
In the galvanic cell one mole electron moves from anode to cathode at $500K$ causing the potential difference of $20V$ . What is $\Delta {S_{universe}}$ during the phenomenon ?
A. $ - 2460J{K^{ - 1}}$
B.$ - 3860J{K^{ - 1}}$
C.$ + 2460J{K^{ - 1}}$
D.$ + 3860J{K^{ - 1}}$
Answer
582.6k+ views
Hint:$\Delta S$ is the entropy change . It is a measure of the randomness or disorder of the system . Greater the randomness , the higher is the entropy of the system.
Complete step by step answer: We have to calculate the value of $\Delta {S_{universe}}$ in this question . To calculate the entropy change in the universe , we use the following formula :
$\Delta S = nF{(\dfrac{{\delta E}}{{\delta T}})_P}$
where , n= number of moles of electrons involved in the process
F= one faraday of electricity
E=potential difference
T = temperature
It is given that one mole of electrons move from anode to cathode , so the value of n is $n = 1$
Further it is given that the reaction takes place at $500K$ so , $T = 500K$
The potential difference which is caused is given by , $E = 20V$
and we take the value of F as $96500C$
So , on substituting the above values in the formula , we get
$\Delta S = 1 \times 96500 \times \dfrac{{20}}{{500}} = 3860J{K^{ - 1}}$
Since the value of entropy is positive , that means it is accompanied by increase in randomness and hence increase of entropy . Hence, the process is spontaneous .
Hence option D is correct .
Note: By looking at the value of entropy change we can determine the spontaneity of the reaction , if the value of $\Delta S$ is positive , the process is spontaneous . If its value is negative , the direct process is non - spontaneous ( the reverse process may be spontaneous ) and if the value of $\Delta S$ is zero then the process is said to be in equilibrium .
Complete step by step answer: We have to calculate the value of $\Delta {S_{universe}}$ in this question . To calculate the entropy change in the universe , we use the following formula :
$\Delta S = nF{(\dfrac{{\delta E}}{{\delta T}})_P}$
where , n= number of moles of electrons involved in the process
F= one faraday of electricity
E=potential difference
T = temperature
It is given that one mole of electrons move from anode to cathode , so the value of n is $n = 1$
Further it is given that the reaction takes place at $500K$ so , $T = 500K$
The potential difference which is caused is given by , $E = 20V$
and we take the value of F as $96500C$
So , on substituting the above values in the formula , we get
$\Delta S = 1 \times 96500 \times \dfrac{{20}}{{500}} = 3860J{K^{ - 1}}$
Since the value of entropy is positive , that means it is accompanied by increase in randomness and hence increase of entropy . Hence, the process is spontaneous .
Hence option D is correct .
Note: By looking at the value of entropy change we can determine the spontaneity of the reaction , if the value of $\Delta S$ is positive , the process is spontaneous . If its value is negative , the direct process is non - spontaneous ( the reverse process may be spontaneous ) and if the value of $\Delta S$ is zero then the process is said to be in equilibrium .
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Class 11 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

