
Calculate \[{{E}}_{{{cell}}}^{{0}}\], \[{{\Delta }}{{{G}}^{{0}}}\] and equilibrium constant for the reaction
${{2C}}{{{u}}^{{ + }}}{{(aq)}} \to {{C}}{{{u}}^{{{2 + }}}}{{(aq) + Cu(s)}}$.
\[{{{E}}^{{0}}}_{{{C}}{{{u}}^{{ + }}}{{/Cu}}}{{ = 0}}{{.52V}}\] and \[{{{E}}^{{0}}}_{{{C}}{{{u}}^{{ + }}}{{,C}}{{{u}}^{{{2 + }}}}}{{ = 0}}{{.16V}}\]
Answer
547.2k+ views
Hint: ${{{E}}^{{o}}}_{{{cell}}}$ is also known as cell voltage or cell potential between two half-cells. The greater the ${{{E}}^{{o}}}_{{{cell}}}$ of a reaction, greater is the force by which electrons are driven through the system. We shall calculate the ${{{E}}^{{o}}}_{{{cell}}}$ using the values of electrode potential of cathode and anode. Then, we shall use the Nernst equation to find the equilibrium constant and thus the value of \[{{\Delta }}{{{G}}^{{0}}}\]
Formula used: ${{{E}}_{{{cell}}}}{{ = E}}_{{{cell}}}^{{o}} - \dfrac{{{{0}}{{.0591}}}}{{{n}}}{{logQ}}$
Where Q is the reaction quotient.
${{\Delta }}{{{G}}^{{o}}}{{ = }} - {{nF}}{{{E}}^{{o}}}_{{{cell}}}$
where ${{\Delta }}{{{G}}^{{o}}}$ is the Gibbs free energy, n is the number of moles of electrons exchanged. F is the Faraday’s constant and is equal to 96500 coulomb approximately. \[{{E}}_{{{cell}}}^{{0}}\] is the cell potential.
Complete Step by step solution:
The reaction that takes place is as follows,
${{2C}}{{{u}}^{{ + }}}{{(aq)}} \to {{C}}{{{u}}^{{{2 + }}}}{{(aq) + Cu(s)}}$
In the above reaction, 1 mole of copper(I) ion is undergoing oxidation by increasing the oxidation state of itself and converting into copper(II) ion and another mole of copper(I) ion is undergoing reduction by decreasing the oxidation state of itself and converting into neutral copper atom. The net exchange of electrons taking place in this reaction is 1. That is why, the value of n in this reaction is 1.
It is given that,
\[{{{E}}^{{0}}}_{{{C}}{{{u}}^{{ + }}}{{/Cu}}}{{ = 0}}{{.52V}}\]
\[{{{E}}^{{0}}}_{{{C}}{{{u}}^{{ + }}}{{,C}}{{{u}}^{{{2 + }}}}}{{ = 0}}{{.16V}}\]
Now,
${{{E}}^{{o}}}_{{{cell}}}$ = \[{{{E}}^{{0}}}_{{{C}}{{{u}}^{{ + }}}{{/Cu}}}\] - \[{{{E}}^{{0}}}_{{{C}}{{{u}}^{{ + }}}{{,C}}{{{u}}^{{{2 + }}}}}\] = $0.52 - 0.16$ = ${{0}}{{.36}}$ V
Therefore, the value of \[{{E}}_{{{cell}}}^{{0}}\] is ${{0}}{{.36}}$ V.
According to the Nernst equation,
As the reaction is in equilibrium, Q will change to ${{{K}}_{{c}}}$ and ${{{E}}_{{{cell}}}}$ will be zero.
${{0 = E}}_{{{cell}}}^{{o}}{{ - }}\dfrac{{{{0}}{{.0591}}}}{{{n}}}{{log}}{{{K}}_{{c}}}$
${{E}}_{{{cell}}}^{{o}}{{ = 0}}{{.0591log}}{{{K}}_{{c}}}$
We have found that \[{{E}}_{{{cell}}}^{{0}}\] is ${{0}}{{.36}}$ V.
${{0}}{{.36 = 0}}{{.0591log}}{{{K}}_{{c}}}$
${{log}}{{{K}}_{{c}}}{{ = }}\dfrac{{{{0}}{{.36}}}}{{{{0}}{{.0681}}}}{{ = 6}}{{.09}}$
Hence as per the log table,
${{{K}}_{{c}}}{{ = 1}}{{.2 \times 1}}{{{0}}^{{6}}}$
Therefore, the value of equilibrium constant is $1.2 \times {10^6}$.
