
If a woman making \[$25\] an hour gets a 10% raise, how many will she now make in an 8 hour work day?
Answer
528.3k+ views
Hint: In this question, first of all calculate 10% of \[$25\] and then add that amount to $25 to find the new amount earned by a woman per hour. After we wind the new amount, we need to multiply it by 8 as we need to find out how much she will make in an 8 hour work day.
Complete step by step solution:
In this question, it is said that the woman makes \[$25\] an hour in the first case.
Original per hour salary $ = $ \[$25\]
Now, in the second case she gets a raise of 10%. So, we need to find the amount raised.
To find the raised amount, first we need to calculate 10% of \[$25\] and then add that raised amount to the original per hour salary to get the new salary.
Therefore, 10% of \[ $25\] $ = \dfrac{{10 \times 25}}{{100}}$
$ = 2.5$
Therefore, after getting a raise of 10%, the woman makes \[$2.5\] more per hour than the original per hour salary.
Therefore, new per hour salary = original per hour salary + \[$2.5\]
$
= 25 + 2.5 \\
= 27.5 \;
$
So, after getting a 10% raise, the woman makes \[$27.5\] per hour.
But we need to find out how much she will make in 8 hours.
To find that, we simply need to do cross multiplication.
$
1hour = \$ 27.5 \\
8hour = ? \;
$
Therefore, 8 hour work salary $ = \dfrac{{27.5 \times 8}}{1}$
$ = 220$
Hence, if the woman gets a raise of 10%, she will make \[ $220\] in an 8 hour work day.
So, the correct answer is “ \[ $220\]”.
Note: If you ever need to find the percentage value of any number, you can use the method of cross multiplication.
For example: Find 25% of 200.
$
200 = 100\% \\
? = 25\% \;
$
Therefore, 25% of 200 $ = \dfrac{{25 \times 200}}{{100}}$
$ = 50$
Complete step by step solution:
In this question, it is said that the woman makes \[$25\] an hour in the first case.
Original per hour salary $ = $ \[$25\]
Now, in the second case she gets a raise of 10%. So, we need to find the amount raised.
To find the raised amount, first we need to calculate 10% of \[$25\] and then add that raised amount to the original per hour salary to get the new salary.
Therefore, 10% of \[ $25\] $ = \dfrac{{10 \times 25}}{{100}}$
$ = 2.5$
Therefore, after getting a raise of 10%, the woman makes \[$2.5\] more per hour than the original per hour salary.
Therefore, new per hour salary = original per hour salary + \[$2.5\]
$
= 25 + 2.5 \\
= 27.5 \;
$
So, after getting a 10% raise, the woman makes \[$27.5\] per hour.
But we need to find out how much she will make in 8 hours.
To find that, we simply need to do cross multiplication.
$
1hour = \$ 27.5 \\
8hour = ? \;
$
Therefore, 8 hour work salary $ = \dfrac{{27.5 \times 8}}{1}$
$ = 220$
Hence, if the woman gets a raise of 10%, she will make \[ $220\] in an 8 hour work day.
So, the correct answer is “ \[ $220\]”.
Note: If you ever need to find the percentage value of any number, you can use the method of cross multiplication.
For example: Find 25% of 200.
$
200 = 100\% \\
? = 25\% \;
$
Therefore, 25% of 200 $ = \dfrac{{25 \times 200}}{{100}}$
$ = 50$
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Full form of STD, ISD and PCO

What are the 12 elements of nature class 8 chemistry CBSE

What is the difference between rai and mustard see class 8 biology CBSE

When people say No pun intended what does that mea class 8 english CBSE

Write a short biography of Dr APJ Abdul Kalam under class 8 english CBSE

Compare the manure and fertilizer in maintaining the class 8 biology CBSE


