
In what time will a train 100 metres long cross an electric pole, if its speed is 144km/hr?
Answer
518.1k+ views
Hint: In this problem, we have to find the time at which a train 100 metres long crosses an electric pole with its speed is 144km/hr. Here we can use the formula \[Time=\dfrac{\text{Distance}}{speed}\]. Here we have distance 100 metres, we can now convert the given unit of the speed from km per hour to m per sec. we can then substitute the result in the formula to get the time.
Complete step by step answer:
Here, we have to find the time at which a train 100 metres long crosses an electric pole with its speed is 144km/hr.
We can first convert the given speed from km per hour to m per sec as the given distance is in metres.
We know that, 1 km = 1000 m and 1 hour = 60 hours and 1 hour = 60 seconds, we can now convert them, we get
\[\Rightarrow Speed=144\times \dfrac{1000}{60\times 60}=144\times \dfrac{5}{18}=40m/\sec \]
We know that to find the time we can use the formula \[Time=\dfrac{\text{Distance}}{speed}\], where distance = 100m and speed = 40m/sec, we get
\[\Rightarrow Time=\dfrac{100}{40}=2.5s\]
Therefore, the required time is 2.5 seconds.
Note: We should always remember that if we have different unit measurements in the same question, then we have to convert them into one unit, as here we have distance in meters, so we have converted the speed from km/hr to m/sec. We should also remember the formula \[Time=\dfrac{\text{Distance}}{speed}\].
Complete step by step answer:
Here, we have to find the time at which a train 100 metres long crosses an electric pole with its speed is 144km/hr.
We can first convert the given speed from km per hour to m per sec as the given distance is in metres.
We know that, 1 km = 1000 m and 1 hour = 60 hours and 1 hour = 60 seconds, we can now convert them, we get
\[\Rightarrow Speed=144\times \dfrac{1000}{60\times 60}=144\times \dfrac{5}{18}=40m/\sec \]
We know that to find the time we can use the formula \[Time=\dfrac{\text{Distance}}{speed}\], where distance = 100m and speed = 40m/sec, we get
\[\Rightarrow Time=\dfrac{100}{40}=2.5s\]
Therefore, the required time is 2.5 seconds.
Note: We should always remember that if we have different unit measurements in the same question, then we have to convert them into one unit, as here we have distance in meters, so we have converted the speed from km/hr to m/sec. We should also remember the formula \[Time=\dfrac{\text{Distance}}{speed}\].
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Advantages and disadvantages of science

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

What are the 12 elements of nature class 8 chemistry CBSE

