
A farmer moves along the boundary of a square field of side 10 m in 40 s. What will be the magnitude of displacement of the farmer at the farmer at the end of 2 minutes 20 seconds from his initial position?
Answer
521.8k+ views
Hint: Draw the diagram and write the given data. Also find the total time in seconds and total distance travelled in a given time period. Then find displacement.
Complete step by step answer:
Displacement is the difference between the final position and initial position of a particle or any object. Here first we will draw the diagram.
Perimeter of square = \[4\times a=4\times 10=40m\]
Where a = side of square
Total time taken to travel 40 m is 40 s
So time taken to travel 1 m is $\dfrac{40}{40}=1s$
Since the farmer travels 2 minutes 20 seconds.
2 minutes 20 seconds = $2\times 60+20=140s$
The distance travelled by farmer in 140 s is $140\times 1=140m$
Now, number of rotation to cover 140m along the boundary = total distance perimeter
= $\dfrac{140}{40}=3.5$
That is 3 complete rotations and half rotation
After 3.5 rotations, the farmer will reach at point C
So, the displacement will be AC
AC length can be calculate by using Pythagoras theorem
\[\begin{align}
& AC=\sqrt{A{{B}^{2}}+B{{C}^{2}}} \\
& =\sqrt{{{10}^{2}}+{{10}^{2}}} \\
& =10\sqrt{2}m \\
\end{align}\]
So after 2 minutes 20 seconds the displacement of the farmer will be equal to $10\sqrt{2}$ m north.
Note: By mistake students can calculate distance instead of displacement. So, Students should remember the difference between distance and displacement. Here distance is 140m but displacement is $10\sqrt{2}$ m north.
Complete step by step answer:
Displacement is the difference between the final position and initial position of a particle or any object. Here first we will draw the diagram.
Perimeter of square = \[4\times a=4\times 10=40m\]
Where a = side of square
Total time taken to travel 40 m is 40 s
So time taken to travel 1 m is $\dfrac{40}{40}=1s$
Since the farmer travels 2 minutes 20 seconds.
2 minutes 20 seconds = $2\times 60+20=140s$
The distance travelled by farmer in 140 s is $140\times 1=140m$
Now, number of rotation to cover 140m along the boundary = total distance perimeter
= $\dfrac{140}{40}=3.5$
That is 3 complete rotations and half rotation
After 3.5 rotations, the farmer will reach at point C
So, the displacement will be AC
AC length can be calculate by using Pythagoras theorem
\[\begin{align}
& AC=\sqrt{A{{B}^{2}}+B{{C}^{2}}} \\
& =\sqrt{{{10}^{2}}+{{10}^{2}}} \\
& =10\sqrt{2}m \\
\end{align}\]
So after 2 minutes 20 seconds the displacement of the farmer will be equal to $10\sqrt{2}$ m north.
Note: By mistake students can calculate distance instead of displacement. So, Students should remember the difference between distance and displacement. Here distance is 140m but displacement is $10\sqrt{2}$ m north.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Which Country is Called "The Land of Festivals"?

What type of cell is found in the Seminiferous tub class 10 biology CBSE

What are the public facilities provided by the government? Also explain each facility

