
An aqueous solution of glucose boils at \[{100.02^0}C\]. What is the number of glucose molecules in the solution containing \[100\] g of water? What will be the osmotic pressure of this glucose solution at \[{27^0}C\](Given \[{K_b}\] for water \[ = 0.5K.Kg.{\left( {mol} \right)^{ - 1}},R = 0.082L.atm.{\left( {mol.K} \right)^{ - 1}}\], Avogadro’s constant \[{N_A} = 6.02 \times {10^{23}}mo{l^{ - 1}}\])
Answer
505.5k+ views
Hint: The molality and molarity will be nearly equal for dilute solutions. The molality can be determined from the number of moles of solute and weight of solution in kilograms. The number of molecules can be obtained number of moles multiplied by Avogadro’s number.
Formula used:
\[\pi = CRT\]
Where \[\pi \]is osmotic pressure
C is molar concentration or molality
R is ideal gas constant
T is temperature in kelvin
Complete answer:
Given an aqueous solution of glucose boils at \[{100.02^0}C\]
Temperature = \[27 + 273 = 300K\]
Elevation in boiling point \[{k_{_b}} = 0.5K.Kg.{\left( {mol} \right)^{ - 1}}\]
Universal gas constant \[R = 0.082L.atm.{\left( {mol.K} \right)^{ - 1}}\]
Avogadro’s constant \[{N_A} = 6.02 \times {10^{23}}mo{l^{ - 1}}\])
The boiling point of water is \[{100^0}C\]
But, given an aqueous solution of glucose boils at \[{100.02^0}C\]
Thus, elevation in boiling point \[\Delta {T_b}\]will be
\[\Delta {T_b} = {100.02^0}C - {100^0}C = {0.02^0}C\]
But, \[\Delta {T_b} = {k_b} \times m\]
We know the values of \[\Delta {T_b}\]and \[{k_b}\].
Thus, the molality value will be
\[m = \dfrac{{\Delta {T_b}}}{{{k_b}}} = \dfrac{{0.02}}{{0.5}} = 0.04\]
Thus, molality is \[0.04\].
We know that molality is given by number of moles of solute and weight of solvent
Weight of the solvent is \[100g = 0.1kg\]
Thus, the number of moles of glucose will be
\[n = \dfrac{{0.04}}{{0.1}} = 0.004\]
The number of molecules can be obtained by dividing the number of moles of glucose by Avogadro’s number.
Number of molecules of glucose will be
\[0.004 \times 6.023 \times {10^{23}} = 2.408 \times {10^{21}}molecules\]
Osmotic pressure can be obtained by substituting the values of molality, ideal gas constant and temperature in kelvin.
Thus, osmotic pressure
\[\pi = 0.04 \times 0.0821 \times 300 = 0.9852atm\]
Note:
The molar concentration can also be known as molarity. For dilute solutions like glucose dissolved in water both the terms molality and molarity will be nearly equal. Moles are the units used to express the amount of substance. The number of molecules can be obtained from the number of moles and Avogadro’s number.
Formula used:
\[\pi = CRT\]
Where \[\pi \]is osmotic pressure
C is molar concentration or molality
R is ideal gas constant
T is temperature in kelvin
Complete answer:
Given an aqueous solution of glucose boils at \[{100.02^0}C\]
Temperature = \[27 + 273 = 300K\]
Elevation in boiling point \[{k_{_b}} = 0.5K.Kg.{\left( {mol} \right)^{ - 1}}\]
Universal gas constant \[R = 0.082L.atm.{\left( {mol.K} \right)^{ - 1}}\]
Avogadro’s constant \[{N_A} = 6.02 \times {10^{23}}mo{l^{ - 1}}\])
The boiling point of water is \[{100^0}C\]
But, given an aqueous solution of glucose boils at \[{100.02^0}C\]
Thus, elevation in boiling point \[\Delta {T_b}\]will be
\[\Delta {T_b} = {100.02^0}C - {100^0}C = {0.02^0}C\]
But, \[\Delta {T_b} = {k_b} \times m\]
We know the values of \[\Delta {T_b}\]and \[{k_b}\].
Thus, the molality value will be
\[m = \dfrac{{\Delta {T_b}}}{{{k_b}}} = \dfrac{{0.02}}{{0.5}} = 0.04\]
Thus, molality is \[0.04\].
We know that molality is given by number of moles of solute and weight of solvent
Weight of the solvent is \[100g = 0.1kg\]
Thus, the number of moles of glucose will be
\[n = \dfrac{{0.04}}{{0.1}} = 0.004\]
The number of molecules can be obtained by dividing the number of moles of glucose by Avogadro’s number.
Number of molecules of glucose will be
\[0.004 \times 6.023 \times {10^{23}} = 2.408 \times {10^{21}}molecules\]
Osmotic pressure can be obtained by substituting the values of molality, ideal gas constant and temperature in kelvin.
Thus, osmotic pressure
\[\pi = 0.04 \times 0.0821 \times 300 = 0.9852atm\]
Note:
The molar concentration can also be known as molarity. For dilute solutions like glucose dissolved in water both the terms molality and molarity will be nearly equal. Moles are the units used to express the amount of substance. The number of molecules can be obtained from the number of moles and Avogadro’s number.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

