
An elevator in a building can carry a maximum of 10 persons, with the average mass of each person being $68{\rm{kg}}$. The mass of the elevator itself is $920{\rm{kg}}$ and it moves with a constant speed of 3m/s. The frictional force opposing the motions is $6000{\rm{N}}$. If the elevator is moving up with its full capacity, the power delivered by the motor to be an elevator $\left( {{\rm{g}}\,{\rm{ = 10m/}}{{\rm{s}}^2}} \right)$ must be at least
A. 62360W
B. 66000W
C. 56300W
D. 48000W
Answer
582.9k+ views
Hint: Power is defined as the amount of energy converted per unit time or the rate with respect to time at which work is done. The mathematical equation to calculate power is
${\rm{P = \vec F}}{\rm{.\vec V}}$
Where F is force and v is velocity.
Complete step by step answer:
Mass of an elevator $({\rm{m)}} = 920{\rm{kg}}$
The elevator moves with constant speed,${\rm{v}}\;{\rm{ = }}3m/s$
Frictional force opposing the motion ${\rm{f}}\;{\rm{ = 6000N}}$
Also the mass of men ${\rm{M = 68}} \times {\rm{10 = 680 kg}}$
Hence the elevator is moving in an upward direction, so motion is against gravity, so the gravitational force is also retarding the motion. So the total retarding force which opposes the motion is including the weight of the elevator and men.
Hence total retarding force is
${\rm{F}}\;{\rm{ = }}\,{\rm{f + (m + M)g}}$ ……….. (i)
Here $g$ is the acceleration due to gravity given as $\left( {{\rm{g = 10m/}}{{\rm{s}}^2}} \right)$
To compute the total retarding force put all the values in (i) equation we get,
$ \Rightarrow {\rm{F}}\;{\rm{ = }}\,6000{\rm{ + (920 + 680) (10)}}$
$ \Rightarrow \;{\rm{F = 6000}}\;{\rm{ + (1600)(10)}}$
$ \Rightarrow {\rm{F = 16000 + 6000 N}}\, = \;22000{\rm{N}}$ ……… (ii)
The equation to compute the power required to move the elevator with constant speed in the upward direction is
${\rm{P = }}\,{\rm{F}}{\rm{.V}}$ ……..(iii)
Put the values of F and V in equation (iii) we get,
$\Rightarrow {\rm{P}}\,{\rm{ = 22000 }} \times {\rm{ 3}}\;{\rm{ = 66000watt}}$.
Therefore, the power delivered by motor to the elevator ${\rm{ = 66000watt}}$, hence the correct option is (B).
Note:
Power is the scalar quantity. The unit of power, Watt, can be defined as the one joule of work done in one second. Also, the unit of power can also be expressed as watt-second or kilowatt-hour.
${\rm{P = \vec F}}{\rm{.\vec V}}$
Where F is force and v is velocity.
Complete step by step answer:
Mass of an elevator $({\rm{m)}} = 920{\rm{kg}}$
The elevator moves with constant speed,${\rm{v}}\;{\rm{ = }}3m/s$
Frictional force opposing the motion ${\rm{f}}\;{\rm{ = 6000N}}$
Also the mass of men ${\rm{M = 68}} \times {\rm{10 = 680 kg}}$
Hence the elevator is moving in an upward direction, so motion is against gravity, so the gravitational force is also retarding the motion. So the total retarding force which opposes the motion is including the weight of the elevator and men.
Hence total retarding force is
${\rm{F}}\;{\rm{ = }}\,{\rm{f + (m + M)g}}$ ……….. (i)
Here $g$ is the acceleration due to gravity given as $\left( {{\rm{g = 10m/}}{{\rm{s}}^2}} \right)$
To compute the total retarding force put all the values in (i) equation we get,
$ \Rightarrow {\rm{F}}\;{\rm{ = }}\,6000{\rm{ + (920 + 680) (10)}}$
$ \Rightarrow \;{\rm{F = 6000}}\;{\rm{ + (1600)(10)}}$
$ \Rightarrow {\rm{F = 16000 + 6000 N}}\, = \;22000{\rm{N}}$ ……… (ii)
The equation to compute the power required to move the elevator with constant speed in the upward direction is
${\rm{P = }}\,{\rm{F}}{\rm{.V}}$ ……..(iii)
Put the values of F and V in equation (iii) we get,
$\Rightarrow {\rm{P}}\,{\rm{ = 22000 }} \times {\rm{ 3}}\;{\rm{ = 66000watt}}$.
Therefore, the power delivered by motor to the elevator ${\rm{ = 66000watt}}$, hence the correct option is (B).
Note:
Power is the scalar quantity. The unit of power, Watt, can be defined as the one joule of work done in one second. Also, the unit of power can also be expressed as watt-second or kilowatt-hour.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

