
Five persons $A, B, C, D$ and $E$, are pulling a cart of mass 100kg on a smooth surface and the cart is moving with acceleration \[3\,m/{s^2}\] in the east direction. When person A stops pulling, it moves with acceleration \[24\,m/{s^2}\] in the north direction. The magnitude of acceleration of the cart when only $A$ and $B$ pull the cart keeping their direction, is:
A. \[26\,m/{s^2}\]
B. \[3\sqrt {71}\,m/{s^2}\]
C. \[25\,m/{s^2}\]
D. \[30\,m/{s^2}\]
Answer
518.1k+ views
Hint: Newton's laws of motion are three laws that explain the relationship between an object's motion and the forces acting on it in classical mechanics. Until it is acted upon by an external force, the first law states that an object either stays at rest or begins to travel at a constant velocity.
Complete answer:
$F = ma$
$m = 100\,kg$
From the given data we obtain
\[{F_a} + {F_b} + {F_c} + {F_d} + {F_e} = 100.3i\] - (1)
$i$ being the unit vector in the east direction.
Also we obtain
\[{F_b} + {F_c} + {F_d} + {F_e} = 100. - 1i\] - (2)
And
\[{F_a} + {F_c} + {F_d} + {F_e} = 100.24j\] - (3)
From 1 and 2
\[{F_a} = 100.4i\]
From 1 and 3
\[{F_b} = 100.(3i - 24j)\]
Suppose if A and B only are pulling
\[{F_a} + {F_b} = 100.(7i - 24j)\]
here
\[\vec a = \dfrac{{{{\vec F}_A} + {{\vec F}_B}}}{m} = \dfrac{{(700\hat i - 2400\hat j)}}{{100}}m/{s^2}\]
\[\Rightarrow \vec a = (7\hat{i} - 24\hat {j})\,m/{s^2}\]
\[ \therefore |\vec a| = \sqrt {{7^2} + {{24}^2}} = 25\,m/{s^2}\]
Hence, the magnitude of acceleration of the cart is $25\,m/{s^2}$.
Note: The rate of change of an object's velocity with respect to time is called acceleration in mechanics. Accelerations are quantities that are measured in vectors (in that they have magnitude and direction). The orientation of the net force acting on an object determines the orientation of its acceleration.
Complete answer:
$F = ma$
$m = 100\,kg$
From the given data we obtain
\[{F_a} + {F_b} + {F_c} + {F_d} + {F_e} = 100.3i\] - (1)
$i$ being the unit vector in the east direction.
Also we obtain
\[{F_b} + {F_c} + {F_d} + {F_e} = 100. - 1i\] - (2)
And
\[{F_a} + {F_c} + {F_d} + {F_e} = 100.24j\] - (3)
From 1 and 2
\[{F_a} = 100.4i\]
From 1 and 3
\[{F_b} = 100.(3i - 24j)\]
Suppose if A and B only are pulling
\[{F_a} + {F_b} = 100.(7i - 24j)\]
here
\[\vec a = \dfrac{{{{\vec F}_A} + {{\vec F}_B}}}{m} = \dfrac{{(700\hat i - 2400\hat j)}}{{100}}m/{s^2}\]
\[\Rightarrow \vec a = (7\hat{i} - 24\hat {j})\,m/{s^2}\]
\[ \therefore |\vec a| = \sqrt {{7^2} + {{24}^2}} = 25\,m/{s^2}\]
Hence, the magnitude of acceleration of the cart is $25\,m/{s^2}$.
Note: The rate of change of an object's velocity with respect to time is called acceleration in mechanics. Accelerations are quantities that are measured in vectors (in that they have magnitude and direction). The orientation of the net force acting on an object determines the orientation of its acceleration.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

