
A force on a particle as the function of displacement x (in x-direction) is given by
F=10+0.5x
The work done corresponding to displacement of particle from x=0 to x=2 unit is
A. 25 J
B. 29 J
C. 21 J
D. 18 J
Answer
576k+ views
Hint: To solve this problem, use the formula for work done due to small displacement by force F. Substitute the values and put the limits of displacement from x=0 to x=2. Solve the equation and find the value of work done. This obtained value will be the The work done corresponding to displacement of particles from x=0 to x=2 units.
Formula used:
$dW= F. dx$
Complete step by step answer:
Given: Force on a particle, F= 10+0.5x
Work done due to small displacement dx by force F is given by,
$dW= F. dx$ ...(1)
Where, dx is a small displacement
Integrating above equation we get,
$W= \int F. dx$ ...(2)
Displacement of the particle is from x=0 to x=2 units. So, equation. (2) becomes,
$W= \int _{0}^{2} (10+0.5x) dx$
$\Rightarrow W= \int _{0}^{2}(10x + \dfrac {0.5{x}^{2}}{2})$
$\Rightarrow W= 10(2) + \dfrac{0.5 \times {2}^{2}}{2}$
$\Rightarrow W= 20 + \dfrac {0.5 \times 4}{2}$
$\Rightarrow W= 20 + \dfrac {2}{2}$
$\Rightarrow W= 20 +1$
$\therefore W= 21 J$
Hence, the work done corresponding to displacement of particles from x=0 to x=2 units is 21 J.
So, the correct answer is “Option C”.
Note:
Students must take care while taking the integration. This is the most common mistake made by the students while solving these types of problems. Students should take care while putting in the limits. If we make even a small mistake then the solution will give us a different solution altogether.
Formula used:
$dW= F. dx$
Complete step by step answer:
Given: Force on a particle, F= 10+0.5x
Work done due to small displacement dx by force F is given by,
$dW= F. dx$ ...(1)
Where, dx is a small displacement
Integrating above equation we get,
$W= \int F. dx$ ...(2)
Displacement of the particle is from x=0 to x=2 units. So, equation. (2) becomes,
$W= \int _{0}^{2} (10+0.5x) dx$
$\Rightarrow W= \int _{0}^{2}(10x + \dfrac {0.5{x}^{2}}{2})$
$\Rightarrow W= 10(2) + \dfrac{0.5 \times {2}^{2}}{2}$
$\Rightarrow W= 20 + \dfrac {0.5 \times 4}{2}$
$\Rightarrow W= 20 + \dfrac {2}{2}$
$\Rightarrow W= 20 +1$
$\therefore W= 21 J$
Hence, the work done corresponding to displacement of particles from x=0 to x=2 units is 21 J.
So, the correct answer is “Option C”.
Note:
Students must take care while taking the integration. This is the most common mistake made by the students while solving these types of problems. Students should take care while putting in the limits. If we make even a small mistake then the solution will give us a different solution altogether.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

