
An iron pillar consists of a cylindrical portion of 2.8m height and 20cm, in diameter and a cone of 45 cm height surmounting it find the weight of the pillar, if 1\[c{m^3}\] weighs 7.5g.
Answer
509.4k+ views
Hint – To calculate the total weight of solid figure, we need to first the volume of the given solid figure which comprises of solid cylinder and a cone and the use the density relation to obtain the total weight of the solid figure, i.e. Mass = density $\times$ volume.
Complete step-by-step answer:
Given,
Diameter of cylinder=20 cm
Therefore, radius of cylinder= $\dfrac{{20}}{2} = 10cm$
Height of cylinder=2.8m=280cm
Height of cone=45cm
Radius of cone=10cm …..(as the cone surmounts the cylinder)
Volume of the solid figure= volume of cylinder + volume of cone
Volume of cylinder= $\pi {r^2}h$
$
\dfrac{{22}}{7} \times {(10)^2} \times 280 \\
= 88000c{m^3} \\
$
Volume of cone=$\dfrac{1}{3}\pi {r^2}h$
$
\dfrac{1}{3} \times \dfrac{{22}}{7} \times {(10)^2} \times 45 \\
= 4714.3c{m^3} \\
$
Total volume of figure= volume of cylinder + volume of cone
=88000+4714.3
=92714.3$c{m^3}$
We know the relation, $Mass = density \times volume$
Therefore total weight of figure, W=$density \times volume$
W=\[7.5 \times 92714.3\]
\[
= 695357.25g \\
= 695.357kg \\
\]
Hence the answer to this question is 695.357kg.
Note – To solve such a question we must remember the relation of density and the conceptual knowledge of its application to find the weight of a given volume of a solid figure and the basic formulae of solid figures.
Complete step-by-step answer:

Given,
Diameter of cylinder=20 cm
Therefore, radius of cylinder= $\dfrac{{20}}{2} = 10cm$
Height of cylinder=2.8m=280cm
Height of cone=45cm
Radius of cone=10cm …..(as the cone surmounts the cylinder)
Volume of the solid figure= volume of cylinder + volume of cone
Volume of cylinder= $\pi {r^2}h$
$
\dfrac{{22}}{7} \times {(10)^2} \times 280 \\
= 88000c{m^3} \\
$
Volume of cone=$\dfrac{1}{3}\pi {r^2}h$
$
\dfrac{1}{3} \times \dfrac{{22}}{7} \times {(10)^2} \times 45 \\
= 4714.3c{m^3} \\
$
Total volume of figure= volume of cylinder + volume of cone
=88000+4714.3
=92714.3$c{m^3}$
We know the relation, $Mass = density \times volume$
Therefore total weight of figure, W=$density \times volume$
W=\[7.5 \times 92714.3\]
\[
= 695357.25g \\
= 695.357kg \\
\]
Hence the answer to this question is 695.357kg.
Note – To solve such a question we must remember the relation of density and the conceptual knowledge of its application to find the weight of a given volume of a solid figure and the basic formulae of solid figures.
Recently Updated Pages
Class 10 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
A number is chosen from 1 to 20 Find the probabili-class-10-maths-CBSE

Find the area of the minor segment of a circle of radius class 10 maths CBSE

Distinguish between the reserved forests and protected class 10 biology CBSE

A boat goes 24 km upstream and 28 km downstream in class 10 maths CBSE

A gulab jamun contains sugar syrup up to about 30 of class 10 maths CBSE

Leap year has days A 365 B 366 C 367 D 368 class 10 maths CBSE
