
Calculate the work done $A$ car of weight $20000\,N$ climbs up a hill at $8\,m/s$ speed.Gaining a height $120\,m$ in $100\,s$.
Answer
420.3k+ views
Hint:Work done is the product of force in the direction of motion and the displacement in the direction of motion.Work is done by the force acting on an object which moves some distance.
Complete step by step answer:
Work done can be positive or negative depending on the condition, when work has been done along the displacement then, work done is positive but work has been done against the displacement then, work done is negative. When A car moves upward on the hill at speed $8m/s$ Then gravitational force acts on a car downward. It means that the work has been done by the car against gravity.Then angle between the force and the displacement become ${{180}^{\circ }}$.We have a formula to calculate the work done
$W=F\cdot s$
$\Rightarrow W=Fs\cos \theta $
where, $W=$work done by force, $F=$Force in the direction of motion, $s=$Displacement in the direction of force and $\theta =$Angle between the force and displacement.
S.I unit of work done is Joule ($J$)
Given, $F=20000N$, $s=120m$ , $\theta ={{180}^{\circ }}$
We put these value in the formula of work done
\[W=F\times s\times \cos \theta \]
$W=20000\times 120\times \cos {{180}^{\circ }}$
We put the value of $\cos {{180}^{\circ }}$ in the above equation.
where, $\cos {{180}^{\circ }}=-1$
$W=20000\times 120\times (-1)$
$\Rightarrow W=(12\times 2)\times {{10}^{5}}\,J$
After using the concept of multiplication, we get
$W=24\times {{10}^{5}}J$
Then we divide and multiply by 10
$W=\frac{\text{24}}{\text{10}}\times {{10}^{5}}\times {{10}^{{}}}J$
$\therefore W=2.4\times {{10}^{6}}J$
Hence, the work done by car is $2\times 4\times {{10}^{6}}\,joule$
Note:The negative sign shows the work done by the car against gravity because when the car climbs upward then its weight acts downward and displacement of the car is upward. It means both directions are opposite to each other.
Complete step by step answer:
Work done can be positive or negative depending on the condition, when work has been done along the displacement then, work done is positive but work has been done against the displacement then, work done is negative. When A car moves upward on the hill at speed $8m/s$ Then gravitational force acts on a car downward. It means that the work has been done by the car against gravity.Then angle between the force and the displacement become ${{180}^{\circ }}$.We have a formula to calculate the work done
$W=F\cdot s$
$\Rightarrow W=Fs\cos \theta $
where, $W=$work done by force, $F=$Force in the direction of motion, $s=$Displacement in the direction of force and $\theta =$Angle between the force and displacement.
S.I unit of work done is Joule ($J$)
Given, $F=20000N$, $s=120m$ , $\theta ={{180}^{\circ }}$
We put these value in the formula of work done
\[W=F\times s\times \cos \theta \]
$W=20000\times 120\times \cos {{180}^{\circ }}$
We put the value of $\cos {{180}^{\circ }}$ in the above equation.
where, $\cos {{180}^{\circ }}=-1$
$W=20000\times 120\times (-1)$
$\Rightarrow W=(12\times 2)\times {{10}^{5}}\,J$
After using the concept of multiplication, we get
$W=24\times {{10}^{5}}J$
Then we divide and multiply by 10
$W=\frac{\text{24}}{\text{10}}\times {{10}^{5}}\times {{10}^{{}}}J$
$\therefore W=2.4\times {{10}^{6}}J$
Hence, the work done by car is $2\times 4\times {{10}^{6}}\,joule$
Note:The negative sign shows the work done by the car against gravity because when the car climbs upward then its weight acts downward and displacement of the car is upward. It means both directions are opposite to each other.
Recently Updated Pages
The correct geometry and hybridization for XeF4 are class 11 chemistry CBSE

Water softening by Clarks process uses ACalcium bicarbonate class 11 chemistry CBSE

With reference to graphite and diamond which of the class 11 chemistry CBSE

A certain household has consumed 250 units of energy class 11 physics CBSE

The lightest metal known is A beryllium B lithium C class 11 chemistry CBSE

What is the formula mass of the iodine molecule class 11 chemistry CBSE

Trending doubts
State the laws of reflection of light

One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

What is the modal class for the following table given class 11 maths CBSE

How do I convert ms to kmh Give an example class 11 physics CBSE

Give an example of a solid solution in which the solute class 11 chemistry CBSE
