Answer
Verified
478.2k+ views
Hint: To find a square root, we subtract consecutive odd numbers from the given number till we get zero. The number of steps in the process gives the desired result.
We have to subtract odd numbers from the given number.
So, we start with subtracting 1 from 484 which gives us 483.
Now, subtract 3 from 483 which is 480.
The process still continues till we get the final answer as 0.
The number of steps for which this operation has been performed will give the square root of the number.
484 – 1 = 483
483 – 3 = 480
480 – 5 = 475
475 – 7 = 468
468 – 9 = 459
459 – 11 = 448
448 – 13 = 435
435 – 15 = 420
420 – 17 = 403
403 – 19 = 384
384 – 21 = 363
363 – 23 = 340
340 – 25 = 315
315 – 27 = 288
288 – 29 = 259
259 – 31 = 228
228 – 33 = 195
195 – 35 = 160
160 – 37 = 123
123 – 39 = 84
84 – 41 = 43
43 – 43 = 0
In this case we had to subtract 22 times to get zero.
$\therefore $ The root of 484 is 22.
Note:
The number of steps needed to reach zero when we subtract the consecutive odd number will be the square root of the given number. However if the given number is not a perfect square number we will never get zero. So this method effectively defines the square roots of perfect square numbers only.
We have to subtract odd numbers from the given number.
So, we start with subtracting 1 from 484 which gives us 483.
Now, subtract 3 from 483 which is 480.
The process still continues till we get the final answer as 0.
The number of steps for which this operation has been performed will give the square root of the number.
484 – 1 = 483
483 – 3 = 480
480 – 5 = 475
475 – 7 = 468
468 – 9 = 459
459 – 11 = 448
448 – 13 = 435
435 – 15 = 420
420 – 17 = 403
403 – 19 = 384
384 – 21 = 363
363 – 23 = 340
340 – 25 = 315
315 – 27 = 288
288 – 29 = 259
259 – 31 = 228
228 – 33 = 195
195 – 35 = 160
160 – 37 = 123
123 – 39 = 84
84 – 41 = 43
43 – 43 = 0
In this case we had to subtract 22 times to get zero.
$\therefore $ The root of 484 is 22.
Note:
The number of steps needed to reach zero when we subtract the consecutive odd number will be the square root of the given number. However if the given number is not a perfect square number we will never get zero. So this method effectively defines the square roots of perfect square numbers only.
Recently Updated Pages
How many sigma and pi bonds are present in HCequiv class 11 chemistry CBSE
Mark and label the given geoinformation on the outline class 11 social science CBSE
When people say No pun intended what does that mea class 8 english CBSE
Name the states which share their boundary with Indias class 9 social science CBSE
Give an account of the Northern Plains of India class 9 social science CBSE
Change the following sentences into negative and interrogative class 10 english CBSE
Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?
Difference between Prokaryotic cell and Eukaryotic class 11 biology CBSE
Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE
Difference Between Plant Cell and Animal Cell
Give 10 examples for herbs , shrubs , climbers , creepers
Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE
The Equation xxx + 2 is Satisfied when x is Equal to Class 10 Maths
How do you graph the function fx 4x class 9 maths CBSE
Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE