
What is the mass of
(1) $0.5$ mole of $C{O_2}$
(2) $2.5$ mole of $C{l_2}$
Answer
454.8k+ views
Hint: A mole is defined as the mass of the substance which contains ${N_A}$ number of particles of that substance. The number of moles of a species is given by the equation $n = \dfrac{m}{M}$. We will use this formula for calculating the mass in both the given cases.
Complete step by step answer:
We have been given the number of moles of carbon dioxide. Now by the formula $n = \dfrac{m}{M}$ where m is the mass of the substance
M is the molar mass of the substance
n is the number of moles
For the first case of carbon dioxide, the molecular mass is given by
The molar mass of carbon dioxide $ = $ Mass of carbon $ + $ $2$ (Mass of oxygen)
The molar mass of carbon dioxide =$12 + 2(16) = 12 + 32 = 44$ g/mol
Therefore the molar mass of carbon dioxide =$44$ g/mol
So putting these values in the given equation we get
$0.5 = \dfrac{m}{{44}}$
$ \Rightarrow m = 0.5 \times 44 = 22$ g
Therefore the mass of $0.5$ moles of carbon dioxide is $22$ g
Coming to the second question the molar mass of $C{l_2}$ is given by
Mass of $C{l_2}$ =$2$(Mass of chlorine atom)
$ \Rightarrow $ Mass of $C{l_2}$ =$2 \times 35.5 = 71$ g/mol
So substituting the given values in the formula we get
$2.5 = \dfrac{m}{{71}}$
$ \Rightarrow m = 71 \times 2.5 = 177.5$ gram
Therefore the mass of $2.5$ moles $C{l_2}$ is $177.5$ g
Note: We can solve it by another alternate method by the following way
We know that mass of one mole of carbon dioxide corresponds to $44$ g
Therefore the mass of $0.5$ a mole of carbon dioxide corresponds to $22$ g. Similarly, we can do it for chlorine
We know that the $C{l_2}$ molecule contains two chlorine atoms. The atomic mass of a chlorine atom is $35.5$
So the molar mass of $C{l_2}$ molecule will be $35.5 \times 2 = 71$ g
Now we know that mass of one mole of $C{l_2}$ corresponds to $71$ g
So the mass of $2.5$ mole will correspond to $2.5 \times 71 = 177.5$g
Mole is the count of a very large number of particles. It is a very beneficial unit for expressing the number of reactants and products present in the system.
Complete step by step answer:
We have been given the number of moles of carbon dioxide. Now by the formula $n = \dfrac{m}{M}$ where m is the mass of the substance
M is the molar mass of the substance
n is the number of moles
For the first case of carbon dioxide, the molecular mass is given by
The molar mass of carbon dioxide $ = $ Mass of carbon $ + $ $2$ (Mass of oxygen)
The molar mass of carbon dioxide =$12 + 2(16) = 12 + 32 = 44$ g/mol
Therefore the molar mass of carbon dioxide =$44$ g/mol
So putting these values in the given equation we get
$0.5 = \dfrac{m}{{44}}$
$ \Rightarrow m = 0.5 \times 44 = 22$ g
Therefore the mass of $0.5$ moles of carbon dioxide is $22$ g
Coming to the second question the molar mass of $C{l_2}$ is given by
Mass of $C{l_2}$ =$2$(Mass of chlorine atom)
$ \Rightarrow $ Mass of $C{l_2}$ =$2 \times 35.5 = 71$ g/mol
So substituting the given values in the formula we get
$2.5 = \dfrac{m}{{71}}$
$ \Rightarrow m = 71 \times 2.5 = 177.5$ gram
Therefore the mass of $2.5$ moles $C{l_2}$ is $177.5$ g
Note: We can solve it by another alternate method by the following way
We know that mass of one mole of carbon dioxide corresponds to $44$ g
Therefore the mass of $0.5$ a mole of carbon dioxide corresponds to $22$ g. Similarly, we can do it for chlorine
We know that the $C{l_2}$ molecule contains two chlorine atoms. The atomic mass of a chlorine atom is $35.5$
So the molar mass of $C{l_2}$ molecule will be $35.5 \times 2 = 71$ g
Now we know that mass of one mole of $C{l_2}$ corresponds to $71$ g
So the mass of $2.5$ mole will correspond to $2.5 \times 71 = 177.5$g
Mole is the count of a very large number of particles. It is a very beneficial unit for expressing the number of reactants and products present in the system.
Recently Updated Pages
The correct geometry and hybridization for XeF4 are class 11 chemistry CBSE

Water softening by Clarks process uses ACalcium bicarbonate class 11 chemistry CBSE

With reference to graphite and diamond which of the class 11 chemistry CBSE

A certain household has consumed 250 units of energy class 11 physics CBSE

The lightest metal known is A beryllium B lithium C class 11 chemistry CBSE

What is the formula mass of the iodine molecule class 11 chemistry CBSE

Trending doubts
State the laws of reflection of light

Arrange Water ethanol and phenol in increasing order class 11 chemistry CBSE

One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

A mixture of o nitrophenol and p nitrophenol can be class 11 chemistry CBSE

How do I convert ms to kmh Give an example class 11 physics CBSE
