An ice cream vendor bought 48 orange-bars at Rs.4 each and 25 vanilla cups at Rs.9 each. He spent Rs.3 on storage. If he sold all the orange-bars for Rs.240, all the vanilla cups for Rs.200, and the remaining ice for Rs.1. Find his net loss or gain.
Answer
Verified
482.7k+ views
Hint: In this question, we will proceed by calculating the cost price for 48 orange-bars and 25 vanilla cups. Then find out the total cost price and the total selling price of the ice creams. So, use this concept to reach the solution to the given problem.
Complete step-by-step solution:
Given that,
The number of orange-bars = 48
Cost price of each orange-bar = Rs.4
So, the total cost price of orange-bars \[ = 48 \times 4 = {\text{Rs}}.192\]
The number of vanilla cups = 25
So, the cost price of vanilla cups \[ = 25 \times 9 = {\text{Rs}}{\text{.225}}\]
The cost price of each vanilla cup = Rs.9
Amount spent for storage = Rs.3
Now, total cost price = cost price of orange-bars + cost price of vanilla cups + amount on storage
= $Rs.192 + Rs.225 + Rs.3$
= $Rs.420$
Given the selling price of orange-bars = Rs.240
The selling price of vanilla cups = $Rs.200$
The selling price of the remaining ice = Rs.1
So, total selling price = S.P of orange-bars + S.P of vanilla cups + S.P of reaming ice
= $Rs.240 + Rs.200 + Rs.1$
= $Rs.441$
Since the total selling price is more than the total cost price, there is a net gain.
We know that gain = total selling price – total cost price
= Rs.$441 – Rs.420$
= $Rs.21$
Thus, the net gain is Rs.21
Note: If there is an increase in selling price than cost price, then there is a net gain. If there is a decrease in selling price than cost price, then there is a net loss. Here gain = selling price – cost price. And loss = cost price – selling price.
Complete step-by-step solution:
Given that,
The number of orange-bars = 48
Cost price of each orange-bar = Rs.4
So, the total cost price of orange-bars \[ = 48 \times 4 = {\text{Rs}}.192\]
The number of vanilla cups = 25
So, the cost price of vanilla cups \[ = 25 \times 9 = {\text{Rs}}{\text{.225}}\]
The cost price of each vanilla cup = Rs.9
Amount spent for storage = Rs.3
Now, total cost price = cost price of orange-bars + cost price of vanilla cups + amount on storage
= $Rs.192 + Rs.225 + Rs.3$
= $Rs.420$
Given the selling price of orange-bars = Rs.240
The selling price of vanilla cups = $Rs.200$
The selling price of the remaining ice = Rs.1
So, total selling price = S.P of orange-bars + S.P of vanilla cups + S.P of reaming ice
= $Rs.240 + Rs.200 + Rs.1$
= $Rs.441$
Since the total selling price is more than the total cost price, there is a net gain.
We know that gain = total selling price – total cost price
= Rs.$441 – Rs.420$
= $Rs.21$
Thus, the net gain is Rs.21
Note: If there is an increase in selling price than cost price, then there is a net gain. If there is a decrease in selling price than cost price, then there is a net loss. Here gain = selling price – cost price. And loss = cost price – selling price.
Recently Updated Pages
Express the following as a fraction and simplify a class 7 maths CBSE
The length and width of a rectangle are in ratio of class 7 maths CBSE
The ratio of the income to the expenditure of a family class 7 maths CBSE
How do you write 025 million in scientific notatio class 7 maths CBSE
How do you convert 295 meters per second to kilometers class 7 maths CBSE
Write the following in Roman numerals 25819 class 7 maths CBSE
Trending doubts
When people say No pun intended what does that mea class 8 english CBSE
In Indian rupees 1 trillion is equal to how many c class 8 maths CBSE
How many ounces are in 500 mL class 8 maths CBSE
Which king started the organization of the Kumbh fair class 8 social science CBSE
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE
Advantages and disadvantages of science