Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

Lata spent Rs.9.50 for buying a pen and Rs.2.50 for one pencil. How much money did he spend?

Answer
VerifiedVerified
432k+ views
2 likes
like imagedislike image
Hint: From the given details we get the amount spent on buying a pen to be 9.50 and the amount spent on buying a pencil to be 2.50. So the total cost is given by the sum of both the amounts.

Step by step solution :
We are given that Lata spent Rs.9.50 in buying a pen and Rs.2.50 for one pencil.
Hence,
Amount spent on buying a pen = 9.50
Amount spent on buying a pencil = 2.50
The total amount spent is given by adding both the amounts
Hence the total amount spent by Lata is
9.50+2.50=12

Therefore Lata spent Rs.12 for buying both a pen and pencil.

Note :
As we are asked for the total amount we add the amounts.
Same way if they ask for the difference or amount left the operation done will be subtracted.
Latest Vedantu courses for you
Grade 8 | CBSE | SCHOOL | English
Vedantu 8 CBSE Pro Course - (2025-26)
calendar iconAcademic year 2025-26
language iconENGLISH
book iconUnlimited access till final school exam
tick
School Full course for CBSE students
EnglishEnglish
MathsMaths
ScienceScience
₹46,750 (9% Off)
₹42,500 per year
Select and buy
WhatsApp Banner