
A tennis ball served horizontally from a height of $1.98{\text{ m}}$ just clears a net $0.9{\text{ m}}$ high and $12.2{\text{ m}}$ from the server. Where will the ball strike the ground? $g = 9.8{\text{ m}}{{\text{s}}^{ - 1}}$
A. $12.2{\text{m}}$ from the server
B. $16.6{\text{m}}$ from the server
C. $22.3{\text{m}}$ from the server
D. $24.5{\text{m}}$ from the server
Answer
501.9k+ views
Hint:We are given a tennis ball served horizontally and the height of the net and the distance between the server and the net and we need to find the distance from the server where the ball will strike the ground. Here we will use the equation of motion for horizontal projectile motion and then will find the distance between the server and the point where the ball will strike the ground.
Complete step by step answer:
Since the ball is projected horizontally, suppose horizontal velocity be u and since in downward direction the ball will fall freely with zero initial velocity under gravity. Let ${t_{total}}$ be the time ball takes from point of releasing to the point it strike on ground then, In vertical direction total distance covered by ball is $1.98{\text{ m}}$ then using formula $S = ut + \dfrac{1}{2}g{t_{total}}^2$ and since in vertical direction $u = 0$
so,
$1.98 = 0 + \dfrac{1}{2}(9.8){t_{total}}^2$
$\Rightarrow 1.98 = (4.9){t_{total}}^2$
$\Rightarrow {t_{total}} = \sqrt {\dfrac{{198}}{{490}}} \sec \to (i)$
Now, as the ball just passes the $0.9m$ high net which is at $12.2m$ distance from server horizontally, the ball covers a vertical distance of $1.98 - 0.9 = 1.08m$ at that point, and suppose t be the time ball takes to reach at this point then for vertical distance of $1.08\,m$ we have,
$S = ut + \dfrac{1}{2}g{t_{total}}^2$
$\Rightarrow 1.08 = 0 + \dfrac{1}{2}(9.8){t^2}$
$\Rightarrow \dfrac{{1.08}}{{4.9}} = {t^2}$
$ \Rightarrow t = \sqrt {\dfrac{{108}}{{490}}\sec } $
and for this time the ball simultaneously cover a horizontal distance of $12.2\,m$ with an initial velocity of $u$ then we have,
$S = ut$ put value of $t = \sqrt {\dfrac{{108}}{{490}}\,\sec } $
$\Rightarrow 12.2 = u\sqrt {\dfrac{{108}}{{490}}} $
We get,
$u = 12.2\sqrt {\dfrac{{490}}{{108}}} m{s^{ - 1}}$
now with this initial velocity, let us suppose ball strike the ground at a distance of S from the server then total time to reach the ground is already calculated by equation (i) as ${t_{total}} = \sqrt {\dfrac{{198}}{{490}}} \,\sec $
so, again using $S = u\,{t_{total}}$ we have,
$S = 12.2\sqrt {\dfrac{{490}}{{108}} \times \dfrac{{198}}{{490}}} $
$\Rightarrow S = 12.2 \times 1.35$
$\therefore S = 16.47\,m$
Hence, the ball will strike the ground at a distance of $S = 16.47m$ from the server.
Hence, the correct option is B.
Note:It should be remembered that, while falling under the force of gravity freely, the initial velocity of the body is always zero and acceleration is acceleration due to gravity and if a body is falling in downward direction acceleration due to gravity is always positive while if body is thrown upward its acceleration is taken as negative.
Complete step by step answer:
Since the ball is projected horizontally, suppose horizontal velocity be u and since in downward direction the ball will fall freely with zero initial velocity under gravity. Let ${t_{total}}$ be the time ball takes from point of releasing to the point it strike on ground then, In vertical direction total distance covered by ball is $1.98{\text{ m}}$ then using formula $S = ut + \dfrac{1}{2}g{t_{total}}^2$ and since in vertical direction $u = 0$
so,
$1.98 = 0 + \dfrac{1}{2}(9.8){t_{total}}^2$
$\Rightarrow 1.98 = (4.9){t_{total}}^2$
$\Rightarrow {t_{total}} = \sqrt {\dfrac{{198}}{{490}}} \sec \to (i)$
Now, as the ball just passes the $0.9m$ high net which is at $12.2m$ distance from server horizontally, the ball covers a vertical distance of $1.98 - 0.9 = 1.08m$ at that point, and suppose t be the time ball takes to reach at this point then for vertical distance of $1.08\,m$ we have,
$S = ut + \dfrac{1}{2}g{t_{total}}^2$
$\Rightarrow 1.08 = 0 + \dfrac{1}{2}(9.8){t^2}$
$\Rightarrow \dfrac{{1.08}}{{4.9}} = {t^2}$
$ \Rightarrow t = \sqrt {\dfrac{{108}}{{490}}\sec } $
and for this time the ball simultaneously cover a horizontal distance of $12.2\,m$ with an initial velocity of $u$ then we have,
$S = ut$ put value of $t = \sqrt {\dfrac{{108}}{{490}}\,\sec } $
$\Rightarrow 12.2 = u\sqrt {\dfrac{{108}}{{490}}} $
We get,
$u = 12.2\sqrt {\dfrac{{490}}{{108}}} m{s^{ - 1}}$
now with this initial velocity, let us suppose ball strike the ground at a distance of S from the server then total time to reach the ground is already calculated by equation (i) as ${t_{total}} = \sqrt {\dfrac{{198}}{{490}}} \,\sec $
so, again using $S = u\,{t_{total}}$ we have,
$S = 12.2\sqrt {\dfrac{{490}}{{108}} \times \dfrac{{198}}{{490}}} $
$\Rightarrow S = 12.2 \times 1.35$
$\therefore S = 16.47\,m$
Hence, the ball will strike the ground at a distance of $S = 16.47m$ from the server.
Hence, the correct option is B.
Note:It should be remembered that, while falling under the force of gravity freely, the initial velocity of the body is always zero and acceleration is acceleration due to gravity and if a body is falling in downward direction acceleration due to gravity is always positive while if body is thrown upward its acceleration is taken as negative.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

