
How many liters of water flow out of pipe of cross section area \[{\text{5c}}{{\text{m}}^{\text{2}}}\] in \[{\text{1minute}}\], if the speed of the water in the pipe is \[{\text{30cm/s}}\].
A. \[{\text{9 litres}}\]
B. \[{\text{8 litres}}\]
C. \[{\text{7 litres}}\]
D. None of the above.
Answer
492.6k+ views
Hint: Firstly calculate the flow of volume per unit time from then we can use unit conversion of \[{\text{1litre = 1000c}}{{\text{m}}^{\text{3}}}\] and then multiply it with the given time in order to obtain your final answer.
Complete step by step answer:
As per the given data,
Speed of water flow is \[{\text{30cm/s}}\].
Area of pipe is \[{\text{5c}}{{\text{m}}^{\text{2}}}\]
So, flow of volume of water per unit time will be \[{\text{30$\times$5= 150c}}{{\text{m}}^{\text{3}}}{\text{/s}}\]
As per the unit conversion \[{\text{1litre = 1000c}}{{\text{m}}^{\text{3}}}\]so,
Volume flow per unit time \[\dfrac{{{\text{150}}}}{{{\text{1000}}}}{\text{litre/s}}\]\[{\text{ = 0}}{\text{.15litre/s}}\]
And hence the water flows for \[{\text{1min = 60sec}}\]. So the total water that will pass the cross section is
\[{\text{ = 0}}{\text{.15}} \times 60{\text{ = 9litres}}\]
Hence, option (a) is our required answer.
Note: The volumetric flow rate can be calculated as the product of the cross-sectional area (A) for flow and the average flow velocity (v). If the area is measured in square feet and velocity in feet per second.
Always write proper units and remember important conversions, as \[{\text{1litre = 1000c}}{{\text{m}}^{\text{3}}}\].
Complete step by step answer:
As per the given data,
Speed of water flow is \[{\text{30cm/s}}\].
Area of pipe is \[{\text{5c}}{{\text{m}}^{\text{2}}}\]
So, flow of volume of water per unit time will be \[{\text{30$\times$5= 150c}}{{\text{m}}^{\text{3}}}{\text{/s}}\]
As per the unit conversion \[{\text{1litre = 1000c}}{{\text{m}}^{\text{3}}}\]so,
Volume flow per unit time \[\dfrac{{{\text{150}}}}{{{\text{1000}}}}{\text{litre/s}}\]\[{\text{ = 0}}{\text{.15litre/s}}\]
And hence the water flows for \[{\text{1min = 60sec}}\]. So the total water that will pass the cross section is
\[{\text{ = 0}}{\text{.15}} \times 60{\text{ = 9litres}}\]
Hence, option (a) is our required answer.
Note: The volumetric flow rate can be calculated as the product of the cross-sectional area (A) for flow and the average flow velocity (v). If the area is measured in square feet and velocity in feet per second.
Always write proper units and remember important conversions, as \[{\text{1litre = 1000c}}{{\text{m}}^{\text{3}}}\].
Recently Updated Pages
Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Truly whole mankind is one was declared by the Kannada class 10 social science CBSE

Explain the three major features of the shiwaliks class 10 social science CBSE

Distinguish between the reserved forests and protected class 10 biology CBSE

What is the corona radiata penetrating enzyme class 10 biology CBSE

What are the public facilities provided by the government? Also explain each facility

The Equation xxx + 2 is Satisfied when x is Equal to Class 10 Maths
