
Find tension in the string, force of friction on 1Kg block and its direction.
A. T=64N, f=48N (inwards)
B. T=48N, f=64N (outwards)
C. T=64N, f=64N (inwards)
D. T=64N, f=48N (outwards)

Answer
468.3k+ views
Hint: The given problem is based on centrifugal force in circular motion and newton’s action-reaction law. Here tension force and friction force on blocks will balance the centrifugal forces on both blocks due to circular motion.
Complete step by step answer:
As we know that when a particle is in circular motion about a fixed point then a centrifugal force acts on it that will try to force the particle away from the fixed point. And due to Newton's action-reaction law the centrifugal force will be balanced by tension force in string and friction force on particles. Here we use this concept to solve a given problem.
The given data in question as
${m_1}$= 1 Kg
${m_2}$= 2 Kg
${r_1}$= 1m
${r_2}$= 2m
ω= 4 rad/sec
The situation of blocks can be drawn as
Where T= Tension in string
f= Friction on 1kg block
Now we balance the forces
For block 2 kg:
$
T = {m_2}{r_2}{\omega ^2} \\
\Rightarrow T = 2 \times 2 \times {4^2} \\
\Rightarrow T = 64N \\
$
For block 1 kg:
$
{m_1}{r_1}{\omega ^2} = T - f \\
\Rightarrow 1 \times 1 \times {4^2} = 64 - f \\
\Rightarrow f = 64 - 16 = 48N(outwards) \\
$
Hence, the correct answer is option (D).
The line of action of centrifugal force in circular motion always passes through the fixed point that is the center of circular motion. So the line of action of friction force, tension force and centrifugal force, all are acting along the same line. So these forces balance each other to execute circular motion.
Note: Sometimes we consider the direction of centrifugal force in inward direction. But we should always remember that centrifugal force is a pseudo force that acts on the particle to take it in equilibrium due to centripetal force.
Complete step by step answer:
As we know that when a particle is in circular motion about a fixed point then a centrifugal force acts on it that will try to force the particle away from the fixed point. And due to Newton's action-reaction law the centrifugal force will be balanced by tension force in string and friction force on particles. Here we use this concept to solve a given problem.
The given data in question as
${m_1}$= 1 Kg
${m_2}$= 2 Kg
${r_1}$= 1m
${r_2}$= 2m
ω= 4 rad/sec
The situation of blocks can be drawn as

Where T= Tension in string
f= Friction on 1kg block
Now we balance the forces
For block 2 kg:
$
T = {m_2}{r_2}{\omega ^2} \\
\Rightarrow T = 2 \times 2 \times {4^2} \\
\Rightarrow T = 64N \\
$
For block 1 kg:
$
{m_1}{r_1}{\omega ^2} = T - f \\
\Rightarrow 1 \times 1 \times {4^2} = 64 - f \\
\Rightarrow f = 64 - 16 = 48N(outwards) \\
$
Hence, the correct answer is option (D).
The line of action of centrifugal force in circular motion always passes through the fixed point that is the center of circular motion. So the line of action of friction force, tension force and centrifugal force, all are acting along the same line. So these forces balance each other to execute circular motion.
Note: Sometimes we consider the direction of centrifugal force in inward direction. But we should always remember that centrifugal force is a pseudo force that acts on the particle to take it in equilibrium due to centripetal force.
Recently Updated Pages
The correct geometry and hybridization for XeF4 are class 11 chemistry CBSE

Water softening by Clarks process uses ACalcium bicarbonate class 11 chemistry CBSE

With reference to graphite and diamond which of the class 11 chemistry CBSE

A certain household has consumed 250 units of energy class 11 physics CBSE

The lightest metal known is A beryllium B lithium C class 11 chemistry CBSE

What is the formula mass of the iodine molecule class 11 chemistry CBSE

Trending doubts
Is Cellular respiration an Oxidation or Reduction class 11 chemistry CBSE

In electron dot structure the valence shell electrons class 11 chemistry CBSE

What is the Pitti Island famous for ABird Sanctuary class 11 social science CBSE

State the laws of reflection of light

One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells
