
A point isotropic sonic source of sound power 1 milliwatts emits sound of frequency $170Hz$ in all directions.
A. Find the distance of a point from the source where the loudness level is$60dB$. [Take ${v_S} = 340m{s^{ - 1}}$v]
B. It is known that at some moment $t = 0$, the displacement of air particles at a certain point $4m$ away from the source is $A$. The amplitude of oscillation at this point is known to be $2A$. Find the displacement of air particles in terms of $A$, at a point $55m$ away from the source at the moment $t = 0$. Consider displacement of particles to be positive if it is away from the source.
Answer
487.2k+ views
Hint: Power $\left( P \right)$ and intensity $\left( I \right)$ of a sound wave are related as $I = \dfrac{P}{{4\pi {r^2}}}$. The loudness of sound is $\beta = 10{\log _{10}}\left( {\dfrac{I}{{{I_0}}}} \right)$.
To calculate the displacement, use the general displacement formula $S = {S_{\max }}\cos (kx - \omega t + \phi )$.
Where, ${S_{\max }}$ is the maximum displacement of air particles or amplitude.
$k = \dfrac{{2\pi }}{\lambda }$
$\omega = 2\pi f$
$\phi $ is the initial phase
$\lambda $ is the wavelength of the sound wave and it is defined as $\lambda = \dfrac{v}{f}$
Complete step by step solution:
(A). It is given that,
Power of the sound source is $P = 1milliwatts = {10^{ - 3}}W$.
Frequency of the sound, $f = 170 Hz = 170{\sec ^{ - 1}}$.
Velocity of the sound, $v = 340m{s^{ - 1}}$
Loudness level $\beta = 60dB$
We know that the threshold Intensity of sound for human hearing is ${I_0} = {10^{ - 12}}W/{m^2}$.
Also, $\beta = 10{\log _{10}}\left( {\dfrac{I}{{{I_0}}}} \right)$.
Substitute the values of $\beta $ and ${I_0}$ in the above formula. We got
$ \Rightarrow 60 = 10{\log _{10}}\left( {\dfrac{I}{{{{10}^{ - 12}}}}} \right)$
Further simplifying,
$ \Rightarrow 6 = {\log _{10}}\left( I \right) - {\log _{10}}\left( {{{10}^{ - 12}}} \right)$
Further calculating the logarithmic values, we got
$ \Rightarrow {\log _{10}}\left( I \right) = 6 - 12$
$ \Rightarrow {\log _{10}}\left( I \right) = -6$
$ \Rightarrow I = {10^{ - 6}}$
We know that the intensity of sound is related to its power and it is given as,
$I = \dfrac{P}{{4\pi {r^2}}}$.
Where, $r$ is the distance of a point from the source.
Substitute all the values of $I$ and $P$ in the above formula of intensity.
$ \Rightarrow {10^{ - 6}} = \dfrac{{{{10}^{ - 3}}}}{{4\pi {r^2}}}$
Further calculating, we got
$ \Rightarrow {r^2} = \dfrac{{{{10}^3}}}{{4\pi }}$
$r = 8.92m$
Hence, the distance of the point from the source is $8.92m$.
(B) Let’s consider the displacement of air particles at a distance $x$ from the source at any time $t$ is given as,
$S = {S_{\max }}\cos \left( {kx - \omega t + \phi } \right)$ …… (1)
Where,
${S_{\max }}$ is the maximum displacement of air particles or amplitude.
$k = \dfrac{{2\pi }}{\lambda }$
$\omega = 2\pi f$
$\phi $ is the initial phase
$\lambda $ is the wavelength of the sound wave and it is given by
$\lambda = \dfrac{v}{f}$
Substitute the required values in the above formula
$ \Rightarrow \lambda = \dfrac{{340}}{{170}}m$
$\lambda = 2m$
So, $k = \dfrac{{2\pi }}{2} = \pi $
It is given that for $x = 4m$ and $t = 0$, the displacement is $S = A$ and amplitude ${S_{\max }} = 2A$
From equation (1) we got,
$A = 2A\cos (4\pi + \phi )$
Further calculating for $\phi $,
$ \Rightarrow \phi = \dfrac{\pi }{3}$
For a distance at $x = 55m$ and time at $t = 0$, the displacement of the particle is given as,
$S = 2A\cos \left( {55\pi + \dfrac{\pi }{3}} \right)$
Further calculating
$ \Rightarrow S = 2A\left( { - \dfrac{1}{2}} \right)$
Or $S = - A$
Since it is asked to consider the displacement as positive.
