
How many grams are converted in 2.00 mol of neon?
Answer
564.6k+ views
Hint:To calculate the number of ions first we have to calculate the number of moles of the given element as the number of moles is already given, then the mass can easily be calculated. A mole is generally used as a unit for the number of atoms or molecules or particles of a material.
Complete answer:
The mole is a measurement or it is the basic unit which helps to calculate the amount of substance present in the given sample. 1 mole of a number is equal to Avogadro’s constant ${{N}_{A}}$.
Number of mol is calculated by ratio of given mass to the molar mass.
Number of mol of neon = $\dfrac{\text{given mass}}{\text{molar mass}}$
Given,
Number of moles = 2 mol
Molar mass of neon = 20.2 g/mol
Hence the given mass will be equal to the product of molar mass and the number of moles of neon i.e.
Given mass = $=20.2\times 2=40.4g$
Hence, 40.4 grams are converted in 2.00 mol of neon.
Note:
1 mole=$6.022X{{10}^{23}}$ particle or atoms or molecules or electrons or protons etc. The number of the constituent particles of atoms such as molecules or atoms or ions present in a given sample is related with the mass of the substance present in the sample using Avogadro's number. The SI unit of Avogadro’s number is inverse of mole i.e.$mol{{e}^{-1}}$
Avogadro’s number is dimensionless. It also helps to relate the molar volume of a substance to the average volume which is occupied by one of the particles.
Complete answer:
The mole is a measurement or it is the basic unit which helps to calculate the amount of substance present in the given sample. 1 mole of a number is equal to Avogadro’s constant ${{N}_{A}}$.
Number of mol is calculated by ratio of given mass to the molar mass.
Number of mol of neon = $\dfrac{\text{given mass}}{\text{molar mass}}$
Given,
Number of moles = 2 mol
Molar mass of neon = 20.2 g/mol
Hence the given mass will be equal to the product of molar mass and the number of moles of neon i.e.
Given mass = $=20.2\times 2=40.4g$
Hence, 40.4 grams are converted in 2.00 mol of neon.
Note:
1 mole=$6.022X{{10}^{23}}$ particle or atoms or molecules or electrons or protons etc. The number of the constituent particles of atoms such as molecules or atoms or ions present in a given sample is related with the mass of the substance present in the sample using Avogadro's number. The SI unit of Avogadro’s number is inverse of mole i.e.$mol{{e}^{-1}}$
Avogadro’s number is dimensionless. It also helps to relate the molar volume of a substance to the average volume which is occupied by one of the particles.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

