
Copper sulphate solution reacts with sodium hydroxide solution to form a precipitate of copper hydroxide according to the equation:
$2NaOH+CuS{{O}_{4}}\to N{{a}_{2}}S{{O}_{4}}+Cu{{(OH)}_{2}}\downarrow $
(i)what mass of copper hydroxide is precipitated by using 200 gm of sodium hydroxide?
[H = 1, O = 16, Na = 23, S = 32, Cu = 64]
Answer
531.6k+ views
Hint: precipitation is often a result in the double displacement reactions. The number of moles in a balanced chemical equation gives us information about the mass of the species involved. 1 mole of any compound carries a mass equal to the gram molecular mass of that compound.
Complete answer:
We have been given a reaction, where copper sulphate solution is mixed with sodium hydroxide, which forms sodium sulphate and a precipitate of copper hydroxide. we have to find the mass of copper hydroxide which is precipitated in this reaction.
From the chemical equation and the given atomic masses, we will take out the masses of all the compounds using stoichiometry of the given equation, and then by unitary method we will calculate the mass of copper hydroxide for 200 g of sodium hydroxide.
As, given in the equation, 2 moles of sodium hydroxide gives 1 mole of copper sulphate. This means 80 g of sodium hydroxide, is giving 98 g of copper hydroxide. So, we will calculate the mass in 200 g of sodium hydroxide as,
Mass of $Cu{{(OH)}_{2}}$in 200 g NaOH = $\dfrac{98\,g\,Cu{{(OH)}_{2}}}{80\,g\,NaOH}\times 200\,g\,NaOH$
Mass of $Cu{{(OH)}_{2}}$in 200 g NaOH = 245 g
Hence, the mass of $Cu{{(OH)}_{2}}$is 245 g in 200 g NaOH.
Note:
The molar mass is calculated by the given masses, as Na + O + H = 23 + 16 + 1 = 40 g. While for $Cu{{(OH)}_{2}}$= Cu + 2(O+H) = 64 + 2(16+1) = 98 g. These are the masses given in 1 gram of any atom, so they are gram atomic masses. While, 1 mole of any atom contains mass equal to its atomic mass and same for molecules.
Complete answer:
We have been given a reaction, where copper sulphate solution is mixed with sodium hydroxide, which forms sodium sulphate and a precipitate of copper hydroxide. we have to find the mass of copper hydroxide which is precipitated in this reaction.
From the chemical equation and the given atomic masses, we will take out the masses of all the compounds using stoichiometry of the given equation, and then by unitary method we will calculate the mass of copper hydroxide for 200 g of sodium hydroxide.
As, given in the equation, 2 moles of sodium hydroxide gives 1 mole of copper sulphate. This means 80 g of sodium hydroxide, is giving 98 g of copper hydroxide. So, we will calculate the mass in 200 g of sodium hydroxide as,
Mass of $Cu{{(OH)}_{2}}$in 200 g NaOH = $\dfrac{98\,g\,Cu{{(OH)}_{2}}}{80\,g\,NaOH}\times 200\,g\,NaOH$
Mass of $Cu{{(OH)}_{2}}$in 200 g NaOH = 245 g
Hence, the mass of $Cu{{(OH)}_{2}}$is 245 g in 200 g NaOH.
Note:
The molar mass is calculated by the given masses, as Na + O + H = 23 + 16 + 1 = 40 g. While for $Cu{{(OH)}_{2}}$= Cu + 2(O+H) = 64 + 2(16+1) = 98 g. These are the masses given in 1 gram of any atom, so they are gram atomic masses. While, 1 mole of any atom contains mass equal to its atomic mass and same for molecules.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

