Aliyah $\$24$ had to spend on seven pencils. After buying them she had $\$10$ .How much did each pencil cost?
Answer
Verified
443.1k+ views
Hint: For answering this question we have been asked to find the cost of each pencil brought by Aliyah. As per the given information she had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying she had $\$10$. Now we will frame an expression by assuming the cost of each pencil to be $\$x$. In mathematical form it will be expressed as $7x+10=24$ . Now we will solve this expression for the value of $x$ .
Complete step-by-step solution:
Now considering from the question we need to find the cost of each pencil brought by Aliyah.
As per the information given in the question, she had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying she had $\$10$ .
Now we will frame an expression by assuming the cost of each pencil to be $\$x$ .
Mathematically it will be expressed as $7x+10=24$ .
Now we need to solve this expression for the value of $x$ .
By further simplification process that is by performing simple arithmetic calculations we will have
$\begin{align}
& \Rightarrow 7x=24-10 \\
& \Rightarrow 7x=14 \\
& \Rightarrow x=\dfrac{14}{7} \\
& \Rightarrow x=2 \\
\end{align}$
Therefore we can conclude that if Aliyah had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying them she had $\$10$ then each pencil would cost $2\$$.
Note: In questions of this type we should be sure while converting the given verbal information into mathematical form. The expression should be framed correctly and the calculations and simplifications should be performed carefully. Similarly we can find the cost of each pen if Ravi has $55\$$ to spend on five pens and after buying them he had $\$5$ then we will solve it as $\Rightarrow 55=5p+5\Rightarrow p+1=11\Rightarrow p=10$ . So we conclude that the cost of each pen brought by Ravi is $\$10$.
Complete step-by-step solution:
Now considering from the question we need to find the cost of each pencil brought by Aliyah.
As per the information given in the question, she had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying she had $\$10$ .
Now we will frame an expression by assuming the cost of each pencil to be $\$x$ .
Mathematically it will be expressed as $7x+10=24$ .
Now we need to solve this expression for the value of $x$ .
By further simplification process that is by performing simple arithmetic calculations we will have
$\begin{align}
& \Rightarrow 7x=24-10 \\
& \Rightarrow 7x=14 \\
& \Rightarrow x=\dfrac{14}{7} \\
& \Rightarrow x=2 \\
\end{align}$
Therefore we can conclude that if Aliyah had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying them she had $\$10$ then each pencil would cost $2\$$.
Note: In questions of this type we should be sure while converting the given verbal information into mathematical form. The expression should be framed correctly and the calculations and simplifications should be performed carefully. Similarly we can find the cost of each pen if Ravi has $55\$$ to spend on five pens and after buying them he had $\$5$ then we will solve it as $\Rightarrow 55=5p+5\Rightarrow p+1=11\Rightarrow p=10$ . So we conclude that the cost of each pen brought by Ravi is $\$10$.
Recently Updated Pages
Express the following as a fraction and simplify a class 7 maths CBSE
The length and width of a rectangle are in ratio of class 7 maths CBSE
The ratio of the income to the expenditure of a family class 7 maths CBSE
How do you write 025 million in scientific notatio class 7 maths CBSE
How do you convert 295 meters per second to kilometers class 7 maths CBSE
Write the following in Roman numerals 25819 class 7 maths CBSE
Trending doubts
In Indian rupees 1 trillion is equal to how many c class 8 maths CBSE
List some examples of Rabi and Kharif crops class 8 biology CBSE
In what language is our national anthem written A Sanskrit class 8 social science CBSE
Alla Rakha was an exponent of which of the following class 8 social science CBSE
State the differences between manure and fertilize class 8 biology CBSE
Application to your principal for the character ce class 8 english CBSE