
Light from the Sun reaches the earth approximately in
(A) $ 5s $
(B) $ 50s $
(C) $ 500s $
(D) $ 0.5s $
Answer
564.9k+ views
Hint: The light from the sun travels a distance and reaches earth. We know that light travels with a given constant velocity. If we know the distance between the sun and the earth, we can calculate the time taken by the light to reach the earth using the distance and velocity of light.
Formula used:
$ v = \dfrac{x}{t} $
where $ v $ stands for the velocity of the moving object, $ x $ stands for the distance travelled by the object and $ t $ stands for the time taken by the object to cover the distance.
Complete step by step solution
We know the velocity with which light travels and the distance between the sun and the earth. Using these values we can easily calculate the time taken for the light from the sun to reach earth.
The distance between the earth and the sun is nearly $ 150 $ million kilometres.
We know that, the velocity of light,
$ c = 3 \times {10^8}m/s = 300000km/s $
We know that the formula for velocity is,
$ v = \dfrac{x}{t} $
Here $ v = c $ and we can write the formula for time from the above formula as,
$ t = \dfrac{x}{v} $
We know that, $ x = 150000000km $
and $ v = 300000km/s $
Substituting the values in the above equation, we get
$ t = \dfrac{{150000000km}}{{300000km/s}} = 500s $
Therefore, the answer is: Option (C); $ 500s $ .
Additional information
Sun’s energy reaches the earth by means of radiation, conduction and convection. Photons from the surface of the sun travel through the vacuum and reach the surface of the earth.
Note
To answer this question we need to know the distance between the sun and the earth and the velocity of light through vacuum. The time taken by the light to reach different planets in the solar system varies with their distance from the sun. It takes only $ 3 $ minutes for the sunlight to reach mercury and it will take $ 5.3 $ hours for the sunlight to reach pluto.
Formula used:
$ v = \dfrac{x}{t} $
where $ v $ stands for the velocity of the moving object, $ x $ stands for the distance travelled by the object and $ t $ stands for the time taken by the object to cover the distance.
Complete step by step solution
We know the velocity with which light travels and the distance between the sun and the earth. Using these values we can easily calculate the time taken for the light from the sun to reach earth.
The distance between the earth and the sun is nearly $ 150 $ million kilometres.
We know that, the velocity of light,
$ c = 3 \times {10^8}m/s = 300000km/s $
We know that the formula for velocity is,
$ v = \dfrac{x}{t} $
Here $ v = c $ and we can write the formula for time from the above formula as,
$ t = \dfrac{x}{v} $
We know that, $ x = 150000000km $
and $ v = 300000km/s $
Substituting the values in the above equation, we get
$ t = \dfrac{{150000000km}}{{300000km/s}} = 500s $
Therefore, the answer is: Option (C); $ 500s $ .
Additional information
Sun’s energy reaches the earth by means of radiation, conduction and convection. Photons from the surface of the sun travel through the vacuum and reach the surface of the earth.
Note
To answer this question we need to know the distance between the sun and the earth and the velocity of light through vacuum. The time taken by the light to reach different planets in the solar system varies with their distance from the sun. It takes only $ 3 $ minutes for the sunlight to reach mercury and it will take $ 5.3 $ hours for the sunlight to reach pluto.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

In a human foetus the limbs and digits develop after class 12 biology CBSE

AABbCc genotype forms how many types of gametes a 4 class 12 biology CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

The correct structure of ethylenediaminetetraacetic class 12 chemistry CBSE

