
A train of length $100 m$ travelling at $20 m s^{-1}$ overtakes another of length $200 m$ travelling at $10 m s^{-1}$. The time taken by the first train to pass the second train is
Answer
516.9k+ views
Hint: The length of both the trains are given. The distance travelled by the first train is equal to the sum of the lengths of both the trains. The both trains are travelling in the same direction, the relative velocity is given by the difference of the velocities of both trains. Then, the time is given by the distance divided by the relative velocity.
Complete step-by-step solution:
Given: Velocity of first train $= 20 m s^{-1}$
Velocity of second train $=10 m s^{-1}$
Length of the train = $100 m$.
First train overtakes second train of length $200 m$.
Distance covered by the first train to overtake the second train is equal to the sum of lengths of first and second trains.
Distance $= 100 + 200 = 300 m$
First train overtakes another train, which means both trains are moving in the same direction.
The relative velocity of the first train is given by the difference of velocities of both trains.
Relative velocity of the first train with respect to second train $= 20 – 10 = 10 m s^{-1}$.
Therefore, time needed is the ratio of distance to the relative velocity.
$t = \dfrac{300}{10}$
$\implies t = 30 s$
So, the time taken by the first train to pass the second train is $30 s$.
Note: If the two bodies are moving in the same direction, then the relative velocity is given by the difference of the velocities of both bodies. If the two bodies are moving in the opposite direction, then the relative velocity is given by the sum of the velocities of both bodies.
Complete step-by-step solution:
Given: Velocity of first train $= 20 m s^{-1}$
Velocity of second train $=10 m s^{-1}$
Length of the train = $100 m$.
First train overtakes second train of length $200 m$.
Distance covered by the first train to overtake the second train is equal to the sum of lengths of first and second trains.
Distance $= 100 + 200 = 300 m$
First train overtakes another train, which means both trains are moving in the same direction.
The relative velocity of the first train is given by the difference of velocities of both trains.
Relative velocity of the first train with respect to second train $= 20 – 10 = 10 m s^{-1}$.
Therefore, time needed is the ratio of distance to the relative velocity.
$t = \dfrac{300}{10}$
$\implies t = 30 s$
So, the time taken by the first train to pass the second train is $30 s$.
Note: If the two bodies are moving in the same direction, then the relative velocity is given by the difference of the velocities of both bodies. If the two bodies are moving in the opposite direction, then the relative velocity is given by the sum of the velocities of both bodies.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

