
A police car horn emits a sound at a frequency $240\,Hz$ when the car is at rest. If the speed of the sound is $330\,m{\sec ^{ - 1}}$, the frequency heard by an observer who is approaching the car at a speed of $11\,m{\sec ^{ - 1}}$, is :
A. $248\,Hz$
B. $244\,Hz$
C. $240\,Hz$
D. $230\,Hz$
Answer
518.7k+ views
Hint:The Doppler effect, also known as the Doppler shift, describes the frequency shifts of any sound or light wave emitted by a moving object in relation to an observer. If an object approaches an observer, the waves it emits become compressed, resulting in a higher frequency.
Complete step by step answer:
The mathematical formula to calculate frequency using Doppler effect is:
${f_0} = \dfrac{{v + {v_0}}}{v}{f_s}$
Where, ${f_0}$= sound frequency of observer, $v$= sound wave speed, ${v_0}$= velocity of observer and ${f_s}$= actual frequency of sound wave.
Now, it is mentioned in the question that
${f_s} = 240\,Hz \\
\Rightarrow v = 330\,m{\sec ^{ - 1}} \\
\Rightarrow {v_0} = 11\,m{\sec ^{ - 1}} \\ $
Substituting these values to the equation we get,
\[{f_0} = 240 \times \left( {\dfrac{{330 + 11}}{{330}}} \right) \\
\Rightarrow {f_0} = 240 \times \dfrac{{341}}{{330}} \\
\Rightarrow {f_0} = 8 \times {\dfrac{{{{341}}}}{{{{11}}}}^{31}} \\
\Rightarrow {f_0} = 8 \times 31 \\
\therefore {f_0} = 248\,Hz \\ \]
Hence, the correct option is A.
Note:The Doppler effect has a variety of practical uses. Meteorologists, for example, use the Doppler effect to detect hurricanes in addition to police radar. The Doppler effect was also used by doctors to detect heart attacks. In astronomy, the Doppler effect is useful because it allows the velocity of light-emitting objects in space, such as stars or galaxies, to be calculated.
Complete step by step answer:
The mathematical formula to calculate frequency using Doppler effect is:
${f_0} = \dfrac{{v + {v_0}}}{v}{f_s}$
Where, ${f_0}$= sound frequency of observer, $v$= sound wave speed, ${v_0}$= velocity of observer and ${f_s}$= actual frequency of sound wave.
Now, it is mentioned in the question that
${f_s} = 240\,Hz \\
\Rightarrow v = 330\,m{\sec ^{ - 1}} \\
\Rightarrow {v_0} = 11\,m{\sec ^{ - 1}} \\ $
Substituting these values to the equation we get,
\[{f_0} = 240 \times \left( {\dfrac{{330 + 11}}{{330}}} \right) \\
\Rightarrow {f_0} = 240 \times \dfrac{{341}}{{330}} \\
\Rightarrow {f_0} = 8 \times {\dfrac{{{{341}}}}{{{{11}}}}^{31}} \\
\Rightarrow {f_0} = 8 \times 31 \\
\therefore {f_0} = 248\,Hz \\ \]
Hence, the correct option is A.
Note:The Doppler effect has a variety of practical uses. Meteorologists, for example, use the Doppler effect to detect hurricanes in addition to police radar. The Doppler effect was also used by doctors to detect heart attacks. In astronomy, the Doppler effect is useful because it allows the velocity of light-emitting objects in space, such as stars or galaxies, to be calculated.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

