
Calculate the no. of moles and number of molecules of 12g of carbon, 64g of oxygen, and 72g of water.
Answer
480.6k+ views
Hint: To find no. of atoms firstly find the number of moles of each element.No. of moles is equal to the ratio of given mass and molar mass. No. of molecules of a substance is equal to the product of no. of moles of given substance and Avogadro number.
Step by step answer:1st Case is of 12g of carbon,
Given mass of carbon= 12g
Molar mass of carbon = 12g/mole
And we know that, No. of moles of atom= given mass/molar mass
And by putting values we get, no. of moles of carbon =12/12 = 1 mole
And no. of molecules= no. of moles $ \times $ Avogadro no.
Therefore by putting values,
No. of molecules of carbon= 1 $ \times $ 6.022 $ \times $${10^{23}}$
No. of molecules of carbon = 6.022$ \times $${10^{23}}$ molecules
2nd Case is of 64g of oxygen,
Given mass of oxygen = 64g
Molar mass of oxygen = 16g/mole
And by putting values we get, no. of moles of oxygen =64/16 = 4 moles
Now by putting values,
No. of molecules of oxygen = 4 $ \times $ 6.022 $ \times $${10^{23}}$
No. of molecules of oxygen = 24.088$ \times $${10^{23}}$ molecules
3rd Case is of 72g of water,
Given mass of water = 72g
Molar mass of water = 2$ \times $1 + 16
Molar mass of water =18g/mole
And by putting values we get, no. of moles of water=72/18 = 4 moles
Now by putting values,
No. of molecules of water = 4 $ \times $ 6.022 $ \times $${10^{23}}$
No. of molecules of water = 24.088$ \times $${10^{23}}$ molecules
Note: Avogadro's number is the number of units in one mole of any substance (defined as its molecular weight in grams), its value is equal to 6.02214076 × 1023. The units may be electrons, atoms, ions, or molecules, depending on the nature of the substance and the character of the reaction.
Step by step answer:1st Case is of 12g of carbon,
Given mass of carbon= 12g
Molar mass of carbon = 12g/mole
And we know that, No. of moles of atom= given mass/molar mass
And by putting values we get, no. of moles of carbon =12/12 = 1 mole
And no. of molecules= no. of moles $ \times $ Avogadro no.
Therefore by putting values,
No. of molecules of carbon= 1 $ \times $ 6.022 $ \times $${10^{23}}$
No. of molecules of carbon = 6.022$ \times $${10^{23}}$ molecules
2nd Case is of 64g of oxygen,
Given mass of oxygen = 64g
Molar mass of oxygen = 16g/mole
And by putting values we get, no. of moles of oxygen =64/16 = 4 moles
Now by putting values,
No. of molecules of oxygen = 4 $ \times $ 6.022 $ \times $${10^{23}}$
No. of molecules of oxygen = 24.088$ \times $${10^{23}}$ molecules
3rd Case is of 72g of water,
Given mass of water = 72g
Molar mass of water = 2$ \times $1 + 16
Molar mass of water =18g/mole
And by putting values we get, no. of moles of water=72/18 = 4 moles
Now by putting values,
No. of molecules of water = 4 $ \times $ 6.022 $ \times $${10^{23}}$
No. of molecules of water = 24.088$ \times $${10^{23}}$ molecules
Note: Avogadro's number is the number of units in one mole of any substance (defined as its molecular weight in grams), its value is equal to 6.02214076 × 1023. The units may be electrons, atoms, ions, or molecules, depending on the nature of the substance and the character of the reaction.
Recently Updated Pages
The correct geometry and hybridization for XeF4 are class 11 chemistry CBSE

Water softening by Clarks process uses ACalcium bicarbonate class 11 chemistry CBSE

With reference to graphite and diamond which of the class 11 chemistry CBSE

A certain household has consumed 250 units of energy class 11 physics CBSE

The lightest metal known is A beryllium B lithium C class 11 chemistry CBSE

What is the formula mass of the iodine molecule class 11 chemistry CBSE

Trending doubts
State the laws of reflection of light

One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

How do I convert ms to kmh Give an example class 11 physics CBSE

Give an example of a solid solution in which the solute class 11 chemistry CBSE

Describe the effects of the Second World War class 11 social science CBSE
