
Calcium hydroxide reacts with ammonium chloride to give ammonia, according to the following equation: \[Ca{\left( {OH} \right)_2}{\text{ }} + {\text{ }}2N{H_4}Cl{\text{ }} \to {\text{ }}CaC{l_2}{\text{ }} + {\text{ }}2N{H_3}{\text{ }} + {\text{ }}2{H_2}O\].
If 5.35g of ammonium chloride are used,
Calculate:
a. The mass of Calcium chloride formed
b. The volume, at S.T.P of NH₃ liberated.
Answer
518.4k+ views
Hint:The inorganic compound ammonium chloride (NH₄Cl) is a white crystalline salt that is strongly soluble in water. Ammonium chloride solutions are slightly acidic. The regular, mineralogical source of ammonium chloride is known as sal ammoniac.
Complete answer:
\[Ca{\left( {OH} \right)_2}{\text{ }} + {\text{ }}2N{H_4}Cl{\text{ }} \to {\text{ }}CaC{l_2}{\text{ }} + {\text{ }}2N{H_3}{\text{ }} + {\text{ }}2{H_2}O\]
Molar mass of
NH₄Cl = 53.5 g/mol
CaCl₂ = 111 g/mol
NH₃ = 17 g/mol
Calculate the number of moles of NH₄Cl
\[number{\text{ }}of{\text{ }}moles = \dfrac{{Given{\text{ }}mass}}{{Molar{\text{ }}mass}}\]
\[number{\text{ }}of{\text{ }}moles = \dfrac{{Given{\text{ }}mass}}{{Molar{\text{ }}mass}} = \dfrac{{5.35}}{{53.5}}\]= 0.1 moles
2 moles of NH₄Cl reacts to give 1 mole of CaCl₂
Then our
mole of NH₄Cl will give \[\dfrac{{0.1 \times 1}}{2}\]= 0.05 mole of CaCl₂
Mass of CaCl₂ = 0.05 x 111 = 5.55 g of CaCl₂
One mole of NH₄Cl reacts to give one mole of NH₃
mole of NH₄Cl will give 0.1 mole of NH₃ gas
One mole of NH₃ gas at STP = 22.4 L
Note:
The abbreviation STP stands for Standard Temperature and Pressure in chemistry. STP is most widely found in measurements involving gases, such as gas density. The standard temperature is 273 K (0 ºC or 32 ° C), and the standard pressure is 1 atm
Complete answer:
\[Ca{\left( {OH} \right)_2}{\text{ }} + {\text{ }}2N{H_4}Cl{\text{ }} \to {\text{ }}CaC{l_2}{\text{ }} + {\text{ }}2N{H_3}{\text{ }} + {\text{ }}2{H_2}O\]
Molar mass of
NH₄Cl = 53.5 g/mol
CaCl₂ = 111 g/mol
NH₃ = 17 g/mol
Calculate the number of moles of NH₄Cl
\[number{\text{ }}of{\text{ }}moles = \dfrac{{Given{\text{ }}mass}}{{Molar{\text{ }}mass}}\]
\[number{\text{ }}of{\text{ }}moles = \dfrac{{Given{\text{ }}mass}}{{Molar{\text{ }}mass}} = \dfrac{{5.35}}{{53.5}}\]= 0.1 moles
2 moles of NH₄Cl reacts to give 1 mole of CaCl₂
Then our
mole of NH₄Cl will give \[\dfrac{{0.1 \times 1}}{2}\]= 0.05 mole of CaCl₂
Mass of CaCl₂ = 0.05 x 111 = 5.55 g of CaCl₂
One mole of NH₄Cl reacts to give one mole of NH₃
mole of NH₄Cl will give 0.1 mole of NH₃ gas
One mole of NH₃ gas at STP = 22.4 L
Note:
The abbreviation STP stands for Standard Temperature and Pressure in chemistry. STP is most widely found in measurements involving gases, such as gas density. The standard temperature is 273 K (0 ºC or 32 ° C), and the standard pressure is 1 atm
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

