
A man can throw a stone with initial speed 10\[m\]⁄\[s\]. Find the maximum horizontal distance to which he throw the stone in a room of height \[h\] \[m\] for, (1) \[h = 2m\] and (2) \[h = 4m\].
Answer
528k+ views
Hint: Firstly consider the motion is projectile and find the equations of projectile motion. Substitute the values in the equation of motion and find the angle value. After that, use the maximum height formula and calculate the maximum height.
Formula used:
The horizontal range of a projectile motion is given by
\[H\]=\[\dfrac{{{u^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}}\]
Here, \[H\]is maximum height,\[u\]is initial speed and\[g\]is gravity.
\[{H_{\max }}\]= \[\dfrac{{{u^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}}\]
Here \[{H_{\max }}\]is the maximum height.
Complete step by step solution:
Given that, Initial speed of stone = 10 \[m\]⁄\[s\].
(1) At height \[h = 2m\]
\[H\]= \[\dfrac{{{u^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}}\]
Here, \[H\]is maximum height,\[u\]is initial speed and\[g\]is gravity.
Given, \[h = 2m\]
Substitute given values
\[2 = \dfrac{{{{\left( {10} \right)}^2} \times {{\sin }^2}\theta }}{{2 \times 10}}\]
$\implies$ \[\sin \theta = \sqrt {\dfrac{2}{3}} \]
So, \[\cos \theta = \sqrt {\dfrac{1}{3}} \]
\[R\]= \[\dfrac{{{u^2}\sin 2\theta }}{g}\] ( ∴\[\sin 2\theta = 2\sin \theta \cos \theta \] )
Here, \[R\]represents range and \[g\]is gravity.
By substituting values
\[R\]= \[\dfrac{{{{\left( {10} \right)}^2} \times 2 \times \left( {\sqrt {\dfrac{2}{3}} } \right)\left( {\sqrt {\dfrac{1}{2}} } \right)}}{{10}}\]
$\implies$ \[R\]= \[4\sqrt 6 \]\[m\]
(2) At height \[h = 4m\]
\[H\]= \[\dfrac{{{u^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}}\]
Here, \[H\]is maximum height,\[u\]is initial speed and\[g\]is gravity.
Given, \[h = 4m\]
Substitute given values
\[4 = \dfrac{{{{\left( {10} \right)}^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}}\]
$\implies$ \[\sin \theta = \sqrt {\dfrac{4}{5}} \]
So, \[\cos \theta = \sqrt {\dfrac{1}{5}} \]
$\implies$ \[R\]= \[\dfrac{{{u^2}\sin 2\theta }}{g}\] ( ∴\[\sin 2\theta = 2\sin \theta \cos \theta \] )
Here, \[R\]represents range and \[g\]is gravity.
By substituting values
\[R\]= \[\dfrac{{{{\left( {10} \right)}^2} \times 2 \times \sqrt {\dfrac{4}{5}} \sqrt {\dfrac{1}{5}} }}{{10}}\]
$\implies$ \[R\]= \[8\] \[m\].
Note:
The maximum height and the maximum horizontal range of the object in projectile motion always depends on the angle by which the object is thrown.
The value of the maximum velocity will change if the direction and the angle changes.
Formula used:
The horizontal range of a projectile motion is given by
\[H\]=\[\dfrac{{{u^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}}\]
Here, \[H\]is maximum height,\[u\]is initial speed and\[g\]is gravity.
\[{H_{\max }}\]= \[\dfrac{{{u^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}}\]
Here \[{H_{\max }}\]is the maximum height.
Complete step by step solution:
Given that, Initial speed of stone = 10 \[m\]⁄\[s\].
(1) At height \[h = 2m\]
\[H\]= \[\dfrac{{{u^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}}\]
Here, \[H\]is maximum height,\[u\]is initial speed and\[g\]is gravity.
Given, \[h = 2m\]
Substitute given values
\[2 = \dfrac{{{{\left( {10} \right)}^2} \times {{\sin }^2}\theta }}{{2 \times 10}}\]
$\implies$ \[\sin \theta = \sqrt {\dfrac{2}{3}} \]
So, \[\cos \theta = \sqrt {\dfrac{1}{3}} \]
\[R\]= \[\dfrac{{{u^2}\sin 2\theta }}{g}\] ( ∴\[\sin 2\theta = 2\sin \theta \cos \theta \] )
Here, \[R\]represents range and \[g\]is gravity.
By substituting values
\[R\]= \[\dfrac{{{{\left( {10} \right)}^2} \times 2 \times \left( {\sqrt {\dfrac{2}{3}} } \right)\left( {\sqrt {\dfrac{1}{2}} } \right)}}{{10}}\]
$\implies$ \[R\]= \[4\sqrt 6 \]\[m\]
(2) At height \[h = 4m\]
\[H\]= \[\dfrac{{{u^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}}\]
Here, \[H\]is maximum height,\[u\]is initial speed and\[g\]is gravity.
Given, \[h = 4m\]
Substitute given values
\[4 = \dfrac{{{{\left( {10} \right)}^2}{{\sin }^2}\theta }}{{2g}}\]
$\implies$ \[\sin \theta = \sqrt {\dfrac{4}{5}} \]
So, \[\cos \theta = \sqrt {\dfrac{1}{5}} \]
$\implies$ \[R\]= \[\dfrac{{{u^2}\sin 2\theta }}{g}\] ( ∴\[\sin 2\theta = 2\sin \theta \cos \theta \] )
Here, \[R\]represents range and \[g\]is gravity.
By substituting values
\[R\]= \[\dfrac{{{{\left( {10} \right)}^2} \times 2 \times \sqrt {\dfrac{4}{5}} \sqrt {\dfrac{1}{5}} }}{{10}}\]
$\implies$ \[R\]= \[8\] \[m\].
Note:
The maximum height and the maximum horizontal range of the object in projectile motion always depends on the angle by which the object is thrown.
The value of the maximum velocity will change if the direction and the angle changes.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

