = \dfrac{{2\pi }}{3} $
$t = \dfrac{1}{3} = 0.333\sec $
At time $t=0.33sec$, velocity is maximum.
Hence option (A)$0.33sec$ is the correct answer.
Additional information:Simple harmonic motion is defined as a periodic motion of a point along a straight line, such that its acceleration is always towards a fixed point in that line and is proportional to its distance from that point.
Note:The question mentions that it is simple harmonic motion so we should keep in mind that the velocity is maximum when the acceleration is minimum. The alternative method is to take the mean position as zero for maximum velocity. Further simplifying the equation by taking $\sin (n\pi ) = 0$, we get a negative value if taken as zero. So, we take n as 1 and simplify the equation to get the time for maximum velocity as 0.33sec.
Complete step by step solution:
The given displacement is, $x = A\sin (2\pi t + \dfrac{\pi }{3})$
Differentiating this with respect to time (t) we get velocity (v),
$v = \dfrac{{dx}}{{dt}} = A\cos (2\pi t + \dfrac{\pi }{3}).2\pi$
$v = 2\pi A\cos (2\pi t + \dfrac{\pi }{3})$
For maximum velocity, acceleration is minimum (=0) in SHM. So,
$ \dfrac{{\partial v}}{{dt}} = 0$
$ \dfrac{{\partial v}}{{\partial t}} = - 2\pi A\sin (2\pi t + \dfrac{\pi }{3}).2\pi$
$0 = - 4{\pi ^2}A\sin (2\pi t + \dfrac{\pi }{3})$
Taking $ - 4{\pi ^2}A$to right hand side, we get,
$\sin (2\pi t + \dfrac{\pi }{3}) = 0 $
$ \sin (n\pi ) = 0 $
$\sin (2\pi t + \dfrac{\pi }{3}) = \sin (n\pi ) $
$2\pi t + \dfrac{\pi }{3} = n\pi $
For a SHM the maximum velocity is never negative, if we take n as 0 we get a negative value hence we take $n=1$ and do the further simplification.
$2\pi t + \dfrac{\pi }{3} = \pi $
$2\pi t = \dfrac{{2\pi }}{3} $
$t = \dfrac{1}{3} = 0.333\sec $
At time $t=0.33sec$, velocity is maximum.
Hence option (A)$0.33sec$ is the correct answer.
Additional information:Simple harmonic motion is defined as a periodic motion of a point along a straight line, such that its acceleration is always towards a fixed point in that line and is proportional to its distance from that point.
Note:The question mentions that it is simple harmonic motion so we should keep in mind that the velocity is maximum when the acceleration is minimum. The alternative method is to take the mean position as zero for maximum velocity. Further simplifying the equation by taking $\sin (n\pi ) = 0$, we get a negative value if taken as zero. So, we take n as 1 and simplify the equation to get the time for maximum velocity as 0.33sec.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

