
At $100 K$ and $0.1$ atmospheric pressure, the volume of helium gas is $10$ litres. If volume and pressure are doubled, its temperature will change to
Answer
518.4k+ views
Hint: The conductor is described as the material which enables the electric current or heat to transfer through it. The electrons inside a conductor are freely passed from atom to atom when the potential difference is implemented across them. The materials which do not provide the electric current or heat to move through it such kind of material is called an insulator. The covalent bond between the insulator atoms is powerful. Thus, the charges do not flow freely. The resistivity of the insulator is very large.
Complete step-by-step solution:
The equation of gas is:
$PV = nRT$
Where, P is the pressure of the gas.
V is the volume of the gas.
T is the temperature of the gas.
R is the universal gas constant.
n is the number of moles.
N, R are constants.
$PV \propto T$
$\implies \dfrac{PV}{T} = constant$
$\implies \dfrac{P_{1}V_{1}}{T_{1}} = \dfrac{P_{2}V_{2}}{T_{2}}$
If volume and pressure are doubled; $ P_{1} = 2 P_{2}$, $V_{2} = 2 V_{1}$ and $ T_{1} = 100K$
$ \dfrac{P_{1}V_{1}}{100 } = \dfrac{2P_{1} \times 2V_{1}}{T_{2}}$
$\implies T_{2}= 4\times 100$
$\implies T_{2}= 400 K$
Hence, Temperature will change to $400 K$.
Note:If two gases have an equal volume, they must contain the exact molecular quantities. The combined gas law formula declares that with a constant amount of gas, the gas pressure multiplied by its volume and divided by its temperature is also consistent.
Complete step-by-step solution:
The equation of gas is:
$PV = nRT$
Where, P is the pressure of the gas.
V is the volume of the gas.
T is the temperature of the gas.
R is the universal gas constant.
n is the number of moles.
N, R are constants.
$PV \propto T$
$\implies \dfrac{PV}{T} = constant$
$\implies \dfrac{P_{1}V_{1}}{T_{1}} = \dfrac{P_{2}V_{2}}{T_{2}}$
If volume and pressure are doubled; $ P_{1} = 2 P_{2}$, $V_{2} = 2 V_{1}$ and $ T_{1} = 100K$
$ \dfrac{P_{1}V_{1}}{100 } = \dfrac{2P_{1} \times 2V_{1}}{T_{2}}$
$\implies T_{2}= 4\times 100$
$\implies T_{2}= 400 K$
Hence, Temperature will change to $400 K$.
Note:If two gases have an equal volume, they must contain the exact molecular quantities. The combined gas law formula declares that with a constant amount of gas, the gas pressure multiplied by its volume and divided by its temperature is also consistent.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