In a galvanic cell, Gibbs free energy is related to the potential of cell by the following equation,
${{\Delta }}{{{G}}^{{o}}}{{ = }} - {{nF}}{{{E}}^{{o}}}_{{{cell}}}$
Hence substituting the values,
${{\Delta }}{{{G}}^{{o}}} = {{ - 1}} \times 96500 \times 0.36{{ = - 34740 J = - 34}}{{.74 kJ}}$
Therefore, the value of ${{\Delta }}{{{G}}^{{o}}}$ for the reaction is ${{ - 34}}{{.74 kJ}}$.
Note:
In Thermodynamics, Gibbs free energy is the maximum amount of the reversible work at constant pressure and temperature. If it is negative, this means that the reaction is spontaneous, i.e. it doesn’t require external energy to occur.
Formula used: ${{{E}}_{{{cell}}}}{{ = E}}_{{{cell}}}^{{o}} - \dfrac{{{{0}}{{.0591}}}}{{{n}}}{{logQ}}$
Where Q is the reaction quotient.
${{\Delta }}{{{G}}^{{o}}}{{ = }} - {{nF}}{{{E}}^{{o}}}_{{{cell}}}$
where ${{\Delta }}{{{G}}^{{o}}}$ is the Gibbs free energy, n is the number of moles of electrons exchanged. F is the Faraday’s constant and is equal to 96500 coulomb approximately. \[{{E}}_{{{cell}}}^{{0}}\] is the cell potential.
Complete Step by step solution:
The reaction that takes place is as follows,
${{2C}}{{{u}}^{{ + }}}{{(aq)}} \to {{C}}{{{u}}^{{{2 + }}}}{{(aq) + Cu(s)}}$
In the above reaction, 1 mole of copper(I) ion is undergoing oxidation by increasing the oxidation state of itself and converting into copper(II) ion and another mole of copper(I) ion is undergoing reduction by decreasing the oxidation state of itself and converting into neutral copper atom. The net exchange of electrons taking place in this reaction is 1. That is why, the value of n in this reaction is 1.
It is given that,
\[{{{E}}^{{0}}}_{{{C}}{{{u}}^{{ + }}}{{/Cu}}}{{ = 0}}{{.52V}}\]
\[{{{E}}^{{0}}}_{{{C}}{{{u}}^{{ + }}}{{,C}}{{{u}}^{{{2 + }}}}}{{ = 0}}{{.16V}}\]
Now,
${{{E}}^{{o}}}_{{{cell}}}$ = \[{{{E}}^{{0}}}_{{{C}}{{{u}}^{{ + }}}{{/Cu}}}\] - \[{{{E}}^{{0}}}_{{{C}}{{{u}}^{{ + }}}{{,C}}{{{u}}^{{{2 + }}}}}\] = $0.52 - 0.16$ = ${{0}}{{.36}}$ V
Therefore, the value of \[{{E}}_{{{cell}}}^{{0}}\] is ${{0}}{{.36}}$ V.
According to the Nernst equation,
As the reaction is in equilibrium, Q will change to ${{{K}}_{{c}}}$ and ${{{E}}_{{{cell}}}}$ will be zero.
${{0 = E}}_{{{cell}}}^{{o}}{{ - }}\dfrac{{{{0}}{{.0591}}}}{{{n}}}{{log}}{{{K}}_{{c}}}$
${{E}}_{{{cell}}}^{{o}}{{ = 0}}{{.0591log}}{{{K}}_{{c}}}$
We have found that \[{{E}}_{{{cell}}}^{{0}}\] is ${{0}}{{.36}}$ V.
${{0}}{{.36 = 0}}{{.0591log}}{{{K}}_{{c}}}$
${{log}}{{{K}}_{{c}}}{{ = }}\dfrac{{{{0}}{{.36}}}}{{{{0}}{{.0681}}}}{{ = 6}}{{.09}}$
Hence as per the log table,
${{{K}}_{{c}}}{{ = 1}}{{.2 \times 1}}{{{0}}^{{6}}}$
Therefore, the value of equilibrium constant is $1.2 \times {10^6}$.
In a galvanic cell, Gibbs free energy is related to the potential of cell by the following equation,
${{\Delta }}{{{G}}^{{o}}}{{ = }} - {{nF}}{{{E}}^{{o}}}_{{{cell}}}$
Hence substituting the values,
${{\Delta }}{{{G}}^{{o}}} = {{ - 1}} \times 96500 \times 0.36{{ = - 34740 J = - 34}}{{.74 kJ}}$
Therefore, the value of ${{\Delta }}{{{G}}^{{o}}}$ for the reaction is ${{ - 34}}{{.74 kJ}}$.
Note:
In Thermodynamics, Gibbs free energy is the maximum amount of the reversible work at constant pressure and temperature. If it is negative, this means that the reaction is spontaneous, i.e. it doesn’t require external energy to occur.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

How do I convert ms to kmh Give an example class 11 physics CBSE

