
Greenlight has a wavelength of $5200\,{{\rm A}^\circ }$. How do you calculate the energy of one photon of green light?
Answer
552.6k+ views
Hint: In this question, we are asked to find the energy of a photon of green light and we are provided with the wavelength of the green light. We will be using S.I. units in this question. We need to convert the wavelength value from angstroms to meters using the conversion factor.
Formula used:
We are performing this question in S.I. units.
$E = \,\dfrac{{hc}}{\lambda }$
Where E is the energy of one photon (in joules)
h is Planck’s constant whose value is $6.626 \times {10^{ - 34}}\,J\,s$
c is the speed of the light in vacuum whose value is $3 \times {10^8}\,m\,{s^{ - 1}}$
$\lambda $is the wavelength of light in units of meters
Complete solution:
We are provided with the wavelength of green light equal to $5200\,{{\rm A}^\circ }$
Converting this in S.I. units,
We know that, $1\,{A^\circ } = {10^{ - 10}}m$
$\lambda = 5200{A^\circ } = 5200 \times {10^{ - 10}} = 5.2 \times {10^{ - 7}}m$
Using the formula, calculating energy from the value of wavelength
$E = \,\dfrac{{hc}}{\lambda }$
h=$6.626 \times {10^{ - 34}}\,J\,s$
c= $3 \times {10^8}\,m\,{s^{ - 1}}$
$\lambda = 5200{A^\circ } = 5200 \times {10^{ - 10}} = 5.2 \times {10^{ - 7}}m$
Substituting all the values in the given formula, we get
$E = \dfrac{{6.626 \times {{10}^{ - 34}}J\,s\, \times 3 \times {{10}^8}m{s^{ - 1}}}}{{5.2 \times {{10}^{ - 7}}m}}$
= $3.82 \times {10^{ - 19\,}}J$(rounded to 2 decimal places)
Which is the required answer.
Note: We need to take special care of the units while solving these types of questions. It’s better to perform such calculations in S.I. units. It’s better to learn all the values of the constants as we can see these are not mentioned in the question itself. We can see that wavelength and energy has an inverse relationship. More the value of wavelength, less will be the value of energy and vice versa.
Formula used:
We are performing this question in S.I. units.
$E = \,\dfrac{{hc}}{\lambda }$
Where E is the energy of one photon (in joules)
h is Planck’s constant whose value is $6.626 \times {10^{ - 34}}\,J\,s$
c is the speed of the light in vacuum whose value is $3 \times {10^8}\,m\,{s^{ - 1}}$
$\lambda $is the wavelength of light in units of meters
Complete solution:
We are provided with the wavelength of green light equal to $5200\,{{\rm A}^\circ }$
Converting this in S.I. units,
We know that, $1\,{A^\circ } = {10^{ - 10}}m$
$\lambda = 5200{A^\circ } = 5200 \times {10^{ - 10}} = 5.2 \times {10^{ - 7}}m$
Using the formula, calculating energy from the value of wavelength
$E = \,\dfrac{{hc}}{\lambda }$
h=$6.626 \times {10^{ - 34}}\,J\,s$
c= $3 \times {10^8}\,m\,{s^{ - 1}}$
$\lambda = 5200{A^\circ } = 5200 \times {10^{ - 10}} = 5.2 \times {10^{ - 7}}m$
Substituting all the values in the given formula, we get
$E = \dfrac{{6.626 \times {{10}^{ - 34}}J\,s\, \times 3 \times {{10}^8}m{s^{ - 1}}}}{{5.2 \times {{10}^{ - 7}}m}}$
= $3.82 \times {10^{ - 19\,}}J$(rounded to 2 decimal places)
Which is the required answer.
Note: We need to take special care of the units while solving these types of questions. It’s better to perform such calculations in S.I. units. It’s better to learn all the values of the constants as we can see these are not mentioned in the question itself. We can see that wavelength and energy has an inverse relationship. More the value of wavelength, less will be the value of energy and vice versa.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

