
A grocer purchased 200 kg of rice at Rs. 25 per kg. He sold 80 kg of it at a gain of 10% and 40 kg at a loss of 4%. At what rate per kg should he sell the remainder to gain 8% on his total investment?
A) Rs. 25 per kg
B) Rs. 28 per kg
C) Rs. 30 per kg
D) Rs. 32 per kg
Answer
522.7k+ views
Hint: We need to have basic understanding on Percentages concepts, Cost price, selling price, profit and loss concept to solve this problem.
Given that Purchase cost of 200kg rice = $200 \times 25 = $Rs. 5000
Selling price of 80 kg rice at 10% gain is
$ \Rightarrow $110% of price
$ \Rightarrow \dfrac{{110}}{{100}} \times Rs.25$
So money earned by selling 80 kg rice.
$ = 80 \times \dfrac{{110}}{{100}} \times 25 = Rs.2,200$
Selling price of 40 kg rice at a loss of 4%$ \Rightarrow 96$% of price
$ \Rightarrow \dfrac{{96}}{{100}} \times Rs.25$
Money earned by selling 40 kg $\dfrac{{96}}{{100}} \times 25 = Rs.960$
Remaining quantity = 200 - 40 - 80 = 80kg
Total gain required = 8%
$ \Rightarrow $Overall money to be earned thru sales $ = \dfrac{{108}}{{100}} \times $cost = $\dfrac{{108}}{{100}} \times 5000 = Rs.5,400$
[Cost = total money he invested in buying 200 kg of rice at Rs.25/kg]
Money to be earned through sale of remaining 80 kg $ = Rs.5400 - Rs2200 - Rs.960 = Rs2240$
Selling price of the remainder rice $ = \dfrac{{2240}}{{80}} = Rs.28/kg$
Note: While solving these kinds of problems we need to clearly understand the given problem and we have to focus on what we have to find and think about how we can find that.
Selling price (S.P.) = Cost price (C.P.) + Profit (or) Cost price – Loss
Gain % $ = \dfrac{{Gain}}{{C.P.}}$ and Loss %$ = \dfrac{{Loss}}{{C.P.}}$
Given that Purchase cost of 200kg rice = $200 \times 25 = $Rs. 5000
Selling price of 80 kg rice at 10% gain is
$ \Rightarrow $110% of price
$ \Rightarrow \dfrac{{110}}{{100}} \times Rs.25$
So money earned by selling 80 kg rice.
$ = 80 \times \dfrac{{110}}{{100}} \times 25 = Rs.2,200$
Selling price of 40 kg rice at a loss of 4%$ \Rightarrow 96$% of price
$ \Rightarrow \dfrac{{96}}{{100}} \times Rs.25$
Money earned by selling 40 kg $\dfrac{{96}}{{100}} \times 25 = Rs.960$
Remaining quantity = 200 - 40 - 80 = 80kg
Total gain required = 8%
$ \Rightarrow $Overall money to be earned thru sales $ = \dfrac{{108}}{{100}} \times $cost = $\dfrac{{108}}{{100}} \times 5000 = Rs.5,400$
[Cost = total money he invested in buying 200 kg of rice at Rs.25/kg]
Money to be earned through sale of remaining 80 kg $ = Rs.5400 - Rs2200 - Rs.960 = Rs2240$
Selling price of the remainder rice $ = \dfrac{{2240}}{{80}} = Rs.28/kg$
Note: While solving these kinds of problems we need to clearly understand the given problem and we have to focus on what we have to find and think about how we can find that.
Selling price (S.P.) = Cost price (C.P.) + Profit (or) Cost price – Loss
Gain % $ = \dfrac{{Gain}}{{C.P.}}$ and Loss %$ = \dfrac{{Loss}}{{C.P.}}$
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Advantages and disadvantages of science

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

What are the 12 elements of nature class 8 chemistry CBSE

