
A particle falling from rest under gravity covers a distance $x$ in 4$s$. If it continues failing then next \[2x\] distance will be covered in approximately
A. $1.41s$
B. $1.73s$
C. $2.05s$
D. $2.92s$
Answer
582.9k+ views
Hint:
To calculate the answer -
- We have to use $S = ut + \dfrac{1}{2}g{t^2}$.
- First we have to calculate the value of $x$ using the equation. Then using that value of$x$, we can calculate the time taken to cover the $2x$ distance.
Complete step by step solution:
If the particle falls with an initial velocity $u$ and acceleration $g$. And, after time t, it travels a distance $s$.
Then, this equation can be used,
$S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ - (equation 1)
We will solve this problem in two parts.
First, the particle falling from rest under gravity covers a distance $x$ in $4s$.
So, here
$
s = x \\
g = 9.8 \\
u = 0 \\
t = 4 \\
$
Putting this value on equation 1,
$
x = 0 \times 4 + \dfrac{1}{2} \times 9.8 \times {4^2} \\
\Rightarrow x = \dfrac{1}{2} \times 9.8 \times 16 \\
\Rightarrow x = 78.4unit \\
$
Second, we will calculate the time taken by the particle to cover $2x$ distance. After covering $x$distance, the particle covers \[2x\].
So, here
$
s = 3x \\
g = 9.8 \\
u = 0 \\
t = ? \\
$
By putting this values on equation 1,
$
3x = 0 \times t + \dfrac{1}{2} \times 9.8 \times {t^2} \\
\Rightarrow 3 \times 78.4 = \dfrac{1}{2} \times 9.8 \times {t^2} \\
\Rightarrow 235.2 = 4.9 \times {t^2} \\
\Rightarrow {t^2} = \dfrac{{235.5}}{{4.9}} \\
\Rightarrow t = \sqrt {\dfrac{{235.5}}{{4.9}}} \\
\Rightarrow t = \sqrt {48.06} \\
\Rightarrow t = 6.93s \\
$
Now, to cover $3x$ distance it takes $6.93$. By subtracting the times covered by the particle from this time, we will get the time taken by the particle for the next $2x$ distance.
So, the next \[2x\] distance will be covered in approximately = 6.93 – 4.0 = 2.93s.
The Correct option is D. $2.93s$
Note: We should use the equation of motion to solve this kind of problem.
To calculate the answer -
- We have to use $S = ut + \dfrac{1}{2}g{t^2}$.
- First we have to calculate the value of $x$ using the equation. Then using that value of$x$, we can calculate the time taken to cover the $2x$ distance.
Complete step by step solution:
If the particle falls with an initial velocity $u$ and acceleration $g$. And, after time t, it travels a distance $s$.
Then, this equation can be used,
$S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ - (equation 1)
We will solve this problem in two parts.
First, the particle falling from rest under gravity covers a distance $x$ in $4s$.
So, here
$
s = x \\
g = 9.8 \\
u = 0 \\
t = 4 \\
$
Putting this value on equation 1,
$
x = 0 \times 4 + \dfrac{1}{2} \times 9.8 \times {4^2} \\
\Rightarrow x = \dfrac{1}{2} \times 9.8 \times 16 \\
\Rightarrow x = 78.4unit \\
$
Second, we will calculate the time taken by the particle to cover $2x$ distance. After covering $x$distance, the particle covers \[2x\].
So, here
$
s = 3x \\
g = 9.8 \\
u = 0 \\
t = ? \\
$
By putting this values on equation 1,
$
3x = 0 \times t + \dfrac{1}{2} \times 9.8 \times {t^2} \\
\Rightarrow 3 \times 78.4 = \dfrac{1}{2} \times 9.8 \times {t^2} \\
\Rightarrow 235.2 = 4.9 \times {t^2} \\
\Rightarrow {t^2} = \dfrac{{235.5}}{{4.9}} \\
\Rightarrow t = \sqrt {\dfrac{{235.5}}{{4.9}}} \\
\Rightarrow t = \sqrt {48.06} \\
\Rightarrow t = 6.93s \\
$
Now, to cover $3x$ distance it takes $6.93$. By subtracting the times covered by the particle from this time, we will get the time taken by the particle for the next $2x$ distance.
So, the next \[2x\] distance will be covered in approximately = 6.93 – 4.0 = 2.93s.
The Correct option is D. $2.93s$
Note: We should use the equation of motion to solve this kind of problem.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