$S = A$
Hence, the displacement of air particles is $A$ at a distance $55m$ from the source.
Note:
The lowest possible sound that the typical human ear can detect has an intensity of ${10^{ - 12}}W/{m^2}$. Hence, the loudness at this intensity is $0dB$. The particles in air vibrate parallel to the direction of propagation of sound waves. So, the sound wave is known as longitudinal wave.
To calculate the displacement, use the general displacement formula $S = {S_{\max }}\cos (kx - \omega t + \phi )$.
Where, ${S_{\max }}$ is the maximum displacement of air particles or amplitude.
$k = \dfrac{{2\pi }}{\lambda }$
$\omega = 2\pi f$
$\phi $ is the initial phase
$\lambda $ is the wavelength of the sound wave and it is defined as $\lambda = \dfrac{v}{f}$
Complete step by step solution:
(A). It is given that,
Power of the sound source is $P = 1milliwatts = {10^{ - 3}}W$.
Frequency of the sound, $f = 170 Hz = 170{\sec ^{ - 1}}$.
Velocity of the sound, $v = 340m{s^{ - 1}}$
Loudness level $\beta = 60dB$
We know that the threshold Intensity of sound for human hearing is ${I_0} = {10^{ - 12}}W/{m^2}$.
Also, $\beta = 10{\log _{10}}\left( {\dfrac{I}{{{I_0}}}} \right)$.
Substitute the values of $\beta $ and ${I_0}$ in the above formula. We got
$ \Rightarrow 60 = 10{\log _{10}}\left( {\dfrac{I}{{{{10}^{ - 12}}}}} \right)$
Further simplifying,
$ \Rightarrow 6 = {\log _{10}}\left( I \right) - {\log _{10}}\left( {{{10}^{ - 12}}} \right)$
Further calculating the logarithmic values, we got
$ \Rightarrow {\log _{10}}\left( I \right) = 6 - 12$
$ \Rightarrow {\log _{10}}\left( I \right) = -6$
$ \Rightarrow I = {10^{ - 6}}$
We know that the intensity of sound is related to its power and it is given as,
$I = \dfrac{P}{{4\pi {r^2}}}$.
Where, $r$ is the distance of a point from the source.
Substitute all the values of $I$ and $P$ in the above formula of intensity.
$ \Rightarrow {10^{ - 6}} = \dfrac{{{{10}^{ - 3}}}}{{4\pi {r^2}}}$
Further calculating, we got
$ \Rightarrow {r^2} = \dfrac{{{{10}^3}}}{{4\pi }}$
$r = 8.92m$
Hence, the distance of the point from the source is $8.92m$.
(B) Let’s consider the displacement of air particles at a distance $x$ from the source at any time $t$ is given as,
$S = {S_{\max }}\cos \left( {kx - \omega t + \phi } \right)$ …… (1)
Where,
${S_{\max }}$ is the maximum displacement of air particles or amplitude.
$k = \dfrac{{2\pi }}{\lambda }$
$\omega = 2\pi f$
$\phi $ is the initial phase
$\lambda $ is the wavelength of the sound wave and it is given by
$\lambda = \dfrac{v}{f}$
Substitute the required values in the above formula
$ \Rightarrow \lambda = \dfrac{{340}}{{170}}m$
$\lambda = 2m$
So, $k = \dfrac{{2\pi }}{2} = \pi $
It is given that for $x = 4m$ and $t = 0$, the displacement is $S = A$ and amplitude ${S_{\max }} = 2A$
From equation (1) we got,
$A = 2A\cos (4\pi + \phi )$
Further calculating for $\phi $,
$ \Rightarrow \phi = \dfrac{\pi }{3}$
For a distance at $x = 55m$ and time at $t = 0$, the displacement of the particle is given as,
$S = 2A\cos \left( {55\pi + \dfrac{\pi }{3}} \right)$
Further calculating
$ \Rightarrow S = 2A\left( { - \dfrac{1}{2}} \right)$
Or $S = - A$
Since it is asked to consider the displacement as positive.
$S = A$
Hence, the displacement of air particles is $A$ at a distance $55m$ from the source.
Note:
The lowest possible sound that the typical human ear can detect has an intensity of ${10^{ - 12}}W/{m^2}$. Hence, the loudness at this intensity is $0dB$. The particles in air vibrate parallel to the direction of propagation of sound waves. So, the sound wave is known as longitudinal wave.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

