
If eggs are $\$2.00$ a dozen and cost $\$1.00$ per pound, how much does an egg weigh?
(a) $\dfrac{2}{9}$ pound
(b) $\dfrac{1}{12}$ pound
(c) $\dfrac{1}{6}$ pound
(d) None of these
Answer
521.4k+ views
Hint: To start with, we are to find the weight of a single egg given the conditions in the problem. We can start by checking how many eggs we get in the price of 1 dollar. Now, as it is also said that we can get 1 pound of eggs in 1 dollar, thus using this condition we can easily calculate the weight of a single egg.
Complete step by step solution:
According to the problem, we are given that the cost of a dozen eggs is 2 dollar.
We know that a dozen represents 12 units of an item or the quantity is 12. So, we have been given that 12 eggs cost 2 dollars.
And also, the cost of 1 pound of eggs is 1 dollar. We are to find the weight of a single egg.
We will make use of the unitary method to obtain the number of eggs we can buy for 1 dollar.
So, to start with, the price of 12 eggs is 2 dollar or for 2 dollars, we can get 12 eggs.
Then, at the price of 1 dollar, we can get $\dfrac{12}{2}$ = 6 eggs.
Again, it is also said that the cost of 1 pound of eggs is 1 dollar.
So, we can conclude that 6 eggs weigh 1 pound.
Thus, it can also be said that the weight of 1 egg is, $\dfrac{1}{6}$ pound
So, the correct answer is “Option c”.
Note: This problem is a usually easy problem where we can find the answer quite easily. But on the other hand, we have to be careful about all the silly mistakes. There are multiple units involved, the number of eggs, the price of eggs and the weight of eggs. So we have to be extremely careful which unit to compute first and how to proceed. We must also be aware of terms like couple, dozen, score, gross, etc
Complete step by step solution:
According to the problem, we are given that the cost of a dozen eggs is 2 dollar.
We know that a dozen represents 12 units of an item or the quantity is 12. So, we have been given that 12 eggs cost 2 dollars.
And also, the cost of 1 pound of eggs is 1 dollar. We are to find the weight of a single egg.
We will make use of the unitary method to obtain the number of eggs we can buy for 1 dollar.
So, to start with, the price of 12 eggs is 2 dollar or for 2 dollars, we can get 12 eggs.
Then, at the price of 1 dollar, we can get $\dfrac{12}{2}$ = 6 eggs.
Again, it is also said that the cost of 1 pound of eggs is 1 dollar.
So, we can conclude that 6 eggs weigh 1 pound.
Thus, it can also be said that the weight of 1 egg is, $\dfrac{1}{6}$ pound
So, the correct answer is “Option c”.
Note: This problem is a usually easy problem where we can find the answer quite easily. But on the other hand, we have to be careful about all the silly mistakes. There are multiple units involved, the number of eggs, the price of eggs and the weight of eggs. So we have to be extremely careful which unit to compute first and how to proceed. We must also be aware of terms like couple, dozen, score, gross, etc
Recently Updated Pages
Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

Summary of the poem Where the Mind is Without Fear class 8 english CBSE

What is the difference between rai and mustard see class 8 biology CBSE


