
A quantity of 50g of water is saturated with HCl gas to get 75 ml of solution containing 40% HCl, by mass. The density of the solution forms is--------.
A. 1.11 g/ml
B. 0.4 g/ml
C. 0.9 g/ml
D. 0.99 g/ml
Answer
588.3k+ views
Hint: Density of the solution is nothing but the number of grams of the solute present in the total volume of the solution. There is a formula to calculate the density of the solution and it is as follows.
\[\text{Density=}\dfrac{\text{mass of the solution}}{\text{total volume of the solution}}\]
Complete step by step answer:
- In the question it is given that a quantity of 50 g of water is saturated with HCl to get 75 ml of 40% HCl by mass.
- 40% means 40 g of HCl in 100 g of solution.
-Then the mass of water = 100 g - 40 g = 60 g
-Therefore 40 g of HCl is present in 60 g of water.
- Assume that a ‘y’ gram of HCl is present in 50 g of water.
-Then
\[\begin{align}
& \dfrac{40}{y}=\dfrac{60}{50} \\
& y=33.33g \\
\end{align}\]
-Means 33.33 g of HCl is present in 50 g of water.
-Therefore total mass of the solution = 50 + 33.33 = 83.33 g.
-Total volume of the given solution in the question is 75 ml.
-Substitute the known values in the above equation to get the density solution.
\[\begin{align}
& \text{Density=}\dfrac{\text{mass of the solution}}{\text{total volume of the solution}} \\
& Density = \dfrac{83.33}{75} = 1.11g \\
\end{align}\]
-Therefore the density of the solution is 1.11 g.
So, the correct answer is “Option A”.
Note: Saturated HCl means, no more HCl is going to dissolve in a particular solution after adding some amount of HCl. But by heating the saturated solution we can dissolve more HCl into saturated solution. Then the resulting solution is called supersaturated solution.
\[\text{Density=}\dfrac{\text{mass of the solution}}{\text{total volume of the solution}}\]
Complete step by step answer:
- In the question it is given that a quantity of 50 g of water is saturated with HCl to get 75 ml of 40% HCl by mass.
- 40% means 40 g of HCl in 100 g of solution.
-Then the mass of water = 100 g - 40 g = 60 g
-Therefore 40 g of HCl is present in 60 g of water.
- Assume that a ‘y’ gram of HCl is present in 50 g of water.
-Then
\[\begin{align}
& \dfrac{40}{y}=\dfrac{60}{50} \\
& y=33.33g \\
\end{align}\]
-Means 33.33 g of HCl is present in 50 g of water.
-Therefore total mass of the solution = 50 + 33.33 = 83.33 g.
-Total volume of the given solution in the question is 75 ml.
-Substitute the known values in the above equation to get the density solution.
\[\begin{align}
& \text{Density=}\dfrac{\text{mass of the solution}}{\text{total volume of the solution}} \\
& Density = \dfrac{83.33}{75} = 1.11g \\
\end{align}\]
-Therefore the density of the solution is 1.11 g.
So, the correct answer is “Option A”.
Note: Saturated HCl means, no more HCl is going to dissolve in a particular solution after adding some amount of HCl. But by heating the saturated solution we can dissolve more HCl into saturated solution. Then the resulting solution is called supersaturated solution.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

